سخنگوی کمیته بازداشتهای خودسرانه: افزایش بازداشت فعالان مدنی خطرناک و هشدار دهنده است

پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱٣٨۷ - ۱۲ فوريه ۲۰۰۹

ادوارنیوز: سخنگوی کمیته بازداشتهای خودسرانه روند رو به افزایش تعداد بازداشتهای فعالان سیاسی اجتماعی را خطرناک و هشدار دهنده توصیف کرد.

حسن اسدی زیدآبادی، سخنگوی کمیته بازداشتهای خودسرانه، با اشاره به بازداشت تعداد زیادی از دانشجویان و فعالان مدنی طی دو هفته اخیر گفت: بازداشت 4 دانشجوی دانشگاه پلی تکنیک به همراه سه تن دیگر از حاضران در مراسم مهندس بازرگان، و نیز بازداشت دو دانشجوی منتقد دانشگاه شیراز آشکارا نشان دهنده هجمه دوباره برخی نهادها برای سرکوب دانشجویان در ایام تعطیلی دانشگاه ها دارد و طی مدت فعالیت این کمیته متاسفانه همواره شاهد رشد چشمگیر بازداشت و برخورد امنیتی - قضایی فعالان دانشجویی در ایام امتحانات و تعطیلات هستیم.

وی همچنین نسبت به وضعیت یونس میرحسینی دانشجوی دانشگاه شیراز که دست به اعتصاب غذا در زندان زده است، ابراز نگرانی کرد و گفت: نگرانی های عمده ای در مورد وضعیت جسمانی این دانشجو وجود دارد و ما امیدواریم شرایطی فراهم شود که هرچه سریعتر به این اعتصاب غذا پایان داده شود و شرایط به گونه ای رقم نخورد که کنترل اوضاع از دست همگان خارج شود.

اسدی زیدآبادی افزود: در مورد بازداشت شدگان مقابل حسینیه ارشاد نیز بی خبری از وضعیت پرونده آنها مهمترین معضل است و به نظر می رسد دلایل عقلی و قانونی بازداشت این دانشجویان آنچنان از ضعف برخوردار است که حتی مقامات مسئول نیز از اعلام وضعیت آنان خودداری می کنند.

سخنگوی کمیته بازداشتهای خودسرانه همچنین نسبت به تداوم بازداشت تعدادی از فعالان آذربایجانی اعتراض کرده و خواستار برخورداری آنان از حقوق دادرسی عادلانه شد.

وی افزود: جای شگفتی است که حاکمیت در آستانه برگزاری انتخابات که گمان می رفت رفتارها با فعالان جامعه مدنی از اندکی عقلانیت برخوردار شود، به حجم سرکوب ها افزوده و اقشار مختلف جامعه از جمله دانشجویان، زنان، فعالان قومی و ... را اینگونه مورد آزار و اذیت قرار می دهد.

اسدی زیدآبادی در پایان گفت: در این شرایط فعالان مدنی و سیاسی نباید نسبت به این برخوردها بی تفاوت و بی توجه باشند چرا که به نظر می رسد هر مقدار جامعه مدنی نسبت به دفاع از حقوق شهروندان تعلل کند ناقضان حقوق بشر در اقدامات غیر قانونی خود جدی تر می شوند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed