بازداشت دو تن از فعالین مدنی آذربایجانی در اسلامشهر

جمعه ۲۲ خرداد ۱٣٨٨ - ۱۲ ژوئن ۲۰۰۹

ساوالان سسی : بهنام شیخی و محمود اجاقلی دو تن از فعالین مدنی آذربایجانی در اسلامشهر روز سه‌شنبه ۱۹ خرداد ۱٣٨٨توسط مامورین اداره اطلاعات تهران بازداشت و به بازداشتگاه دفتر پیگیری وازارت اطلاعات منتقل شدند.

بازداشت این افراد در رابطه با دیوار نویسی و نوشتن شعاری با مضمون "خواسته آذربایجانیها: اجرای اصل ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی" در سطح محلات اسلامشهر در قالب تبلیغات انتخاباتی ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی صورت می پذیرد.

نزدیکان خانواده شیخی می گویند بهنام شیخی طی تماسی تلفنی با خانواده در روز پنجشنبه ۲۱ خرداد از خانواده خواسته است تا در صورت مراجعه مامورین مهر و کلیشه دیوار نویسی با مضمون درخواست اجرای اصول ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی و همچنین لب تاپ وی را به مامورین تحویل دهند.

به گفته همین منابع مامورین اداره اطلاعات تهران روز سه شنبه طی تماس تلفنی با بهنام شیخی از وی خواسته بودند تا خود را به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات در خیابان ولیعصر تهران معرفی نماید اما وی ضمن رد احضار تلفنی، درخواست ارسال احضاریه کتبی با مهر و امضا قاضی را نموده بود.

ساعتی چند پس از این بحث تلفنی، مامورین با مراجعه به مغازه بهنام شیخی وی را دستگیر کردند.در این حین حیدر شیخی برادر وی از مامورین می خواهد تا حکم جلب خود را نشان دهند که مامورین اقدام به ضرب و شتم وی می نمایند.

همچنین مامورین امنیتی محمود اجاقلو یکی دیگر از فعالین مدنی آذربایجانی را به اتهام فیلمبرداری از صحنه بازداشت بهنام شیخی و ضرب و شتم برادرش بازداشت کردند.

چندی پیش نیز بهنام شیخی در جریان مراسم بزرگداشت ستارخان در شهر ری در ۲۳ آبان ۸۷ بازداشت و پس از یک روز بازداشت به قید ضمانت از زندان آزاد شده بود.

شایان ذکر است که تحصیل به زبان مادری و اجرای اصول ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی ایران یکی از خواسته های آذربایجانیهاست اما طرح این خواسته باعث دستگیری بسیاری از فعالین مدنی در سالهای اخیر شده است.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed