تجمع اعتراضي دانشجويان آذربایجانی در دانشگاه تهران

يکشنبه ٣ خرداد ۱٣٨٨ - ۲۴ می ۲۰۰۹

ساوالان سسی: جمعي از دانشجويان آذربایجانی دانشگاه تهران ظهر امروز يکشنبه ٣ خرداد در اعتراض به اهانت محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران به ترکها،‌ در دانشگاه تهران تجمع كردند.

به گزارش خبرنگار ما، دانشجويان معترض ابتدا با تجمع مقابل دانشكده ادبيات دانشگاه تهران با سر دادن شعارها و حمل پلاكادرهايي اعتراض خود را نسبت به تداوم تحقیر و توهین ترکها، نشان دادند.

يكي از اين دانشجويان با انتقاد از سكوت دولت و نمايندگان مجلس در اين‌باره گفت: متاسفيم كه كسي نسبت به اين توهينها چيزي نمي‌گويد و همه سكوت كرده‌اند.

وي افزود: سخنان خاتمی به خاطر توهین به شعور صاحبان زبان و فرهنگ مشخص٬ از مصادیق آشکار تبعیض نژادی و نشانه ای از نقض حقوق بشر است.

دانشجویی دیگر با بیان مواضع مشترک اصلاح طلبان و اصولگراهادر انکار و سانسورنقض گسترده حقوق بشر درآذربایجان اعلام کرد امروز دست مدعیان دروغین حقوق بشر در ایران رو شده است و اینان بدانند صدای حق طلبی جوانان تورک را برای رفع ستم ملی از آذربایجانیان نمیتوانند خفه کنند.

تجمع‌كنندگان پس از قرائت بيانيه‌اي، با راهپيمايي تا مقابل سردر اصلی دانشگاه شعارهايي به زبان ترکی سر دادند. مفاهيم تعدادي از شعارهاي مطرح شده به اين شرح است: «آذربايجان زنده بماند، دشمنش خوار شود»، «زبان من نمي‌ميرد، به زبان ديگر برنمي‌گردد»، «آذربايجان نمرده، زبانش را از ياد نبرده»، «نصر من الله و فتح قریب ، ننگ بر این سید مردم فریب »، «خاتمی خاتمی ، خجالت خجالت » ،« نه خاتمی نه محمود ، لعنت بر این دو نمرود» و...

در پایان تجمع‌كنندگان با مشت كردن دست‌ها و ايجاد زنجيره انساني، سرود ملی آذربایجاني سر دادند.

متن بیانیه:

با توجه به تداوم سیاست شوونیستی توهین و تحقیر علیه ملت مظلوم آذربایجان از سوی اشخاص و نهادهای رسمی و دولتی در جمهوری اسلامی، بار دیگر شاهد یک تعرض دیگر به ساحت مردم آذربایجان هستیم. این بار و بعد از روزنامه­ی رسمی احمدی­نژاد (ایران)، آقای خاتمی رئیس دولت سابق به میدان آمده است. سید دانشمند اصلاحات و پرچم­دار قرائت رحمانی و عقلانی از دین محمدی، بار دیگر اظهار فضل کرده­اند. بلغور کننده­ی ایده­های فلسفی همچون «گفتگوی تمدن­ها» بعد از فلسفیدن گفتگو موفق شده­اند در میدان عمل نیز شیوه­ی دیسکورس صحیح با یک تمدن و فرهنگ را به مریدان خود یاد بدهند. اما آقای خاتمی که در زیر لباس پیغمبر، زره شوالیه­های شوونیسم را برتن دارید آیا منظورتان از احترام متقابل بین مردمان جهان، گفتگوی تمدن­ها، رعایت حقوق بشر و یا سایر افاضات دیگرتان در قالب گفتمان اصلاحات در نزد مردم آذربایجان همین رفتاری است که از شما دیدیم؟ در مسابقه­ی غارت و سرکوب مردم ایران رقیبانتان را به تحجر، انحصارطلبی و دیکتاتوری محکوم می­کنید، خود در کجای غائله­ای؟ در هشت سال زمامداری شما و اصلاحات مردم آذربایجان آماج شدیدترین نوع وهم و حقارت­های کسانی شدند که به راحتی از وزارت ارشاد مجوزهای فله­ای کتاب و روزنامه می­گرفتند تا موجودیت و هویت آذربایجانی را منکر شوند و برایت نامه بنویسند که آذربایجانی برای تمامیت ارضی این کشور خطرناک است.

آقای توسعه­ی سیاسی، نامه­ی معاونتان آقای ابطحی یادتان است که در آن طرح، عظیم­ترین جابجایی جمعیتی (از بارزترین مصادیق سیاست­های شوونیستی) در تاریخ معاصر کشور را به شما پیشنهاد داد؟ طرحی که از آن بوی خون چکمه­های مولایتان رضاخان پالانی به مشام می­رسید. آیا این گونه می­خواستید پیشبرد پروسه­ی توسعه­ی سیاسی و تحقق جامعه­ی مدنی در ایران را جشن بگیرید؟

در وقایع خرداد ۱۳۸۵ که فرزندان آذربایجان در اعتراضی کاملا مدنی توسط نیروهای امنیتی و دولت متحجر احمدی نژاد به بدترین شکل ممکن سرکوب شده و به خاک و خون کشیده شدند شما و همفکرانتان چه کار کردید؟ به غیر از این بود که شما و دوستانتان در احزاب اصلاح­طلب و روزنامه­ها و سایت­هایتان هم صدا با رقیبان سیاسیتان و اپوزوسیون داخل و خارج­نشین، معترضین و فرزندان غیرتمند ستارخان را تجزیه­طلب و پان­ترک نامیدید.

آیا جواب محسن آرمین از نزدیک­ترین یارانتان به سئوال دانشجویان تورک در مورد بدترشدن وضعیت اقتصادی آذربایجان در دوران اصلاحات را به خاطر می­آورید که گفت: «چرا استانتان را با اصفهان مقایسه می­کنید؟ خود را با ایلام و بلوچستان مقایسه کنید». آقای خاتمی و در یک کلام آقایان اصلاح­طلب؛ بی­آبرویی شما و ایده­های دروغینتان در آذربایجان دارای ریشه­های تاریخی می­باشد. مگر شما همان نیروهای چپ اول انقلاب نیستید؟ مگر شیطنت شما به رهبری منتظری نبود که ایده­ی استقرار حکومت غیرمتمرکز دموکراتیک از سوی آذربایجان را با دستگیری، شکنجه و اعتراف­گیری از آیت ا...­العظمی شریعتمداری (ره) کنار گذاشتید؟ آیا فکر می­کنید آذربایجانی­ها، تهدید تبریز به حمله­ی هوایی از سوی تهران را که اتفاقاً آن روزها تحت نفوذ شما تندروهای انقلابی بود را فراموش کرده­اند؟ نه آقای اصلاحات! همه­ی این اتفاقات در حافظه­ی تاریخی مردم آذربایجان ثبت و ضبط شده و هیچ وقت فراموش نخواهد شد.

در پایان ما شرکت کنندگان در این تجمع ضمن محکومیت عمل ننگین سید محمد خاتمی رئیس­جمهور سابق جمهوری اسلامی ایران در توهین به ملت آذربایجان و سکوت همفکران ایشان و همچنین محکومیت تلاش احمدی نژاد و اصولگران را در سوء استفاده از احساسات پاک ملت آذربایجان در راستای اهداف سیاسی خود خواستار آنیم تا:

۱- سید محمد خاتمی به جای سخنرانی­های عوام فریبانه پیرامون گفتگوی تمدنها، کرامت انسانی و صدها واژه­ی مقدس دیگر از ملت آذربایجان به طور رسمی و از طریق شبکه­های تلویزیونی عذرخواهی نماید.

۲- از مراجع قضایی خواستار محاکمه و خلع لباس ایشان هستیم زیرا که وجهه­ی روحانیت در آذربایجان مورد لطمه جدی واقع شده است.

۳- از مجلس و قوه قضائیه می­خواهیم تا طبق موازین حقوق بشری و انسانی نسبت به تنظیم قوانین مقتضی برای برخورد با توهین کنندگان به اقوام و ملتها اقدام نمایند.

۴- همچنین خواستار اعلام موضع اصلاح طلبان بخصوص آقایان مهدی کروبی و میر حسین موسوی بعنوان نزدیکترین یاران خاتمی نسبت به این عمل زشت و کریه ایشان هستیم. در غیر اینصورت، ملت آذربایجان سکوت آنها در قبال این رفتار نابخشودنی را فراموش نکرده و این عمل آنها مهر تاییدی بر رفتار غیر انسانی خاتمی می­داند .

و در پایان از دانشجویان تورک و ملت آذربایجان می خواهیم تا نسبت به این نوع تحقیرها و توهین­ها حساس بوده و جواب قاطع و دندان شکنی به این رفتارهای فاشیستی و نژادپرستانه بدهند تا دیگر هیچ کس در آینده جرات تکرار چنین رفتارهای ناشایستی را نداشته باشد. 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed