رادیو آزادی: «دانشجویان آذربایجانی خواهان عذرخواهی خاتمی هستند»

بخش آذربایجانی رادیو اروپای آزاد - خدیجه اسماعیل اوا

شهرهای ایران در روزهای ۲۳ و ۲۴ می ( دوم و سوم خرداد) شاهد اعتراضاتی بود. دلیل اعتراضات انتشار ویدئویی است که محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران در آن لطیفه ای در رابطه با ترکهای ایران عنوان نموده است.

در روز ۲۳ می مردم ارومیه در مقابل ستاد انتخاباتی موسوی در این شهر دست به اعتراضاتی زدند. بر اساس خبری که اسماعیل جوادی ، روزنامه نگار از ارومیه به رادیو آزادی داده است مردم شعارهایی همچون "مرگ بر خاتمی" و "تورک دیلینده مدرسه"سر داده اند و نیروهای انتظامی سعی در متفرق کردن تظاهرکنندگان داشته اندکه عده ای نیز بازداشت شده اند.

«مردم در مقابل ستاد انتخاباتی موسوی تجمع کرده بودند اول جمعیت بیش از سیصد نفر بود که رفته رفته به ۵۰۰ نفر رسید. آنها با دادن شعارهایی همچون "یاشاسین آذربایجان"، " شوونیسمه عار اولسون" و "خاتمی عذر ایسته" خواهان عذر خواهی خاتمی و اعلام موضع موسوی به عنوان همکار انتخاباتی خاتمی بودند. این اعتراضات حدود نیم ساعت ادامه داشت تا اینکه جمعی از اعضای ستاد موسوی با مردم اعتراض کننده درگیر شدند که نیروهای انتظامی وارد صحنه شد. این در حالی است که نیروی انتظامی قبل از وقوع اعتراضات در آمادگی کامل به سر می برد و پس از وقوع اعتراضات پلیس به مردم حمله کرد و عده ای را بازداشت نمود.بعد از این حادثه تا چند ساعت خطوط تلفن و اینترنت ارومیه قطع بود».

صبح امروز ۲۴ می نیز تجمع اعتراض آمیزی در دانشگاه آزاد ارومیه روی داد اما پلیس در تجمعی که با دادن شعارهای ملی و در اعتراض به توهین خاتمی در این دانشگاه به مدت سه ساعت جریان داشت مداخله ای نکرد.

همچنین اسماعیل جوادی خبر از برگزاری تجمع اعتراضی در شهر نقده(سولدوز) در روز ۲۵ می و در اعتراض به توهین خاتمی به ترکها داد.

به گفته وی بر اساس اعلامیه ای که در شهر نقده(سولدوز)توزیع شده است مراسم یادبود چهار تن از جانباختگان حوادث می ۲۰۰۶ در یکی ازمساجد شهر نقده برگزار خواهد شد و نیروهای کمکی پلیس برای جلوگیری از برگزاری چنین مراسمی از محلهای دیگر به این شهر منتقل شده اند.

شایان ذکر است که در می ۲۰۰۶ بدنبال چاپ کاریکاتوری در روزنامه دولتی ایران که آذربایجانیها را به سوسک تشبیه کرده بود برخوردهایی در این شهر بین پلیس و مردم روی داد که در جریان آن چهار نفر از اهالی جان خود را از دست دادند.

همچنین دانشجویان ترک دانشگاه تهران در اعتراض به آنچه تعریف لطیفه در رابطه با ترکها از سوی محمد خاتمی خوانده می شود دست به تجمع اعتراضی زدند.

به گفته یاسر زعفری دانشجوی دانشگاه علم و صنعت تهران که در این تجمع اعتراضی شرکت کرده است صدها دانشجو در این تجمع حضور داشتند.

به گفته وی دانشجویان با دادن شعارهایی به ترکی آذربایجانی خواهان توقف تحقیر ملل غیرفارس در ایران هستند.

در جریان این تجمع اعتراضی ما بین تجمع کنندگان با جمعی از دانشجویان طرفدار موسوی برخورد های لفظی صورت گرفته است. یاسر زعفری : «اگرچه طرفداران موسوی سعی داشتند که در جریان برگزاری تجمع مسالمت آمیز ما اغتشاش و درگیری بوجود آورند اما موفق به انجام این کار نشدند و با اینکه مباحثات کوتاهی صورت گرفت اما اجازه گسترش این برخوردها داده نشد».

دانشجویان تصمیم گرفته اند که اعتراضات خود را به اطلاع رهبری، نمایندگان مجلس و کاندیداهای ریاست جمهوری برسانند و خواهان موضع گیری آنها در این خصوص شوند و به گفته زعفری خواسته اصلی دانشجویان عذرخواهی رسمی خاتمی در رسانه های عمومی و رادیو و تلویزیون است.

زعفری:«علاوه از این دانشجویان خواستند که خاتمی به خاطر اینکه در لطیفه اش مرثیه گفتن اردبیلی ها را به مسخره گذاشته و همچنین به خاطر سو استفاده اش از اسلام و تحقیر ملت خلع لباس شود و نامزدهای ریاست جمهوری در مقابل سخنان خاتمی اعلام موضع کنند و قانونی در مجلس به تصویب برسد که توهین به ملیتها را جرم تلقی و توهین کنندگان مشمول مجازات گردند».

در ۲۳ می نیز تجمعاتی در دانشگاه شهید رجایی تهران و دانشگاه تربیت معلم کرج برگزار شده است. بر اساس عکسهای که از این تجمعات منتشر شده دانشجویان پلاکارد هایی با عناوینی همچون"اولسا قیزیلدان قفسیم آزادلیغا وار هوسیم"، تنها در زمان جنگ و انتخابات آذربایجان سر ایران به حساب می آید"، "منیم دیلیم اولن دئیل باشقا دیله دونن دئیل"، "نژادپرستی راست و چپ ندارد" و همچنین شعارهایی در یاد آوری توهین روزنامه دولتی ایران به ترکها در می ۲۰۰۶ را در دست داشتند.

در ایران به این دلیل که پلیس حق ورود به دانشگاه را ندارد تجمعات دانشجویی از برخورد پلیس محفوظ بوده اند.

به گفته انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) هنوز از محل نگهداری بازداشت شدگان ۲۲ می در تبریز و ۲۳ می در ارومیه اطلاع دقیقی در دست نیست. به گفته یاشار حکاک پور مسئول روابط عمومی این انجمن خبرها از وضعیت نامعلوم تعدادی از افرادی که در تجمع ۲۲ می در تبریز زخمی شدند جکایت می کند.به گفته وی اخبار دقیقی از بازداشت حداقل سه نفر در تجمع ۲۳ می در ارومیه در دست است.

http://www.azadliq.org/content/article/1738487.html

ترجمه: ساوالان سسی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed