بازداشت سیما دیدار، فعال فرهنگی و همسر مهندس علیرضا فرشی زندانی سیاسی آذربایجانی در تبریز

پنج‌شنبه ۲٨ خرداد ۱٣٨٨ - ۱٨ ژوئن ۲۰۰۹

ساوالان سسی: سیما دیدار، فعال فرهنگی آذربایجانی، مدیر مسئول و صاحب امتیاز سابق نشریه ادبی یاشماق دانشگاه تهران و همسر مهندس علیرضا فرشی،از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی ۱ خرداد ۸۸ تبریز بازداشت شده است.

به گفته عباس جمالی وکیل علیرضا فرشی مسئولین قضایی ظهر روز پنجشنبه ۲٨ خرداد ۱٣٨٨ به وی اعلام کرده اند که سیما دیدار همسر فرشی می تواند با همسرش در اتاق ۳۷ زندان تبریز که تحت نظارت وزارت اطلاعات می باشد ملاقات کند اما پس از مراجعه وی و خانم سیما دیدار به زندان تبریز، مامورین با نشان دادن حکم جلب اقدام به دستگیری سیما دیدارکرده اند.

به گفته این وکیل دادگستری دلیل دستگیری سیما دیدار در حکم جلب صادره از سوی قاضی همکاری با مجاهدین، ملی-گرایی و شرکت در تظاهرات ۱ خرداد ائل گولی عنوان شده است.

لازم به ذکر است در جریان مراسم ورزش همگانی در روز جمعه ۱ خرداد ۸۸(۲۲می ۲۰۰۹) که در پارک ائل گولی تبریز برگزار شد عده ای از مردم با سر دادن شعارهایی به ویدئو انتشار یافته از خاتمی اعتراض کرده و خواستار تحصیل به زبان مادری خود ترکی آذربایجانی شدند. اعتراضهای مردم با دخالت نیروهای امنیتی و ضرب و شتم شعار دهندگان و پرتاب گاز اشک آور به سمت معترضین به خشونت کشیده شد و تعدادی زخمی و چندین نفراز جمله علیرضا فرشی (استاد دانشگاه)، علی اسلامی، اصغر چمنی، بایرام خالق زاده، سجاد قاراباغلی،فردین مرادپور، مرتضی مرادپور،حکم مرادپور، وحید آقاجانی و همسرش سحر فتحی به همراه هاله فتحی بازداشت شدند که از این میان وحید آقاجانی و همسرش سحر فتحی به همراه هاله فتحی پس از تحمل ۳ روز بازداشت به قید وثیقه آزاد شدند.

سازمان عفو بین الملل روز نهم ژوئن ۲۰۰۹ اطلاعیه ای از « وضعیت حقوق بشر در فضای انتخاباتی» ایران منتشر کرد که در آن به بازداشت و زخمی شدن بیش از ۱۵ نفر در تبریز از جمله علیرضا فرشی اشاره شده بود.

گزارش سیما دیدار از مراسم اول خرداد ٨٨ در محل ائل گؤلوی تبریز

فیلم صحنه دستگیری مهندس علیرضا فرشی .

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed