گزارش صدای آمریکا از آخرین وضعیت رامین صادقی، در گفتگو با یاشار حکاک پور، عضو انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان (آداپ)

صدای آمریکا . خبرها و نظرها. يکشنبه ۱۶ فروردين ۱٣٨٨ - ۵ آوريل ۲۰۰۹

رامین صادقی اصل، از فعالان هویت طلب آذربایجانی در اردبیل که ۱۷ بهمن ۸۷ در خانه پدری اش بازداشت شده است٬ علیرغم وعده دادگاه مبنی بر آزادیش همچنان در بازداشتگاه وزارت اطلاعات اردبیل به سر می برد. به گزارس آداپ، انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران، رامین صادقی بوسیله شوک الکتریکی تحت شکنجه قرار گرفته است.

محمد صادقی برادر این فعال آذربایجانی ۲۴ اسفند ۸۷ پس از تحمل ۱۷ روز بازداشت موقت به قید وثیقه سی میلیون تومانی از زندان آزاد شده است.

حسن زارع زاده اردشیر از صدای آمریکا در گفتگویی با یاشار حکاک پور مراغی عضو آداپ (انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران) آخرین وضعیت رامین صادقی را جویا شده است :

به گفته یکی از زندانیانی که به تازگی از بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل آزاد شده، رامین صادقی و برادرش محمد را به مدت چندین روز با طناب از یک پایشان از سقف آویزان کرده اند و با دستگاهی به نام چرخ و فلک شکنجه شان داده اند. نگهداری متهم در سلول انفرادی، ضرب و شتم شدید، زدن شلاق با استفاده از کابل ، بی خوابی دادن ، توهين و تحقير و دادن شوک الکتریکی به نقاط حساس بدن از جمله دیگر روش هايی بوده که جهت گرفتن اعترافات دروغین از این افراد مورد استفاده قرار گرفته است. بر اساس اظهارات این منبع موثق، برادران صادقی تحت این شکنجه های شدید جسمی و روحی مجبور به اعتراف به کارهای ناکرده شده اند. از جمله اینکه آنها را مجبور کرده اند اعتراف کنند که با عوامل خارجی در جمهوری آذربایجان ارتباط داشته اند. همچنین آنها را مجبور کرده اند تحت فشار شکنجه اعترافاتی بر علیه عباس لسانی، فعال مدنی شناخته شده آذربایجانی و همسرش اعترافاتی بدهند.

قرار بود رامین صادقی بعد از اتمام مرحله تحقیقات پیش از عید نوروز آزاد شود اما به علت اینکه در دادگاه تمامی اعترافاتی را که زیر شکنجه از ایشان گرفته اند را پیش قاضی رد کرده است قاضی دستور داده که ایشان را به اداره اطلاعات برگردانند و زیر فشار قرار بدهند تا مسئولیت اعترافات قبلی اش را به عهده بگیرد. رامین قبل از این هم، درروز جهانی زبان مادری در ۲ اسفند سال ۸۵ بازداشت شده بود که سازمان عفو بین الملل همزمان با انتشار بیانیه ای ایشان را زندانی عقیدتی نامیده وخواهان آزادیش شده بود.

صدای آمریکا : شما چقدر مطمئن هستید که آقای صادقی بوسیله شوک الکتریکی شکنجه شده است؟

نزدیکان نامبردگان و افرادی که از بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل آزاد شده اند این خبر را تایید می کند. در گذشته هم دو تن از فعالین آذربایجانی به نامهای بهروز علیزاده و عسگر اکبرزاده که قاضی حسن زاده، قاضی دادگاه اردبیل اخیرا" برایشان حکم پنج سال زندان در تبعید صادر کرده است در اداره اطلاعات اردبیل برای اعتراف به اتهامات از پيش آماده شده، با شوک الکتریکی شکنجه شده بودند. یعنی متاسفانه در سالهای اخیر بازجویان اداره اطلاعات استان اردبیل برای گرفتن اعترافات بیشتر از شوک الکتریکی استفاده می کنند.

صدای آمریکا : این شوک الکتریکی به وسیله دستگاهی است یا منظورتان همان باتومهای برقی است که پلیس استفاده می کند؟

در مورد شکنجه آقایان بهروز علیزاده و عسگر اکبرزاده و در کل شش فعالی که در اردبیل حکم پنج سال زندان برایشان صادر شده است از باتوم برقی استفاده کرده اند، اما طبق اخباری که به ما رسیده برای برادران صادقی از دستگاهی مخصوص شوک الکتریکی استفاده شده است.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed