بازداشت دو تن از فعالین آذربایجانی در مراغه

دوشنبه ٣ فروردين ۱٣٨٨ - ۲٣ مارس ۲۰۰۹

ساوالان سسی : مهران راستگار و فیروز یوسفی از فعالین حرکت ملی آذربایجان در مراغه بازداشت و به قید وثیقه آزاد شدند.

به گزارش خبرنگار ما از مراغه مهران راستگار(دانشجوی دانشگاه مالک اشتر اصفهان) و فیروز یوسفی (دانشجوی حقوق دانشگاه پیام نور تهران و از درجه داران نیروی زمینی ارتش) در روز ۲۹ اسفند ۸۷ توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شدند. بازداشت این افراد در رابطه با آنچه پخش هزاران برگ پیام تبریک سال نو به زبان ترکی در مراغه میباشد صورت گرفته است. آنها پس از بازجویی چند ساعته با گرو گذاشتن سند در وزارت اطلاعات و دادن تعهد مبنی بر حضور در ایام پس از عید آزاد شده اند.

به گفته نزدیکان مهران راستگار٬ ماموران امنیتی ضمن تماس تلفنی با پدر این فعال آذربایجانی از وی می خواهند که سند منزل (به ارزش۲۰۰ میلیون تومان) را جهت آزادی فرزندش به اداره اطلاعات بیاورد و پدر راستگار نیز سند را جهت آزادی فرزندش تحویل اداره اطلاعات می دهد.

گفتنی است که دستگیری این فعالین بدون داشتن حکم جلب صورت گرفته و در مدت بازداشت تفهیم اتهام نشده اند. همچنین اداره اطلاعات مراغه در روندی غیر قانونی و بدون تعیین قرار از سوی قاضی اقدام به اخذ سند از خانواده راستگار نموده است.

فشار بر فعالین فرهنگی آذربایجان در ماههای اخیر به نحو فزاینده ای افزایش یافته است به گونه ای که این فعالین به خاطر پخش پیام تبریک سال نو به زبان مادریشان دستگیر می شوند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed