گزارش رادیو آزادی از تداوم بازداشت علیرضا فرشی و سیما دیدار زوج فعال آذربایجانی در تبریز

ایلقار رسول - رادیو آزادلیق - بخش آذربایجانی رادیو اروپای آزاد

عباس جمالی وکیل دادگستری در مصاحبه با رادیو آزادی می گوید علیرضا فرشی و همسرش سیما دیدار هنوز در بازداشت به سر می برند. او از ملاقات خود با سیما دیدار خبر می دهد اما اعلام می کند که اجازه ملات با علیرضا فرشی به وی داده نشده است.

عباس جمالی : «هفته پیش برای دیدار با سیما دیدار به مسئولین مراجعه کردم و آنها به من اجازه ملاقات با وی را دادند سیما دیدار تا آن زمان که من وی را دیدم تحت شکنجه قرار نگرفته بود اما زمانی که خواهان ملاقات با فرشی شدم آنها اعلام کردند که به دلیل ادامه تحقیقات اجازه نخواهند داد با وی ملاقات کنم».

به گفته عباس جمالی ادامه تحقیقات مانع از آن شده است که زمان محاکمه این افراد مشخص شود و به همین دلیل وی درصدد است روز نهم ژوئن برای ملاقات با فرشی و دیدار به مسئولین قضائی مراجعه کند.

یاشار حکاک پور نماینده انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) می گوید به منظور تحقق آزادی علیرضا فرشی و سیما دیدار و دیگر فعالین مدافع حقوق زبانی آذربایجانیها در صدد مراجعه به مجامع جهانی هستیم.

یاشار حکاک پور : « ما برای مراجعه به انسانها در نقاط مختلف جهان آماده می شویم تا آنها با نوشتن نامه هایی به رهبران و مسئولین قضایی ایران خواستار آزادی علیرضا فرشی و سیما دیدار شوند.علیرضا فرشی به هنگام دستگیری شعار "آنا دیلینده مدرسه"(مدرسه به زبان مادری) سر می داد و دستگیری یک انسان به خاطر درخواست آموزش به زبان مادری کار درستی نیست»

علیرضا فرشی مهندس کامپیوتر و استاد دانشگاه است. وی در روز ۲۲ می بدنبال خواست مسالمت آمیز حقوق ملی در جریان تجمعی اعتراضی در تبریز بازداشت شد. سیما دیدار نیز زمانی که توسط مسئولین قضایی و از طریق وکیل عباس جمالی برای ملاقات با همسرش به زندان تبریز فراخوانده شده بود بازداشت گردید. سیما دیدار یکی از فعالین مدنی آذربایجانی است که مدیرمسئولی نشریه دانشجویی "یاشماق" را بر عهده داشت.

یاشار حکاک پور می گوید علیرغم اینکه تعداد دقیق بازداشت شدگان اخیر مشخص نیست اما از هویت ۱۱ تن از این بازداشت شدگان اطلاعات دقیقی در دست داریم که از این میان میتوان به اسامی علی اسلامی، بایرام خالق زاده، اکبر محمدی، قادر همتی و چندین نفر دیگر اشاره کرد.

لینک مسقیم گزارش به نقل از رادیو آزادی

ترجمه از ساوالان سسی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed