طرح مطالبات ملی در سخنرانی مصطفی تاج زاده نماینده میر حسین موسوی در دانشگاه آزاد اورمیه

سه شنبه ۱۲ خرداد ۱٣٨٨ - ۲ ژوئن ۲۰۰۹

سید مصطفی تاج زاده معاون سیاسی وزارت کشور در دولت اصلاحات که برای سخنرانی و تبلیغ کاندیدای مورد نظر خود میر حسین موسوی به اورمیه سفر کرده بود، در دانشگاه آزاد اورمیه سخنرانی کرد.

این مراسم که همراه با جلسه پرسش و پاسخ بود از طرف دانشجویان آذربایجانی به طرح مطالبات ملی تبدیل شد.

یکی از دانشجویان گفت:

با سلام و عرض خوشامد گویی خدمت آقای تاج زاده و با تشکر از اینکه شما و حزبتان ملت آذربایجان را جزئی از ایران شمردید جهت اینکه وقت شما زیاد گرفته نشود و همچنین دوری از اطاله کلام اجازه می خواهم دو سوال از سوالهای بی شمار خود را که در برهه فعلی از دل مشغولی های اصلی آذربایجان است از جنابعالی بپرسم خواهشی که دارم این است که به صورت کلی وچند پهلو جواب ندهید وشفاف و صریح موضع حزبتان و کاندیدای تان را دراین خصوص بیان فرمایید.

سوال اول:میدانید که احترام به اقوام و ملل ساکن در یک سرزمین از بایسته های اخلاق ومردم سالاری میباشد که کشور ما بر خلاف کشورهای پیشرفته ودموکراتیک فاقد این ویژگی می باشد میخواستم موضع شخصی شما و حزبتان در خصوص رسمی شدن زبان تورکی در ایران که یکی از صدها خواسته ی ملت آذربایجان است بپرسم.

سوال دوم:اصلاح طلبی ایران در زمان هشت سال تصدی دولت که دارای روزنامه وسایر نهادهای مدنی بود حتی جهت نشر یک روزنامه دو زبانه تورکی- فارسی اقدام نکردید که هیچ؛ توقیف نشریات تورکی در زمان شما با همان روال سابق ادامه داشت دو ماه مانده به انتخابات دوری گذشته ریاست جمهوری (بیست و نه فروردین هشتاد و چهار) سر مقاله روزنامه شرق با عنوان فدرالیسم ایرانی- لبنانی- عراقی به قلم شما بود ولی همین بحث دوباره تعطیل شده و بعد از چهار سال پیشاپیش انتخابات به خاطرتان افتاده است هنوز اصلی ترین خواسته فرهنگهای غیر فارس ایران خصوصا تورکها رسمی شدن است چه توضیح در مورد این سکوت سنگین دارید؟

جواب تاج زاده برای سوال اول این بود که موسوی خودش هم تورک است و این موارد را می داند. برای سوال دوم که خیلی غافل گیر شده بود هیچ جوابی پیدا نکرد.

تریبون بعدی از آن رئیس بسیج دانشگاه آزاد اورمیه بود که می خواست از فضای بوجود آمده به نفع خودشان استفاده کند, گفت که پان تورکها کجا هستید که به اصالت ملی شما از طرف جناح اصلاح طلب وخاتمی توهین شده است که با جواب قاطع دانشجویان آذربایجانی روبرو شد.

از نکات جالب توجه این مراسم این بود که دانشجویان به طور خود جوش پلاکارتهای با نوشته های زیر آورده بودند:۱-تورک دیلی رسمی اولسون.۲-هارای هارای من تورکم.۳-تورک دیلینده مدرسه .۴-یاشاسین آذربایجان.۵-توتولانلار آزاد اولسون.۶- آذربایجان یاتماییب اوز دیلینی آتماییب ۷- تورپاقدان پای اولماز.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed