ادامه بازداشت ۲۱ فعال مدنی آذربایجانی در شهر های مختلف آذربایجان

چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱٣٨٨ - ۱۰ ژوئن ۲۰۰۹

ساوالان سسی : با اينکه بیش از دو هفته از بازداشت دهها فعال مدنی در آذربایجان می گذرد اما کماکان آنها در شرایط بلاتکلیفی در زندان و یا بازداشتگاه های وزارت اطلاعات به سر مي برند.

این بازداشتها بدنبال اعتراضاتی در رابطه با انتشار فیلمی صورت گرفت که محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران (كه از موسوي حمايت كرده است) را در حال بازگویی جوکی در مورد آذربايجاني‌ها نشان می‌دهد. اين مساله اعتراض صدها فعال آذربايجانی و نيز اعتراضات ديگري را به دنبال داشته و آنان خواهان عذرخواهي خاتمي شده اند.

طی اعتراضاتی که در تبریز و در جریان راهپیمایی خانوادگی و همچنین حین سخنرانی انتخاباتی میرحسین موسوی در ورزشگاه باغشمال در روزهای ۱ و ۴ خرداد روی داد دهها تن بازداشت شدند. نیروهای امنیتی پس از آنکه معترضین شعارهایی در رابطه با حقوق زبانی آذربایجانیها و اعتراض به سید محمد خاتمی سر دادند به سمت شعار دهندگان حمله کردند.

علیرضا فرشی (استاد دانشگاه)، فردین ، مرتضی و حکم مرادپور،علی اسلامی، اصغر چمنی، بایرام خالق زاده، سجاد قاراباغلی، محسن گلستان، آرش عشقی(دانشجوی آموزشکده فنی تبریز) ، آرمين شاکران واهي، علی صادقی، علی، رسول، ایرج و ناصر بدلی از جمله بازداشت شدگان اعتراضات هفته های اخیر هستند که هنوز در بازداشت به سر می برند و از وضعیت وحید علیزاده، اکبر محمدی و قادر همتی که در جریان حمله نیروی انتظامی بشدت مجروح شده بودند اطلاعی در دست نیست.

به گفته سیما دیدار (همسر علیرضا فرشی) پس از ۱۸ روز بی خبری از وضعیت فرشی سرانجام پس از مراجعات مکرر خانواده به مراجع قضایی و اطلاعاتی علیرضا فرشی طی تماسی تلفنی با مادرش خبر از بازداشت خود توسط اداره اطلاعات تبریز داد.همچنین عباس جمالی وکیل علیرضا فرشی می گوید قاضی هاشم زاده بازپرس پرونده از ملاقات وی با علیرضا فرشی ممانعت می کند.

از میان بازداشت شدگان در تبریز وضعیت فردین مرادپور که در جریان این درگیریها زخمی شده و اکنون در بازداشت است وخیم گزارش می شود.

علاوه از این و در جریان اعتراضات تبریزعده ای نیز بازداشت شده بودند که به قید وثیقه آزاد شده اند که از آن جمله می توان به بابک مینقی (فیلمساز و گرافیست)، عسگر قدیمی، علی و مهدی ایمانی(دانشجویان دانشگاه تبریز)، بهزاد صادقیان، حامد حسن زاده(دانشجوی دانشگاه آزاد تبریز)، فرید باقرزاده، جهانبخش و نادر بخت آور، عبدالله صدوقی، غلام بدلی، وحید آقاجانی و همسرش سحر فتحی به همراه هاله فتحی اشاره کرد.

در همین زمینه اعتراضاتی نیز در روز ۲ خرداد در ارومیه رخ داده بود که طی اون فرشید عدلی(دانشجوی دانشگاه ارومیه، محمدی (دانشجوی آموزشکده فنی اورمیه) و حامد بی رنگ در میان بازداشت شدگان بودند که فرشید عدلی در روزهای اخیر به قید وثیقه آزاد شده است

همچنین بدنبال پخش گسترده اعلامیه هایی در سطح شهر مشگین شهر ماموران اداره اطلاعات روز یکشنبه ۱۰ خرداد ۸۸ ، سه تن از فعالین آذربایجانی در این شهر به نامهای آیدین ذاکری، منصور سیفی و فردین نوبخت را بازداشت کردند. مطالب مندرج در این اعلامیه ها حول حقوق زبانی آذربایجانیها و محکومیت هرگونه توهین به هویت آذربایجانی بوده است.این فعالین روز چهارشنبه ۱۳خرداد ۸۸ پس از بازجویی های اولیه در اداره اطلاعات مشگین شهر جهت ادامه بازجویی به اداره اطلاعات اردبیل منتقل شده اند که از این بین آیدین ذاکری و فردین نوبخت پس از چند روز بازجویی به بند عمومی زندان اردبیل منتقل شده اند.

این دستگیریها در حالی صورت می گیرد پیش از این نیز به دنبال چاپ کاریکاتوری توهین آمیز در روزنامه ایران در سال ۸۵ موجی از تظاهرات اعتراضات آمیز سراسر آذربایجان را فراگرفته بود و عده زیادی از تظاهر کنندگان در آن زمان بازداشت و به زندان محکوم شدند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed