عذر بدتر از گناه خاتمی

حیدر بیات

خاتمی دو هفته بعد از انتشار فیلم و منتشر شدن دهها اعلامیه از طرف دانشجویان و روشنفکران آذربایجان، همچنین دستگیرشدن بیش از ده تن از فعالان آذربایجانی نسبت به تکذیب فیلم جنجالی مبادرت کرد.

لیکن متن تکذیبیه خاتمی خود به مراتب گزنده تر و توهین آمیزتر از متن فیلم کذایی است.

«رییس‌جمهور سابق کشورمان با تکذیب صحت مطالب فیلم منتسب به وی که در آن سازندگان مدعی شده‌اند که او به قوم آذری‌زبان توهین کرده است، از قوم آذری‌زبان به عنوان قومی که تاریخ اسلام و ایران مدیون‌ آنهاست، یاد کرد. »

نویسندگان آذربایجان به کرات ناراحتی خود را از استعمال اصطلاح رضاخانی آذری اعلام کرده‌اند. علاوه بر آن ترکیب قوم آذری زبان به گونه‌ای به کار رفته است که گویی ترکان آذربایجان ایلی چندهزار نفره هستند که در یکی از شهرستانهای ایران زندگی می کنند حال آنکه طبق آمارهای حداقلی جمهوری اسلامی، ترکان ۲۴ درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند و البته آمار واقعی باید دو برابر این آمار باشد.

واقعیت این است که اگر آن فیلم هم منتشر نمی‌شد روشنفکران ترک ایران به خاتمی دیده خوشی نداشتند. در طول هشت سال ریاست جمهوری ایشان هیچ گامی برای احیای حقوق ملیتهای ایرانی برداشته نشد. ایشان نخستین کسی بود که اصطلاح فارسی زبانان و زبان فارسی را در تبریک‌های نوروزی باب کردند. حمل خشت تخت جمشید به عنوان نماد نژاد پرستان پان فارس به سازمان ملل در چمدان ایشان خود نشان علاقه خاتمی به اندیشه‌های نژاد پرستانه است. چندماه قبل که ایشان در دیدار با فعالان سیاسی اصلاح طلب قم دیدار داشتند و در همانجا به صورت شرطی حضور خود را در انتخابات اعلام کردند، نگارنده نیز حضور داشت. در ورودی سالن محل دیدار ایشان دو تابلو از تخت جمشید خودنمایی می‌کرد که قطعا خاتمی آنها را دیده بود و سلیقه وی در این مسئله دخالت داشت.

تکذیب خاتمی، به مثابه قسم حضرت عباس کسی است که دم خروسش بر مخاطب عیان است. خاتمی خود نیز این را البته میداند لیکن به جهت فشار اصلاح‌طلبان طرفدار موسوی به این تکذیب تن داده است.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed