تحصن دانشجویان آذربایجانی دانشگاه شهید رجایی تهران در اعتراض به جوک گویی سید محمد خاتمی به ترکها

شنبه ۲ خرداد ۱٣٨٨ - ۲٣ می ۲۰۰۹

ساوالان سسی: در پی پخش گسترده فیلم جوک گویی و اهانت آمیز سید محمد خاتمی به ترکها ظهر شنبه ۲ خرداد تجمع اعتراض آمیزی با حضور بیش از صد تن از دانشجویان آذربایجانی در دانشگاه شهید رجایی صورت گرفت.

در این تجمع دانشجویان تورک و هویت طلب علی رغم عدم اعطای مجوز از سوی مسئولین دانشگاه،ضمن تجمع در صحن دانشگاه با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضمون "خرداد ۸۵ سوسک، خرداد ۸۸ زنا زاده" – اولسا قیزیل دان قفسیم آزادلیغا وار هوسیم"- فقط در جنگ و انتخابات آذربایجان سر ایران است" و نیز با سر دادن شعارهایی از قبیل "یاشاسین آذربایجان"- "منیم دیلیم اؤلن دئییل باشقا دیله دؤنن دئییل"- "آذربایجان دیاریمیز وارلیغی افتخاریمیز"، اعتراض خود را ابراز داشتند.

این تجمع با خواندن بیانیه دانشجویان تورک دانشگاه شهید رجایی به پایان رسید.


متن بیانیه:

یا ایّها الّذین ءامنوا لا یَسخَر قومٌ من قومٍ عَسی أن یکونوا خیرا ً مِنهُم
حجرات، آیه 11

دفاع از حقوق اولیّه، تشکل خاصی نمی خواهد. هر بنی بشری که بویی از شعور برده است، در برابر توهین ِ آشکار، سینه سپر می کند.

چندی پیش، حجّت الاسلام و المسلمین، سیّد محمّد خاتمی، رئیس جمهور سابق کشورمان، در یک ضیافت، جهت خوش مشربی با هم صحبتان خویش، با لطیفه­ای تحقیر آمیز، ملّت شریف آذربایجان را مورد تمسخر قرار دادند.

همان پرچمدار گفتگوی تمدّن­ها که آوازه­اش قارّه ها را آکنده نمود!

کسی نمی خواهد پیام این جمعیّت مظلوم را بداند؟ فکر می کنید مطالبات ما فراتر از حقوقمان است؟ نه، عزیزان! ما در استیفای حقوق اولیّه­ی خود باز مانده ایم.

این ملّت همیشه در صحنه، بانی انقلاب های سرنوشت ساز مملکت، صف شکن جنگ ها، بالا نگه دارنده­ی آمار شرکت کنندگان در انتخابات، اکنون مظلوم فرصت ها و موفّقیّت هاست!

چگونه شخصی ادّعای آشتی دادن ملّت ها و اقوام را دارد، در حالیکه خود، نشسته بر اریکه­ی قدرت، آگاهانه در راستای براندازی و پایمال نمودن حقوق سایر اقوام، از هیچ تلاشی فروگذار نیست؟!

ظاهر سازی و عوام فریبی تا کجا؟

پیداست که اینان، فقط برای چند لحظه فکر می کنند و ماه ها و سال ها حرف می زنند و یا به گفته­ی مولانا، گِل می زنند! اینجاست که موی ریش، زودتر از موی سر سپید می شود!

شرم باد بر کسانی که در حین احساس سنگینی عمّامه­ی سیّدی بر سرشان، لطیفه­ای از زهرا (س) بر زبان می رانند و جوکی از امیر المؤمنین را به گوش جان می شنوند!

ایشان که حتی در خلوت خویش، باید تمام جوارحشان را از هر عمل مکروهی باز دارند، در حضور مقاماتی که هر یک ]به ظاهر[ کوله باری از ایمان و فرهنگ را یدک می کشند، به راحتی، گوش و زبانشان را به گناه می آلایند!

این بود وعده هایی که قرار بود در دو دوره­ی ریاست خویش به آن ها جامه­ی عمل بپوشانی؟ از تو خواستیم با تبعیض نژادی در ایران مقابله کنی، غافل از آنکه تو خود مشوّق چنین اقداماتی بوده و هستی!

امیدوار بود آدمی به خیر کسان

مرا به خیر تو امید نیست، شر مرسان!

وای بر سرنوشت من که باید از کسی که به دست خود بر سرنوشتم مسلّطش ساختم، تمنّا کنم که مرا به باد سخره نگیرد! دکترای افتخاری تو، از دکترای قلابی آقای کردان هم کم ارزش تر است!

خرداد است؛ تو الان با دید وسیع، مَسند ریاست را می بینی که با اندک تلاشی بر آن تکیه خواهی زد. بیا و دوباره، چند کلمه به زبان مادری ِ من حرف بزن تا آرای تمام خویشاوندانم را تصاحب کنی!

امّا نه! این روزها برای من یاد آور صدها خاطره­ی جگر سوز است. باید برای عزیزان از دست رفته ام، یک عمر فاتحه بخوانم.

بارها شنیده بودم که آذربایجان، سر ِ ایران است، امّا سکوت ابدی این عزیزان ثابت کرد که آذربایجان، سر بی زبان ایران است!


دانشجویان تورک دانشگاه شهید رجایی، ضمن محکوم کردن چنین اعمال ضد فرهنگی، خواستار اجرای قانون در برابر هتاکین حرمت اقوام این مرزو بوم می باشند.

ما از همه فعّالین حرکت ملّی آذربایجان، جنبش دانشجویی و جنبش زنان آذربایجان می خواهیم که به هر شیوه­ی ممکن اعتراض خود را در سوّمین سالگرد قیام خونین ۸۵ آذربایجان به اهانت های سیّد محمّد خاتمی بر علیه ملّت آذربایجان اعلام دارند.
 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed