روزنامه «بیرگون» ترکیه: امپراتوری وحشت در ایران

ساوالان سسی: اعدام دلارا دارابی ۲۳ ساله که به خاطر جرمی که متهم است در ۱۷ سالگی مرتکب شده دوباره دقت ها را متوجه مساله حقوق بشر در ایران کرد. در این مقاله همچنین مطالبی نوشته شده است در مورد: مرگ امیدرضا میرصیافی وبلاگ نویس جوان در زندان، بازداشت رکسانا صابری، بازداشت فعالان آذربایجانی، حکم سنگین ۸ سال حبس برای روزنامه نگار و فعال حقوق بشر آذربایجانی سعید متین پور، مرگ فرهاد محسنی فعال ۲۵ساله تبریزی بر اثر شکنجه مامورین اطلاعات و ...


وضعیت وخیم ملیت های غیرفارس

با اینکه بیش از نصف جمعیت ایران را ملیتهای غیر فارس چون ترکهای آذربایجانی، بلوچ ها، ترکمن ها، عرب ها، و کردها تشکیل می دهند اما آنها همواره با سرکوب شدید حاکمیت مواجه‌ شده‌ و از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی خود چون تحصیل به زبان مادری و برخورداری از دیگر حقوق فرهنگی محروم گشته‌اند. سرکوب در آذربایجان و برخورد امنیتی با مسائل و مشکلات آنان با شدت در جریان است. فعالان دانشجویی-سیاسی، فرهنگی و حقوق بشری که طرفدار ارتقای هویت فرهنگی آذربایجانی هستند ، تحت تعقیب حکومت ایران قرار گرفته و با اتهاماتی نظیر تجزیه طلب- پانترکیسم محاکمه می شوند.

دادگاه انقلاب اردبیل بهمن ۸۷ طی محاکمه ای غيرعلني برای شش فعال مدنی که در بین آنها سه دانشجو و یک روزنامه نگار نیز دیده می شود،حکم پنج سال حبس توام با تبعید صادر نمود. طبق حکم صادره ، اتهام این فعالین " تشکیل گروه غیر قانونی جهت برهم زدن امنیت ملی" عنوان شده است و جهت تامین امنیت استان باید مدت حبس پنج ساله خود را در زندانهای دور افتاده چون شهرهای زاهدان، کرمان، هرمزگان، بجنورد، سمنان و همدان طی کنند.

همچنین اردیبهشت ماه سال گذشته سعید متین‌پور، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر آذربایجانی که در یک کنفرانس حقوق بشری در ترکیه شرکت کرده بود به اتهام ارتباط با بیگانگان و تبلیغ علیه نظام در يک دادگاه غير علني محاکمه و به هشت سال حبس تعزیری محكوم شد.این روزنامه نگار در تاریخ ٥ خرداد ماه ١٣٨٦ در زنجان دستگیر و به بند ٢٠۹ زندان اوین تهران انتقال یافت. او پس از تحمل ۹ ماه بازداشت در سلول انفرادی در تاریخ ٨ اسفند ماه ۸۷ با سپردن وثیقه ٥٠٠ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

http://www.birgun.net/actuel_index.php?news_code=1242176827&day=13&month=05&year=2009

http://www.bianet.org/bianet/dunya/114419-ahmedinejadin-ulkesinde-farkli-olan-hersey-tehdit-altinda

http://www.guneysesi.blogspot.com/

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed