برگزاری مراسم "روز جهانی زبان مادری" در شهرهای مختلف آذربایجان

رادیو اروپای آزادی- خدیجه اسماعیل اوا

امسال نیز چون سالهای گذشته فعالین حرکت ملی و مدنی آذربایجان مراسمات گسترده ای به مناسبت روز جهانی زبان مادری برگزار نمودند.

در این مراسمات که در شهر های تبریز، ارومیه ، اردبیل، زنجان ، مراغه ، اهر، مرند و سولدوز(نقده) برگزار گردید فعالین اقدام به پخش اعلامیه بین مردم نمودند. در این اعلامیه ها که همراه شکلات در داخل نایلون های کوچک بسته بندی شده بود شعری از شهریار در مورد زبان ترکی و پیام تبریک روز جهانی زبان مادری خطاب به آذربایجانیها به چشم می خورد.

همچنین در مقابل مدارس خودکارهایی پخش شده که روی آن نوشته هایی به زبان ترکی مبنی بر لزوم تدریس زبان مادری در مدارس و پیام تبریک روز جهانی زبان مادری چاپ شده بود.علاوه از این در بیشتر شهر های آذربایجان برچسبهایی به زبان ترکی حاوی شعارهای «تحصیل به زبان مادری » و «مدرسه به زبان ترکی باید برای هر انسانی باشد» در تیراژ بسیار گسترده بر دیوارهای شهر های مختلف چسبانده شده است. در اکثر این شهرها اس ام اس های تبریک روز زبان مادری به تعداد زیاد ارسال شده است.

منابع رادیو آزادی در آذربایجان ایران از برگزاری مخفی این مراسمات خبر می دهند.به گفته آداپ، انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران، این مراسمات بطور مخفی برگزار شده چرا که در شهرهای بزرگ نیروهای انتظامی در وضعیت آماده باش به سر می برد و نیروهای کمکی از شهرهای مرکزی ایران به شهرهای آذربایجان منتقل شده اند تا در صورت لزوم برای سرکوب مردم وارد عمل شوند.

در تهران نیز به دانشجویان آذربایجانی اخطار داده شده است که از برگزاری هر گونه مراسمی در رابطه با روز جهانی زبان مادری بپرهیزند.

در سالهای گذشته پس از برگزاری مراسمات روز جهانی زبان مادری که با خواست آذربایجانیها مبنی بر تحصیل به زبان مادری همراه بود حکومت ایران اقدام به بازداشت تعداد زیادی از دانشجویان مدافع هویت آذربایجانی و فعالین مدنی آذربایجان نمود که هر کدام به چندین ماه حبس محکوم شدند.

قانون اساسی ایران در اصل ۱۵، حق تحصیل به زبان مادری را برای تمامی ملیتها در ایران به رسمیت می شناسد اما آذربایجانیها که گفته می شود جمعیت اشان به ۳۵ میلیون می رسد هنوز هیچ کلاسی به زبان مادری خود ندارند.

لینک گزارش رادیو آزادی:
http://www.azadliq.org/content/Article/1496835.html

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed