تجمع اعتراضی دانشجویان آذربایجانی دانشگاه علم و صنعت: «افکار نژادپرستانه خاتمی و اصلاح طلبان را محکوم می کنیم»

چهارشنبه ۶ خرداد ۱٣٨٨ - ۲۷ می ۲۰۰۹

ساوالان سسی : دانشجویان آذربایجانی دانشگاه علم و صنعت تهران در اعتراض به توهین سید محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران و اصلاح طلبان حکومتی به ترکها دست به تجمع اعتراضی زدند.

در این تجمع که در ساعت ۱۱:۳۰ امروز چهارشنبه ۶ خرداد ۸۸ و با حضور نزدیک به ۱۰۰ تن از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در مقابل سر در اصلی این دانشگاه برگزار شد دانشجویان با در دست داشتن پلاکاردهایی با شعارهای "هارای هارای من تورکم"، "اولوم اولسون فاشیسته"٬ "ننگ اولسون شوئونیسته"، "خاتمی خجالت خجالت"، "نه خاتمی نه محمود لعنت بر این دو نمرود"، "قیزیلدان اولسا قفسیم آزادلیقا وار هوسیم" و سر دادن شعار به توهین سید محمد خاتمی و اصلاح طلبان اعتراض کردند.

دانشجویان با خواندن بیانیه ای خواستار عذر خواهی رسمی خاتمی از آذربایجانیها٬ اعلام موضع میرحسین موسوی نسبت به این توهین و تصویب قوانینی که توهین به ملیتها را جرم تلقی کند شدند.

گفتنی است که مسئولین حراست دانشگاه علم و صنعت در صدد ممانعت از برگزاری مراسم بودند که با پافشاری دانشجویان این مراسم برگزار شد. همچنین ماموران حراست مانع از ورود دانشجویانی که جهت شرکت در این تجمع از دیگر دانشگاههای تهران آمده بودند شدند.

خاطرنشان می شود اين اعتراضات از چند روز پیش به طور مستمر در دانشگاههای مختلف ادامه يافته و دانشجويان آذربایجانی خواستار عذر خواهی رسمی خاتمی و توهین کنندگان، از آذربایجانیها هستند.

متن بیانیه دانشجویان بدین شرح است:

قریب به ۱۰ روز از انتشار ویدئوی اهانت خاتمی به ملت آذربایجان میگذرد در این مدت بیانه­های بسیاری از دانشگاههای مختلف ایران صادر شده است. تجمعات دانشجویی بسیاری انجام شده است. در بسیاری از شهرهای آذربایجان تظاهرات خیابانی انجام گرفت با این وجود شاهد هیچ واکنشی از سوی آقای خاتمی نبودیم. نگاه نژادپرستانه این فرد وقیح به حدی است که حتی نمی­تواند خود را مجاب به غذر خواهی کند.

نگاه فاشیستی به قومیتهای غیر فارس در ایران به قدری نهادینه شده است که روشنفکران جامعه و حتی فردی مانند خاتمی نیز که دایم دم از دموکراسی و گفتگوی تمدنها میزند به خود اجازه می دهد به ملت بزرگ تورک توهین کند و حتی از یک عذر خواهی ساده نیز امتناع ورزد و دوستان ایشان نیز به جای موضع گیری در قبال این توهین سعی در لاپوشانی و کمرنگ کردن آن می کنند و با منتسب کردن انتشار این موضوع به سایر کاندیداهای انتخاباتی اصل موضوع توهین را فراموش می کنند. این در حالی است که ملت آذربایجان به خوبی از این موضوع آگاه است و از جناح دیگر هم دل خوشی ندارد و با درایت کامل، هیچ گاه بازیچه هیچ طیفی نخواهد شد اما حاضر نیست عزت و شرف خود را با هیچ چیزی معامله کند و جالب این است دوستانی که انتشار موضوع را منتسب به دیگران میدانند هیچ دلیلی برای عدم عذر خواهی خاتمی با توجه به این همه اعتراض ندارند. نژاد پرستی پنهان و آشکاری که نسبت به سایر قومیتها در ایران وجود دارد موضوع تازه­ای برای آذربایجانیها نیست و از زمانی که نظام دولت-ملت مدرن بر اساس یک قوم و یک زبان توسط رضا قلدر تشکیل شد آذربایجانها همواره شاهد این موضوعات بوده­اند اما توهین اخیر نکات تازه­ای در بر دارد و آن بیان این سخنان از جانب کسی است که اعتماد ملت تورک با سخنانی چون دموکراسی و برابری انسانها جلب کرده بود و نکته دیگر در این توهین اینکه، از اعتقادات مذهبی و روایات اسلامی برای اهانت به ملت تورکی استفاده می شود که افرادی چون خاتمی قدرت و نفوذ امروزه خود را مدیون همین اعتقادات مذهبی ملت تورک است.

اکنون برای ملت آذربایجان به خوبی ثابت شده است خاتمی هم مانند بسیاری فردی نژاد پرست در زیر لوای دموکراسی است و بدتر از آن ملت آذربایجان متوجه شدند که چگونه اعتقادات آنها چگونه دستاویزی برای این به اصطلاح روشنفکران است و منظور از قرائت رحمانی دین محمد از دیدگاه خاتمی و تئوری گفتگوی تمدنها و دموکراسی او به چه معنا است.

بدینوسیله ما دانشجویان شرکت کننده در این تجمع، اعتراض خود را در قالب خواسته های زیر اعلام میداریم.

۱). عذر خواهی رسمی خاتمی از ملت آذربایجان از طریق رسانه های جمعی و مخصوصاً صدا و سیما به خاطر توهین به ملت آذربایجان

۲).خلع لباس ایشان از لباس مقدس روحانیت به خاطر دستاویز قرار دادن روایات اسلامی جهت هتک حرمت ملت تورک

۳).تدوین قوانین صریح و آشکار جهت برخورد با هتاکان به ملتها

۴).اعلام موضع صریح کاندیداهای ریاست جمهوری جهت تنویر افکار عمومی ملت آذربایجان

گله جک بیزیمدیر

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed