آذربایجانیها خواستار رسمی شدن زبان ترکی در ایران هستند

یکشنبه ۱۷ خرداد ۱٣٨٨ - ۷ ژوئن ۲۰۰۹

برنامه ای با عنوان "تشریح بیانیه اقوام و مذاهب کروبی" با حضور سعید نعیمی از فعالان هویت طلب و عضو هیئت موسس جمعیت اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان و عضو شورای سیاست گذاری سازمان ادوار تحکیم وحدت، عصر روز پنج سنبه ساعت ۱۹ در زنجان برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور پرشور مردم بویژه جوانان و دانشجویان همراه بود، مطالبات ملی آذربایجان از سوی مردم مطرح گردید و به صحنه اعلام حمایت عمومی از فعالان حرکت ملی بویژه زندانیان و دانشجویان بدل گشت.

در این جلسه سعید نعیمی با اشاره به مظالم و تبعیض های فراوان صورت گرفته بر ملل غیرفارس خواستار احقاق حقوق آنان در زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... شد. ایشان با اشاره به قانون اساسی ایران ابراز داشتند که درخواست اجرای اصل ۱۵ با وجودی که از بدیهی ترین حقوق ملت به شمار می رود ولی تنها به عنوان کف مطالبات آذربایجان و به طور کلی ملل غیرفارس مطرح می شود و آنان خواستار رفع هرگونه نابرابری بین ملل مختلف هستند.

بعد از ایشان رحمت اله بیگدلی از اعضای مرکزی حزب اعتماد ملی و مدیر مسئول هفته نامه بهار زنجان به ایراد سخنان خویش پرداختند که ضمن تایید سخنان نعیمی در مورد تبعیض علیه مذاهب سخن گفته و کروبی را بهترین گزینه برای رفع نابرابری های بین اقوام و مذاهب دانستند و اقدامات دولت قبلی را نسنجیده و اشتباه قلمداد کردند.

در انتهای جلسه که با پرسش و پاسخ همراه بود نماینده خلخال نیز به این جمع افزوده شد. یکی از سوالات درمورد احکام سنگین فعالان و دانشجویان حرکت ملی بویژه حکم ۸ سال زندان "سعید متین پور" روزنامه نگار و فعال حقوق بشر زنجانی بود که با پاسخ سعید نعیمی و امیدواری وی جهت استیفای حداقلی حقوق اقوام همراه بود.

در این جلسه پلاکاردهای فراوانی از سوی حاضرین مبنی بر حق تحصیل به زبان مادری با عنوان "تورک دیلینده مدرسه" و نیز شعارها و خواسته هایی با این محوریت موج می زد.
گزارش دریافتی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed