وکیل مدافع: تایید حکم سنگسار یک خانم تبریزی در دیوان عالی کشور

پنج‌شنبه ٨ مرداد ۱٣٨٨ - ٣۰ ژوئيه ۲۰۰۹

ترند نیوز: خانم سکینه محمدی - یک خانم آذربایجانی تبعه ایران از شهر تبریز با حکم سنگسار به مرگ محکوم شده است. اتهامات وی ارتکاب به زنای محسنه است.

مصاحبه بخش آذربایجانی رادیو اروپای آزاد با محمد مصطفایی وکیل خانم محمدی

- جناب آقای مصطفایی، دادگاه عالی کشور حکم سنگسار خانم محمدی را تصدیق کرده است. دیدگاه شما نسبت به این نوع مجازات چیست؟

- بر اساس قوانین ایران، زن شوهرداری که مرتکب زنا شود و این عمل او با شهادت 4 شاهد در حین وقوع جرم ثابت شود و یا خود این فرد به عمل خود چهار بار اعتراف کند، با حکم دادگاه چنین زنی به سنگسار محکوم میشود. متاسفانه برخی از زنان خانواده های ایرانی که با مشکلات فقر، کم سوادی، نا آگاهی حقوقی و غیره مواجهند، مرتکب چنین عملی میشوند. طلاق گرفتن زنان در ایران نیز امر دشواری هست و لذا برخی از زنان زندگی مشترک خود با مردان را بطور اجباری ادامه میدهند. بعضا اینگونه زنها بعلت تامین نیازهای مادی و معنوی خود با یک مرد دیگری رابطه برقرار می کنند.

- شما حکم سنگسار خانم محمدی را چگونه ارزیابی میکنید؟


- من نسبت به حکم دادگاه اعتراض شدیدی دارم. اولا؛ پرونده خانم محمدی تابحال توسط 5 قاضی بررسی شده است. بر اساس حکم دو قاضی وی تبرئه شده است. با حکم سه قاضی دیگر هم وی به سنگسار محکوم شده است. به نظر من، تصدیق حکم سنگسار وی از سوی دادگاه عالی کشور امر درستی نیست. من جهت تغییر این حکم مجددا به دادگاه عالی و دادگاه تجدید نظر کشور مراجعه کرده ام.

- اتهامات خانم محمدی بطور دقیق چیست؟

- خانم محمدی در سن و سال کمتری ازدواج کرده است. با شوهر خود همیشه مشکلاتی را داشته است. خانواده آنها با مشکلات مالی نیز مواجه بوده است. من نمیخواهم تمامی جزئیات مسایل خانوادگی آنها را برای شما بازگو کنم. در این مدت وی با دو مرد در ارتباط بوده، لاکن با آنها مرتکب زنا نشده است. در پی همین خانم محمدی دستگیر میشود. با حکم دادگاه وی به 100 ضربه شلاق محکوم میشود. سپس حکم دادگاه مورد اجرا قرار میگیرد.

- پس برای چه حکم سنگسار وی صادر شده است؟

- مدتی پس از اجرای حکم شلاق وی، شوهر او به قتل می رسد. پس از حادثه قتل پرونده جنایی دیگری برای خانم محمدی باز میشود. سپس وی را مجبور میکنند که به عمل زنا با مردان دیگر اعتراف کند. در صورتی که وی در جلسه دادگاه مکررا این اعتراف خود را تکذیب کرده و گفته که وی را مجبور به چنین اعترافی نموده اند.

5 هیات قضات پرونده وی را بررسی میکنند. با دو حکم وی تبرئه گشته و با سه حکم دیگر به سنگسار محکوم میشود.

- شما جهت پیگیری این مسئله چه اقداماتی را انجام میدهید؟

- من با درنظر گرفتن حکم برائت خانم محمدی از سوی دو دادگاه، مورد مجازات گرفتن وی با حکم دادگاه سابق به 100 ضربه شلاق و برخی عوامل دیگر، مجددا به داگاه عالی مراجعه کرده ام. لاکن چنین احتمالی نیز وجود دارد که بدون در نظر گرفته شدن این درخواست ما، حکم شلاق خانم محمدی بطور مخفیانه مورد اجرا قرار بگیرد. البته خانم محمدی دوبار هم تقاضای عفو داده اند که مورد قبول واقع نشده است.

- وزیر دادگستری و رئیس قوه قضائیه ایران در مورد لغو بند "حکم سنگسار" از قوانین مجازات ایران بیاناتی داده اند. با در نظر گرفتن این امر صدور حکم سنگسار از سوی دادگاه را چگونه ارزیابی میکنید؟


- درست است، چنین پیشنهادهایی ارائه شده، لاکن هنوز چنین قانونی در کشور وجود دارد و قضات کشور نیز بر اساس آن میتوانند حکمی را صادر کنند. به نظر من، این یک قانون ضد بشری است. برخی از قضات کشور سواد درک صدور چنین حکمی و "مصلحت" بینی آن را ندارند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed