گزارش رادیو آزادی از موضع آذربایجانیهای در ایران نسبت به اعتراضات اخیر تهران

ایلقار رسول - رادیو آزادلیق - بخش آذربایجانی رادیو اروپای آزاد

مهدی نعیمی: «بر اساس اخبار رسمی تعداد کشته شدگان حوادث اخیر در تهران بین ۲۰ تا ۳۰ نفر است اما به گفته منابع غیر رسمی شمار کشته شدگان بیش از ۱۰۰ تن است علاوه از این وقوع حوادثی همچون شلوغی های تهران در شهر اردبیل دور از انتظار است و وضعیت آشفته ای که در تهران شاهد هستیم در اردبیل حس نمی شود».

مهدی نعیمی مدرس زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی که در تهران زندگی می کند می گوید آرامش نسبی بر اردبیل حکمفرما است و وی اخبار وقایع دیگر شهرهای ایران را از سایتهای اینترنتی و از صحبتهای تلفنی با فعالین آذربایجانی در تهران پیگیری می کند.

به گفته وی دستگیریهای گسترده باعث نگرانیهایی در سطح کشور شده است اما اوضاع آشفته تهران در اردبیل قابل احساس نیست و موج اعتراضاتی که پایتخت را به لرزه انداخته به هنگام ورود به آذربایجان متوقف شده است.

در شهرهای دیگر آذربایجان نیز افکاری مشابه این قابل روئیت است و افرادی که با آنها در ارتباط بودیم آمار رسمی کشته شدگان را بر اساس معلوماتی که در تلویزیون ایران و نشریات محلی منتشر شده است بین ۲۰ تا ۳۰ تن اعلام کردند.

گفته های قبلی را هدایت ذاکر از تبریز تصدیق می کند و می گوید حوادثی همچون آشفتگی تهران در هیچکدام از شهرهای آذربایجان مشاهده نشده است.

هدایت ذاکر در بیان علت این امر می گوید:« آنها ما را در جریان اعتراضاتمان در سالهای گذشته همچون تظاهرات خرداد ۸۵ یا در جریان کمپین امضای آموزش به زبان مادری یاری نکردند و به همین دلیل دوستان ما نیز تصمیم گرفتند و اعلام کردند که این مبارزه، مبازه ما نیست و جنگ قدرتی است که در داخل نظام مطرح است و این اعتراضات در همان راستا است و مردم نیز برای این بازی آمده اند».

آذربایجانیها هم در میان بازداشت شدگان هستند

هدایت ذاکر می گوید بین فعالین در شهرهای مختلف آذربایجان مشورتهایی صورت گرفته است و آنها نیز از این موضع حمایت می کنند اما علیرغم این موضوع منعی برای افرادی که خواهان پیوستن به اعتراضات تهران هستند وجود ندارد و هرکس در موضع گیریهایش آزاد است و می تواند به این معترضان ملحق شود همچنانکه ترکهای تهران در تجمعات و اعتراضات اخیر اشتراک داشته اند و عده ای از بازداشت شدگان و مجروحین از میان آنهاست».

منابع خبری در آذربایجان آخرین اعتراض در این منطقه را مربوط به اعتراضات ۱۵ ژوئن در ارومیه می دانند که معترضین با اعمال خشونت مامورین متفرق شدند. به گفته همین منابع به هنگام متفرق کردن معترضین ۲ تن از شهروندان ارومیه ای کشته شدند اما خبر آن نه در رسانه های بین المللی و نه در بیانیه های تشکلهای اصلاح طلب مستقر در تهران منعکس نشده است.

چنگیز بخت آور دیگر شهروند تبریزی می گوید که نباید از اعتزاضاتی که به نتیجه انتخابات در دیگر نقاط ایران در جریان است عقب بمانیم. وی می گوید:« همه از این کار در جریان انتخابات ناراضی اند و این مسئله یک منطقه نیست و رئیس جمهور رئیس جمهور کل مملکت است».

وی معتقد است دلیل اصلی تفاوت اعتراضات از تفاوت در شرایط و حضور نمایندگان بین المللی در تهران و رابطه نزدیک آنها با مردم در آن شهر ناشی می شود و به دلیل توجه زیاد رسانه های بین المللی به تهران اعتراضات تهران بیشتر منعکس می شود.

فعالین سیاسی در ایران در انتظار موضع گیری مجامع بین المللی نسبت به وقایع اخیر در این کشور هستند و کشورهای منطقه با ارسال پیامهای تبریک به احمدی نژاد اعلام موضع می کنند. در ۲۱ ژوئن وزاری خارجه جمهوری آذربایجان و ترکیه در نشست خود وضعیت پیش آمده در ایران را مذاکره کردند.

موضع رسمی باکو

ائلمار محمدیاراوف به هنگام بازگشت از سفر ژاپن، در استانبول با احمد داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه دیدار کرده است.احمد داود اوغلو پس از این دیدار در مصاحبه ای مطبوعاتی اعلام کرد که ایران برای هر دو کشور همسایه مهمی محسوب می شود و ثبات آن برای هر دو کشور بسیار مهم است.

آراز عظیم او معاون وزیر خارجه آذربایجان نیز در ۲۲ ژوئن طی مصاحبه ای مطبوعاتی اعلام کرد:« هر بحرانی در کشور همسایه روی ما تاثیر خواهد گذاشت و برای اینکه بدانیم کدام نوع از تاثیرات را خواهیم دید باید ابتدا ببینیم که این چگونه بحرانی می تواند باشد و ممکن است که حتی تاثیرات مثبتی هم داشته باشد».

آراز عظیم اف اظهار امیدواری کرد که وضعیت بوجود آمده در کشور همسایه از راه حلهای سیاسی و بصورت دموکراتیک و برپایه صلح بین گروههای مختلف حل شود.

فایل صوتی مصاحبه را از اینجا بشنوید

لینک گزارش از رادیو آزادی

ترجمه خبر: ساوالان سسی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed