گزارش رادیو اروپای آزاد از وضعیت بازداشت شدگان اخیر در آذربایجان

بابک بکیر- رادیو آزادی - بخش آذربایجانی رادیو اروپای آزاد

یاشار حکاک پور مسئول روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران(آداپ) می گوید چندین نفر در شهر مراغه بازداشت شده اند.به گفته وی از بین بازداشت شدگان مراغه تنها هویت چهار نفر تا کنون مشخص شده است و نام مجید پژوهفام معلم مراغه ای در بین بازداشت شدگان است.

به گفته حکاک پور این فعالین آذربایجانی زمانی بازداشت شدند که در جریان تظاهرات طرفداران میرحسین موسوی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ایران در مراغه، با دست داشتن پلاکارد،شعار هایی در رابطه با حقوق ملی آذربایجانیها سر دادند.بدنبال طرح این شعارها٬ مامورین امنیتی و نیروی انتظامی ایران در این تظاهرات مداخله کرده و اقدام به بازداشت فعالین آذربایجانی کرده اند.

بر اساس آمار انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی(آداپ) از اواسط ماه می دهها فعال مدنی آذربایجانی به خاطر درخواست حقوق ملی واتنیکی خود و اعتراض به ویدئویی که تحقیر کردن آذربایجانیها توسط محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران را نشان می دهد بازداشت شده اند و ۲۱ تن از بازداشت شدگان هنوز در بازداشت به سر می برند و ۱۵ نفر در روزهای اخیر به قید وثیقه آزاد شده اند.

علاوه از این محل نگهداری مهندس علیرضا فرشی استاد دانشگاه تبریز که پیش از این بازداشت شده بود و خانواده وی ازسرنوشت ومحل نگهداری وی بی خبر بودند مشخص شده است.به گفته یکی از منابع رادیو آزادی که نخواست نامش فاش شود فرشی در حال حاضر در یکی از بازداشتگاههای تبریز در بازداشت به سر می برد و وکیل و خانواده وی اجازه ملاقات با او را ندارند.

لازم به ذکر است که لطیفه گویی محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران در مورد آذربایجانیها سبب اعتراضاتی شده بود و آذربایجانیها در نقاط مختلف ایران با برگزاری تجمعاتی خواهان عذرخواهی خاتمی شده بودند.

لینک گزارش از رادیو آزادی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed