نزدیک به دو ماه بی خبری از مهندس عبداله عباسی جوان و حسین حسینی دو فعال مدنی بازداشتی آذربایجان

پنج شنبه ۱۹ دی ۱٣٨۷ - ۸ ژانويه ۲۰۰۹

ساوالان سسی: نزدیک به دو ماه از بازداشت "مهندس عبداله عباسی جوان" استاد دانشگاه شهیدرجایی تهران و خواهرزاده او "حسین حسینی" دبیر سابق انجمن اسلامی دانشکده رازی اردبیل سپری می شود، اما کماکان این دو فعال بازداشتی بدون محاکمه، تفهیم اتهام و بدون اجازه برای گرفتن وکیل و برخورداری از حق ملاقات در بند ۲۰۹ زندان اوین که زیر نظر وزارت اطلاعات می باشد در سلول انفرادی نگهداری می شوند.

آنها در تاریخ ۲۳ آبان ۸۷ به هنگام شرکت در مراسم «سالگرد شهادت ستارخان٬ سردار ملی » بر سر مزار او در شهرری بازداشت و تاکنون تنها دو مکالمه کوتاه تلفنی با منزل داشته اند.

یداله عباسی جوان، برادر مهندس عبداله عباسی جوان می گوید علیرغم تمامی تلاش هایشان هیچ اطلاعی از وضعیت و علت بازداشت آن دو بدست نیاورده اند و از اینرو سخت نگران هستند.او می گوید، باور دارد که آنها، هم اکنون در وضعیت بدی بسر می برند.

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران ( آداپ )، نیز روز يکشنبه ٨ دی ۱٣٨۷ با صدور بیانیه ای از جامعه جهاني خواسته تا از دولتمردان جمهوری اسلامی بخواهند شرايط حبس اين زندانيان را مطابق با عهدنامه های بين المللی ضمانت کنند، امکان دسترسی بدون قيد و شرط به وکيل، ملاقات با خانواده را برای اين فعالان فراهم نموده و از ادامه نگهداری بلاتکلیف آنها در بازداشتگاهها خودداری نمایند.

شایان ذکر است مهندس عباسی جوان سال گذشته نيز پس از دستگیری در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۸۶ به مدت ۱۳۰ روز در بند ۲۰۹ زندان اوین تهران در بازداشت به سر برد. وی پس از آزادی ٬ اعلام داشت که در مدت حبس بارها وی را کتک زده و تحت شکنجه های روحی قرار داده بودند. او اردیبهشت ماه سال جاری ٬ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به يکسال حبس تعليقي برای مدت پنج سال محکوم شد. همچنین حسین حسینی در ابتدای تیر ماه ۱۳۸۷، بازداشت و پس از سه هفته حبس در بازداشتگاههای اداره اطلاعات نقده(سولدوز) و اردبیل، به قید وثیقه ۱۰۰ میلیون ریالی آزاد گشته بود.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed