اعتراض به فیلم توهین آمیز محمد خاتمی در جریان سخنرانی میر حسین موسوی در ارومیه

چهارشنبه ۶ خرداد ۱٣٨٨ - ۲۷ می ۲۰۰۹

اورمونیوز: به گزارش گروه خبری اورمونیوز اعتراضها به حجت الاسلام محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران به خاطر مسخره کردن فرهنگ آذربایجان٬ در اورمیه رفته رفته بیشتر می شود. صدها نفر از جوانان اورمیه دیروز پنجم خرداد ۱۳۸۸ با حضور در مراسم سخنرانی میر حسین موسوی در استادیوم ورزشی اورمیه شعارهای ملی در خصوص زبان ترکی آذربایجانی٬ مطالبات آذربایجانیها و همچنین شعارهایی بر علیه خاتمی سر دادند.

جمعیتی از شهروندان اورمیه ای با در دست داشتن پلاکاردهایی با نوشته هایی همچون «تورک دیلنده مدرسه - اولمالی دیر هر کسه» ٬ «هارای هارای من تورکم»٬ «خاتمی-یه ننگ اولوسن»٬ «منیم دیلیم اؤلن دئییل - باشقا دیله دؤنن دئییل»٬ «اؤلوم اولسون آپارتایدا» و ... شعارهایی با همین مضامین می دادند.

همچنین مجریان مراسم نیز با پخش و خواندن اشعار آذربایجانی و نیز نصب پلاکاردهایی با مضامینی مانند «تاسیس فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی» و «محرومیت آذربایجان تا کی؟!» سعی در فراهم نمودن رضایت مردم اورمیه داشتند. آنها همچنین پوسترهایی از مهندس میر حسین موسوی با نوشته های ترکی را در اورمیه منتشر کرده اند. از سوی دیگر میرحسین موسوی نیز طی سخنرانی به زبان ترکی و فارسی در خصوص رسیدگی به وضعیت اقتصادی و فرهنگی آذربایجان قولهایی داد. کاندیدای ریاست جمهوری انتخابات دهم همچنین گفت که٬ در صورتی که رئیس جمهور شود٬ اصول ۱۲-۱۵ و ۱۹ قانون اساسی را اجرا خواهد کرد.

در حین سخنرانی موسوی٬ گروهی از اصلاح طلبان با حمله به معترضین٬ دو پارچه نوشته با مضامین «یاشاسین آذربایجان» و «اؤلوم اولسون آپارتایدا» را پاره کردند که این امر موجب بروز درگیری بین اصلاح طلبان و معترضین هویت طلب شد.

بعد از پایان مراسم در حدود ۴۰۰ نفر از معترضین با حرکت به سوی خیابان سلطانی و حسنی به تظاهرات و راهپیمایی پرداختند. آنها شعارهایی مانند «تورک/اؤز دیلینده مدرسه - اولمالیدیر هر کسه»٬ «ننگ اولسون خاتمی-یه»٬ «منیم دیلیم اؤلن دئییل - باشقا دیله دؤنن دئییل»٬ «اؤلوم اولسون آپارتایدا» و «اؤلوم اولسون فاشیزمه» را سر داده بودند.

همچنین بنابر گزارشات وارده به گروه خبری اورمونیوز اختلافاتی در بین گروههای اصلاح طلب در شهر اورمیه به وجود آمده است. این گزارشها حاکی از آن است که عده ای از حامیان موسوی با تأکید به اینکه اصلاحات فقط خاتمی نیست گروههای طرفدار خاتمی را به اختلاف افکنی بین آذربایجانیها و میر حسین موسوی متهم می کنند. خبرنگار اورمونیوز خبرهایی در خصوص درگیری لفظی بین اعضای ستاد مهندس میر حسین موسوی گزارش کرده٬ که بعد از پاره شدن پارچه نوشته های معترضین به دست برخی از آنها صورت گرفته است.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed