ادامه بی خبری از وضعیت فعالین مدنی بازداشتی در آذربایجان

رادیو اروپای آزاد: اعتراضات نسبت به جوک گویی رئیس جمهور پیشین ایران خاتمی، به آذربایجانیها و همچنین دستگیری های اخیر ادامه دارد. ۶ خرداد در دانشگاه علم وصنعت ایران تجمع اعتراض آمیزی برگزار شده است. یاسر زعفری از شرکت کنندگان در این تجمع در گفتگو با رادیو آزادی میگوید:خواسته اصلی شرکت کنندگان در این تجمع عذر خواهی خاتمی از آذربایجانیها بود که تا این لحظه بی پاسخ مانده است.

در این تجمع اعترضی شعارهایی همچون"خاتمی خجالت خجالت!"، "هارای هارای من تورکم!"، " تورک دیلینده مدرسه ااولمالیدیر هر کسه!" ،قیزیلدان اولسا قفسیم آزادلیغا وار هوسیم" سر داده شد.

یاسر زعفری میگوید:پلیس در این تجمع دخالتی نداشته و کسی دستگیر نشده است،اما بعضی اشخاص آموزش دیده سعی در بر هم زدن تجمع داشتند که شرکت کنندگان مانع شده اند.

قبیل از این نیز تجمعات اعتراضی در اورمیه و تبریز برپا شده بود. در تجمعی که در استادیوم باغشمال تبریز برگزار شده بود تعدادی دستگیر شده اند که اطلاع دقیقی از مشخصات آنها در دست نیست.

یاشار حکاک پور عضو انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان- آداپ میگوید:آنها تا این لحظه اسامی تنها ۲۲ نفر از بازداشت شدگان را توانسته اند منتشر کنند.این فعال حقوق بشر مدعیست تعداد دستگیر شدگان بیش از اینهاست.

همچنین هویت سه نفر از باز داشت شدگان در اورمیه مشخص شده و از سرنوشت بقیه دستگیر شدگان اطلاعی در دست نیست. دو نفر که در میاندوآب (قوشاچای) دستگیر شده بودند بعد از شکنجه شدید آزاد شده اند.

چنگیز بخت آور فعال سیاسی درباره وضعیت نزدیکانش که ۵ خرداد در تبریز ناپدید شده بودند به رادیو آزادی میگوید: برادرم جهانبخش و برادر زاده ام نادر طی تماسی تلفنی از نگهداری خود در یکی از بازداشتگاههای تبریز خبر داده اند.آنها به دلیل اینکه تحت نظارت و فشار بوده اند نتوانسته اند به خوبی صحبت کنند.

http://www.azadliq.org/content/article/1740698.html

ترجمه: ساوالان سسی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed