مدیر مسئول آینانیوز با ۶ میلیون قرار آزاد شد

دوشنبه ۲٨ ارديبهشت ۱٣٨٨ - ۱٨ می ۲۰۰۹

آینانیوز:
صبح امروز و با دعوت تلفنی کلانتری ۱۴ارومیه، حامد عطائی مدیر مسئول آینانیوز در محل این کلانتری حاضر و برای ادای توضیحات با حکم جلب شعبه ۵ بازپرسی راهی دادسرای ارومیه شد.

این اقدام در حالی بود که از لحظه دستگیری این روزنامه نگار تا حضور در شعبه مذکور هیچ اطلاعی به نامبرده در مورد علت این اقدام و هویت شاکی پرونده داده نشد.

ظهر امروز یکشنبه قاضی حسینی آذر رئیس شعبه پنجم بازپرسی با فراخوانی حامد عطائی بعد از تفهیم اتهام در مورد آنچه بعنوان « نشر اکاذیب» دانست، به وی اطلاع داد که شاکی پرونده موسسه قرض الحسنه و پس انداز جوانان خیر بوده است.

صدور حکم جلب و دستگیری این روزنامه نگار باسابقه در حالی انجام شد که عملا هیچ اخطاریه ای پیش از این به وی ابلاغ نشده بود و وی بایک برخورد دور از شأن، از سوی کلانتری ۱۴ مدرس ارومیه با دست بند و همراهی یک متهم مواد مخدر راهی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه شد.

این اقدام و اقداماتی مشابه از سوی دستگاه محترم قضایی در حالی است که شعبه حل اختلاف ویژه مطبوعات دایر در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی که مرجع بدوی رسیدگی به اتهامات مطبوعاتی میباشد مدتهاست خاک می خورد.

از سویی نبود و یا ناکارآمدی تشکلهای صنفی مطبوعاتی و حقوق بشری در آذربایجان غربی و ارومیه باعث چنین اجحافات و حق کشی هایی در حق روزنامه نگاران مستقل بوده و قطع یقین اولین آن نبوده و آخرینش نیز نخواهد بود.

جریان دادگاه امروز نیز مربوط می شد به انتشار گزارشی در آینانیوز در خصوص آنچه در بهمن ماه سال گذشته بر سر موسسه جوانان خیر رفت و با نگاهی گذرا به عملکرد رسانه های رسمی و غیر رسمی کشور به نظر می رسد این سایت بهترین و معقول ترین واکنش را در مورد این بحران خیابانی نشان داده که همانا تشریح قریب به واقع مراحل تصمیم به تغییر مجوز موسسه قرض الحسنه به بانک خصوصی و نتیجه آن و اتفاقاتی که به استناد عکسها و گزارشات موجود در سطح شهر اقدام به انتشار آنها شد.

ادعای دیگر رضازاده و قویدل وکلای شاکی پرونده، انتساب مدیران این موسسه به طرفداری از کاندیداتوری میرحسین موسوی از سوی آینانیوزبود که بعنوان نشر اکاذیب نسبت بدان اعلام جرم شده بود.

با وجودیکه صحت و سقم این مطلب در جای خود و در زمان تشکیل دادگاه بررسی و نتیجه گیری خواهد شد اما برای اولین بار در سطح دنیاست که با چنین اتهامی یک روزنامه نگار با دست بند به دادگاه کشانده می شود.

عطائی با ابراز شگفتی از طرح این دعوی خطاب به رئیس شعبه ۵ بازپرسی گفت: حتی در صورت کذب بودن این خبر، عاقلانه ترین و طبیعی ترین واکنش به خبر مذکور ارائه یک توضیح به سایت و یا انتشار بیانیه ای رسمی از سوی مدیران موسسه مذکور بود.

این حق طبیعی هر فرد یا نهاد رسمی یا غیر رسمی ای است که در قبال رویدادهای سیاسی و اجتماعی اطراف خود موضعی داشته باشد، حتی اگر موضع هم نداشتند می توانستند با یک بیانیه چند سطری اعلام بیطرفی کنند.

برخورد قضایی با این موضوع نشان از دو هدف دارد؛ یا مدیران موسسه طرفدار رقیب میرحسین موسوی اند، یا خود آن، که بنا به دلایلی اعلان موضع در شرایط فعلی را به مصلحت نمی دانند.

در هر شکل نوع رفتار موسسه ای که داعیه امورات «خیر» دارد با یک روزنامه نگار که در طول عمر ۱۲ ساله مطبوعاتی اش یک مورد محکومیت قضایی در پرونده ندارد یک علامت سوال بزرگ در مقابل نام پرطمطراق آنهاست.

شعبه مذکور با صدور قرار ۶ میلیون تومانی کفالت، تا تشکیل دادگاه مدیر مسئول را آزاد کرد.

آینانیوز به زودی برای جلوگیری از بدعتهای ناپسند برخوردهای غیرمتعارف و غیرفرهنگی با اصحاب رسانه و عدم رعایت هنجارهای تعریف شده و اصول برخورد با جرایم مطبوعاتی مشابه اقدام به انتشار نامه ای سرگشاده به مسئولین عالیرتبه قضایی خواهد نمود.

همچنین در آینده ای نزدیک گزارشی از اقدامات موسسه جوانان خیر برای ایجاد ارتباط با مقامات و مسئولین سیاسی ، اجرایی و قضایی استان ضمن انتشار در این رسانه تقدیم مقامات امنیتی بازرسی کشور خواهد شد.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed