حسن اسدی فعال مدنی آذربایجانی در تبریز برای چندمین بار بازداشت شده است

سه‌شنبه ٨ بهمن ۱٣٨۷ - ۲۷ ژانويه ۲۰۰۹

ساوالان سسی: بر اساس گزارشات رسیده «حسن اسدی» فعال مدنی ۳۰ ساله آذربایجانی روز سه شنبه ۱ بهمن ماه، توسط مأموران اداره اطلاعات شهر تبریز بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافته است.

به گفته نزدیکان اسدی، تاکنون اعضا، خانواده وي هيچ اطلاعي از محل نگهداري او نداشته و تهديد شده اند که نبایستی موضوع وي را عمومی کنند.

خاطر نشان می شود، حسن اسدی در دومین سالگرد اعتراضات خرداد ۱۳۸۵ آذربایجان نیز توسط ماموران امنیتی بازداشت شده و در مدت بازداشت اجازه ملاقات و تماس با وکیل و خانواده به او داده نشد. بنا به گزارشات مدافعان حقوق بشری، حسن اسدی در طول دوره بازداشت در معرض بد رفتاري و شکنجه قرار داشته است. وي به دنبال وخیم شدن وضعیت جسمانی اش در طول بازداشت به درمانگاه در خارج از زندان منتقل گرديد.گزارشات نشان ميدهد که ناخن های حسن اسدی کشیده شده و انگشت های وی شکسته شده بود. همچنين وي چندين بار در طول بازداشت در نتيجه کتکهاي مامورين بيهوش شده بوده است.

نامبرده ۱۹بهمن ۱۳۸۵ نیز هنگام شرکت در تجمع اعتراضی به حکم زندان عباس لسانی، فعال سیاسی آذربایجانی در مقابل زندان اردبیل دستگیر و بعد از ۳ ماه بازداشت موقت همراه با شکنجه در بازداشتگاه وزارت اطلاعات اردبیل و زندان تبریز به اتهام عضویت در حزب استقلال آذربایجان جنوبی (گایپ) تفهیم اتهام و با ضمانت ۷۰ میلیون تومانی از زندان تبریز آزاد شده بود.

او بهمن ماه ۸۶ در پرونده ای دیگر از طرف شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز باز به اتهام عضویت در حزب استقلال آذربایجان جنوبی (گایپ) به یک سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در شعبه ۴ دادگاه تجدید نظر به شش ماه حبس تعزیری تقلیل یافت.

اسدی اخیرا" پس از تحمل شش حبس خود در تاریخ ۲۷ آذر ٨۷ از زندان تبریز آزاد شده بود.

سازمان عفو بین الملل در تاریخ ۵ ماه ژوئن،۲۰۰۸ و وزارت امور خارجه آمریکا نیز در ۱۱ ژوئن ۲۰۰۸ در بیانیه های جداگانه ای نسبت به شکنجه صدها فعال حقوق مدنی آذربایجان از جمله حسن اسدی ابراز نگرانی کرده بود.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed