گزارش رادیو زمانه از وضعیت نقی احمدی‌آذر روزنامه نگار آذربایجانی در گفت و گو با یاشار حکاک‏پور، مسئول روابط عمومی آداپ و خانواده احمدی آذر

اردوان روزبه

در حالی که قریب به چهل روز از دستگیری نقی احمدی‏آذر، روزنامه‏نگار، فعال مطبوعاتی و نویسنده و شاعر آذربایجانی می‏گذرد، فعالان مدنی هنوز اعلام می‏کنند که از سرنوشت او اطلاعی در دست ندارند.

نقی احمدی‏آذر، عضو هیأت تحریریه‏ی نشریه‏ی توقیف شده‏ی «شمس تبریز» و مورخ و شاعر آذربایجانی است که در تاریخ پانزدهم فروردین‌ماه ۱۳۸۸ بازداشت شده است و علی‏رغم گذشت نزدیک به چهل روز، هنوز در بازداشت به‏سر می‏برد. خانواده‏ی احمدی، علت بازداشت وی را کتاب‏ها و دست‏نوشته‏های او می‏دانند.

برادر نقی احمدی درباره‌ی وضعیت او چنین می‏گوید:

او نویسنده، روزنامه‏نگار و مورخ است. ما علت دستگیری او را همین موارد می‏دانیم.

آیا قبل از دستگیری تهدیدی شده بود؟

چند سال قبل، گاهی اداره‏ی اطلاعات او را می‏خواست. با او صحبت می‏کردند و بعد رهایش می‏کردند. اما اکنون، حدود چهل روز است دستگیر شده. یک بار هم همسر و پسرانش با او ملاقات کرده‏اند.

آیا تاکنون، دادگاهی برای برادرتان تشکیل شده است؟

خیر. فعلاً در این مورد اطلاعی نداریم. به نظر من، به خاطر نوشته‏هایش در زمینه‏ی فرهنگی و ادبی دستگیر شده است.

برخی دیگر نیز وجود دست‏نوشته‏ها و رفت و آمدهایش به محافل ادبی جمهوری آذربایجان را یکی از دلایل دستگیری‏اش اعلام می‏کنند. اما مسئولین قضایی از اعلام جدی جرایم او سر باز می‏زنند. به گفته‏ی خانواده‏ی احمدی‏آذر، آن‏ها تنها یک بار اجازه‏ی ملاقات با وی داشته‏اند. خانواده او پس از این ملاقات وضعیت جسمی او را چندان مطلوب توصیف نکردند. احمدی‏آذر نویسنده و مترجم چندین کتاب در حوزه‏ی زبان، ادبیات و تاریخ آذربایجان است.

یاشار حکاک‏پور، مسئول روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ)، علاوه بر وضعیت نقی احمدی‏آذر، به دستگیری هفت شهروند ارومیه‏‏ای اشاره می‏کند که در بازی میان تیم‏های فوتبال ایران و جمهوری آذربایجان، به دلیل شعار دادن و تشویق تیم جمهوری آذربایجان، دستگیر شده‏اند. یاشار حکاک‏پور، مسئول روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان می‌گوید:

آقای نقی احمدی‏آذر مقدم، روزنامه‏نگار و فعال مدنی و مطبوعاتی آذربایجانی از روز پانزدهم فروردین ۸۸ دستگیر شده است. اطلاعاتی که خانواده‌اش طی یک تماس تلفنی از وی گرفته‏‏اند، این بوده که وضعیتش جالب نیست و مسئولان قضایی از دادن اطلاعات در مورد اتهامات ایشان، امتناع می‏کنند.

در مورد دیگری، هفت تن از فعالین مدنی آذربایجانی در ارومیه که هنگام مسابقه‏ی فوتبال بین تیم‏های آذربایجان و ایران، در محل ورزشگاه ارومیه حضور داشته‏اند و اقدام به تشویق تیم جمهوری آذربایجان کرده بودند، دادگاه انقلاب خواسته و به شش ماه حبس تعزیری و سی ضربه‏ی شلاق محکوم کرده است.

اسامی این افراد به قرار زیر است: یاور شریفی، سعید محمودی، محمد شریفی، سعید رسول‏پور، مجتبی کهریز، غلامرضا دامنه و علی‏ اکبری.

دادگاه این افراد را در شهریور ماه ۸۷ به خاطر حمل پرچم آذربایجان در مسابقه‏ی فوتبال دوستانه‏ ایران و آذربایجان (در جریان مسابقات تورنمنت چهارجانبه مابین کشورهای آذربایجان، ترکیه، عراق و ایران) و تشویق این تیم، به شش ماه حبس تعزیری و سی ضربه شلاق محکوم کرده است.

آقای احمدی‏آذر هم‏اکنون در چه شرایطی به سر می‏برد؟

آقای احمدی‏آذر از فعالین استان آذربایجان شرقی است که از تاریخ پانزدهم فروردین ۸۸، دستگیر شده است. خانواده‏ی ایشان طی مراجعات مکرر، به دادسرا و اداره‏ی اطلاعات تبریز، تا کنون نتوانسته‏اند هیچ اطلاع دقیقی از اتهامات وی داشته باشند.

اتهامات ایشان تاکنون اعلام نشده و دادسرا و مسئولان قضایی از دادن اطلاعات در مورد اتهامات ایشان خودداری می‏کنند. اجازه‏ی ملاقات به خانواده داده نشده است. فعلاً ایشان وکیلی ندارد. منتها، خانواده به دنبال وکیل هستند تا پی‏گیر کارهای قضایی ایشان باشد.اما وقتی خانواده به مسئولین قضایی مراجعه می‏کند، این مسئولین هیچ‏گونه پاسخی به آنان نمی‏‏دهند.

خانواده و نزدیکان به خانواده‏ی آقای احمدی‏آذر می‏گویند که اتهامات وی بر اساس نوشته‏هایی بوده است که قبلاً در مجله‏ی «شمس تبریز» انتشار می‏داده است و هم‏چنین در بعضی از نشریات استان آذربایجان شرقی مطالبی می‏نوشته است. ایشان کتاب‏هایی در مورد تاریخ و فرهنگ آذربایجان دارد.

او در زمینه‏ی اجتماعی و سازمان‌های غیر دولتی نیز فعال بود و هم‏چنین اشعاری را که به زبان ترکی آذری و خط لاتین در جمهوری آذربایجان نوشته شده بود، به الفبای عربی تبدیل و در تبریز منتشر کرده بود. با شعرای جمهوری آذربایجان نیز ارتباط داشت. خانواده‏ی آقای احمدی‏آذر، دلایل دستگیری ایشان را این مسایل می‏داند.

فایل صوتی مصاحبه را از اینجا بشنوید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed