بیانیه تشکل دانشجویی آرمان دانشگاه آزاد تبریز در اعتراض به اعمال فشار ها نسبت به دانشجويان هويت خواه آذربایجانی

سه‌شنبه ۱٨ فروردين ۱٣٨٨ - ۷ آوريل ۲۰۰۹

ساوالان سسی:
تشکل دانشجویی آرمان دانشگاه آزاد تبریز با صدور بیانیه ای ضمن اعتراض به اعمال فشارها و صدور احکام سنگین برای دانشجویان مدافع هویت آذربایجان، خواستار عمل حاکمیت به مضامین حقوق بشر شد.

متن بیانیه به شرح زیر می باشد:

حق سئل کیمی دریایه آخیب یول تاپاجاقدیر
داش آتماق ایله کیمسه اونو دؤندره بیلمز

دونیادا قارانلیقلار اگر جمع اولا باهم
بیر خیرداجا شمعین اثرین سؤندوره بیلمز

سال ۱۳۸۷ با تمام خوبی ها و بدی ها تمام شد. عده ای به دوستان دانشجویمان اضافه شدند و عده ای دیگر با دانشگاه وداع گفتند. جمعی به خاطر تلاشهایشان به موفقیتهای چشمگیری دست یافتند و عده ای دیگر به خاطر کم کاری با مشکلاتی مواجه شدند . اما کم نیستند دانشجویانی که به خاطر گناه ناکرده با مشکلات مواجه شدند و مشکلات آنها نه از روی کم کاری، بلکه از روی فعالیت برای صیانت از هویت و منیت خویش بوده است . دانشجویانی که علی رغم تمامی دغدغه ها ،برای کسب حقوق انسانی مندرج در تمام کتب و دفترها و قوانینی که انسان را همچون انسان قبول دارند ،کوشیدند.

دامنه این فشارها از رشت تا تهران و از اردبیل تا تبریز بوده است و برای دانشجویان هویت خواه تبریز و تهران و رشت فرقي نمی کند و هر جا که باشند متحمل هزینه های جبران ناپذیر بوده اند.در ذیل بخشی از حوادث تلخ سال ۸۷ رامی خوانیم.

دادگاه انقلاب رشت احکام قضایی پرونده ودود اسدی دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد اردبیل و عضو شورای مرکزی اتحادیه سادا و حسین رحیمی دانشجوی جهاد دانشگاهی رشت را به ترتیب به تحمل یک سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم نمود. اتهام آنان تبلیغ علیه نظام و قومیت گرائی عنوان گردیده است.

عسگر اکبرزاده که در رشته شیمی دانشگاه پیام نور اردبیل و مدیر مسئول نشریه توقیف شده سایان مشغول به تحصیل میباشد به پنج سال حبس تعزیری در زندان زاهدان محکوم شد.علاوه بر این وی به اتهام "تبلیغ به نفع گروههای معاند نظام و تشویش اذهان عمومی" به تحمل ۶ ماه حبس تعلیقی به مدت دو سال محکوم گردید.

دادگاه انقلاب اردبیل حکم پنج سال زندان توام با تبعید را برای حسین حسینی، بهروز علیزاده، اردشیر کریمی خیاوی، ودود سعادتی و رحیم غلامی را صادر نمود. طبق حکم صادره باید جهت تامین امنیت استان حسین حسینی دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه رازی اردبیل در زندان کرمان، اردشیر کریمی دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اردبیل و مدیر مسئول نشریه دانشجویی توقیف شده خزر در زندان هرمزگان، بهروز علیزاده فعال مدنی در زندان بجنورد ، ودود سعادتی فعال مدنی در زندان سمنان و رحیم غلامی، روزنامه نگار در زندان همدان باید مدت حبس پنج ساله خود را طی کنند. آنها فروردین ماه امسال توسط نيروهای امنيتی دستگیر و به مدت ۲۰ روز را دربازداشت موقت به سر بردند.

مهندس وحید شیخ بگلو فعال دانشجویی و عضو اسبق شورای مرکزی تشکل آرمان دانشجو گرچه بعد از تحمل ۴۹ روز حبس در اداره اطلاعات و بند مالی زندان تبریز با قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد ولي تاكنون تکلیف پایان نامه کارشناسی ارشد معلق مانده است.

حميد والائي (دانش آموخته رشته حقوق دانشگاه آزاد تبریز)از طرف شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبريز به یک سال زندان محکوم شد. حميد والائي به اتهام "تبليغ عليه نظام"، از طرف " قاضي پرونده، به اشد مجازات اتهام مربوطه يعني يك سال محكوم شده است. قاضی ۹ ماه محكوميت مذكور را به مدت ۵ سال تعليق و سه ماه بقيه را بصورت تعزيري در حكم قيد نموده است.

تابستان ۸۷ نیز برای دانشجویان اذربایجانی با دستگیری و زندان آغاز شد.این دانشجویان بعد از تحمل بازداشت موقتی طولانی با صدور حکم دادگاه انقلاب با حبس محکوم شدند گر چه منصور امینیان و مقصود عهدی از دانشجویان هویت طلب دانشگاه تبریز به حکم داددگاه تبرئه شده اند ولی سجاد رادمهر، آیدین خواجه ای، فراز زهتاب، امیر مردانی و احسان نجفی نسب هرکدام به یک سال حبس تعزیری و دو سال حبس تعلیقی به مدت چهار سال محکوم گشته اند. دراین میان مجید ماکویی دانشجوی کشتی سازی اصفهان نیز که در ارتباط با فعالین دانشجوئی دانشگاه تبریز بازداشت شده بود به یک سال حبس تعزیری و دو سال حبس تعلیقی به مدت چهار سال محکوم شد.
صفر علی خوئینی فعال آذربایجانی، مدیر مسئول و سردبیر اسبق نشریه دانشجویی شهریار در دانشگاه آزاد زنجان از طرف دادگاه انقلاب زنجان به شش ماه تعزیری به مدت دو سال تعلیق محکوم شد.

حسین ستاری دانشجوی میانه ای دانشگاه مفید قم، فيروز يوسفي نويسنده و دانشجوي دانشگاه پيام نور تهران،سیروس حسین نژاد دانشجوی سال آخر رشته میکروبیولوژی دانشگاه آزاد واحد شمال تهران، هاشم برزگری دانشجوی حقوق دانشگاه پیام نور تهران و... به صورت موقت در زندانها و بازداشتگاههای نقاط مختلف کشور به سر بردند و علاوه بر اینها عد ای از دانشجویان نیز با محرومیتهای تحصیلی ،تعلیقها و احکام انظباطی تحت فشار قرار گرفتند.

امید آن می رود که در سال جدید مسئولین امنیتی کشور با دیدی بازتر به مسائل آذربایجان توجه نموده و دقت نمایند که مسئله هویت آذربایجانیان با ایجاد فضای رعب و وحشت پاک نخواهد شد و اصلاحات ساختاری را طلب خواهد كرد .

امیدواریم که دانشجویان بتوانند در سال ۱۳۸۸ به ارائه طرز تفکر و اندیشه به جای زندان به طرح نظرات خود در مجلات دانشجویی و میزگردهای دانشجویی بپردازند ، چرا که توسعه همه جانبه کشور بدینوسیله مقدور خواهد بود .

سه‌شنبه ۱٨ فروردين ۱٣٨٨
شوراي مركزي تشكل آرمان دانشجو

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed