برگزاری دادگاه دو فعال آذربایجانی در رشت

چهارشنبه ۶ خرداد ۱٣٨٨ - ۲۷ می ۲۰۰۹

ساوالان سسی : جلسه رسیدگی به اتهامات ودود اسدی و حسین رحیمی از فعالان مدنی آذربایجانی روز سه شنبه ۵ خرداد ۸۸ در دادگاه تجدیدنطر استان گیلان برگزار شد.

پیش از این شعبه یک دادگاه انقلاب رشت به ریاست قاضی مصطفوی نیا طی حکمی ودود اسدی فعال حقوق بشر آذربایجانی و حسین رحیمی دانشجوی رشته ساختمان جهاد دانشگاهی رشت را به ترتیب به تحمل یک سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم نموده بود.

اسدی و رحیمی اوایل مرداد سالجاری توسط ماموران امنیتی رشت بازداشت و پس از تحمل بیش از یکماه بازداشت موقت در بازداشتگاه اداره اطلاعات رشت به قید وثیقه از زندان آزاد شدند.

اتهام این فعالین تبلیغ علیه نظام و قومیت گرائی عنوان گردیده است و طبق حکم صادره از سوی دادگاه بدوی مستندات قاصی پرونده برای صدور این حکم فعالیت های دوران دانشجویی ودود اسدی در دانشگاه آزاد اردبیل و دست نوشته ها وکتابهایش و تشکیل جلسات کوهنوردی ترکها در رشت توسط وی است.

لازم به ذکر است که علی نجفی وکیل دادگستری وکالت ودود اسدی در دادگاه تجدید نظر را بر عهده داشته و دادگاه این فعالین به صورت غیر علنی برگزار شده است.

فرانت لاین(سازمان بين المللي براي حفاظت از مدافعان حقوق بشر) در روز هشتم اوت و وزارت امورخارجه آمریکا در ۱۵ اوت ۲۰۰۸ با صدور بیانیه های جداگانه بازداشت ودود اسدی را محکوم و خواهان آزادی وی شده بودند.

ودود اسدی دانشجوی رشته زمین شناسی دانشگاه آزاد رشت، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد اردبیل و مدیر مسئول نشریه دانشجویی توقیف شده" سحر" می باشد که پیشتر نیز درجریان تظاهرات اعتراض آمیز ۱۳۸۵ شهرهای آذربایجان در اردبیل بازداشت و پس از تحمل بیش از ۴۰ روز حبس آزاد شده بود.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed