بازداشت چند فعال آذربایجانی در ارومیه همزمان با ۲۱ آذر سالروز رسمی شدن زبان ترکی

يکشنبه ۲۴ آذر ۱٣٨۷ - ۱۴ دسامبر ۲۰۰٨

ساوالان سسی: مدافعان حقوق بشر، از ارومیه خبر می دهند همزمان با روز ۲۱ آذر شصت و سومين سالگرد تاسيس حكومت خودمختار آذربايجان و رسمی شدن زبان تركی دست کم پنج نفر در این شهرتوسط نیروهای امنیتی دستگیر و به بازداشتگاه اطلاعات واقع در شهرچای ارومیه منتقل شده اند.

بر اساس همین گزارش، دو خواهر و برادر هویت طلب به نامهای اولدوز قاسمی و رحمان قاسمی، روز پنج‌شنبه ۲۱ آذر در بیرون از منزل به جرم پخش اعلامیه توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

به دنبال بازداشت ،نیروهای امنیتی به منزل آنها مراجعه کرده و پس از تفتیش خانه،کیس کامپیوتر، کتابها و دفترچه یادداشت شخصی ایشان را نیز با خود برده اند.

نامبردگان هم اکنون در بازداشتگاه وزارت اطلاعات بسر برده و کماکان اجازه هرگونه تماسی با خانواده خود را نیافته اند.

همچنین سعید محمودی دیگر فعال آذربایجانی می باشد که شامگاه همین روز در پی یورش مأمورین وزارت اطلاعات به منزل مسکونی اش واقع در خیابان مرکز ارومیه دستگیر شده و به بازداشتگاه اداره اطلاعات درشهرچایی انتقال یافته است.

ماموران امنیتی هنگام بازداشت محمودی٬ کامپیوتر٬ تعدادی سی دی و کتابهای متعلق به او را نیز ضبط کرده اند.به گفته نزدیکان اش وی تاکنون هیچ گونه تماسی با منزل نداشته است.

محمودی قبلا نیز در هفته سوم شهریور ماه سال جاری درتورنمنت بین المللی فوتبال ارومیه که با حضور ۵ تیم از کشورهای ترکیه، آذربایجان، جمهوری خود مختار نخجوان، عراق و تیم منتخب آذربایجان غربی در ورزشگاه تختی ارومیه برگزار می شد، دستگیر شده و با قید وثیقه ۵ میلیون تومانی آزاد شده بود.

اما نوید سلطانی فعال هویت طلب ۲۲ ساله، آذربایجانی نیز روز پنج‌شنبه ۲۱ آذر در منزل شخصی اش توسط ماموران اداره اطلاعات اورمیه دستگیر شده و تا کنون اجازه برقراری هیچ گونه تماسی با وکیل و خانواده اش را نداشته است.

نیروهای امنیتی هنگام بازداشت خانه وی را نیز مورد تفتیش قرار داده و کامپیوتر و کتابهای او را با خود برده اند. سلطانی نیز کماکان در بازداشتگاه اطلاعات نگهداری می شود.

در این میان توحید حسن پور، ۲۷ ساله دیگر فعال ارومیه ای که از یک هفته پیش باز به جرم پخش و حمل اعلامیه در خیابان همافر اورمیه توسط نیروهای انتظامی بازداشت شده و در بازداشتگاه دوققوز پله این شهر که متعلق به حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی می باشد نگهداری شد به قید ضمانت آزاد شده است

لازم به ذکر است که روز ۲۱ آذر همه ساله در بسیاری از شهرهای آذربایجان خصوصا در ارومیه از سویی فعالین آذربایجانی با مراسم جشن و نورافشانی قید می شود.این جشن به مناسبت تشکیل حکومت خودمختارآذربایجان از طرف فرقه دموکرات آذربایجان در سال ۱۳۲۴ به رهبری سیدجعفر پیشه وری و رسمی شدن زبان ترکی آذربایجانی صورت می گیرد. حکومت آذربایجان آذرماه ۱۳۲۵ با حمله ارتش تهران به آذربایجان پایان یافت.

نوید سلطانی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed