بازداشت فعالین مدنی آذربایجانی پیش از برگزاری مراسم دعا برای آزادی سعید متین پور

پنجشنبه ۲۵ تير ۱٣٨٨ - ۱۶ ژوئيه ۲۰۰۹

ساوالان سسی : مهندس رئوف طاهری ، احمد مدادی و رضا عباسی روز پنجشنبه ۲۵ تير ٨٨ و پیش از برگزاری مراسم دعا جهت آزادی سعید متین پور فعال حقوق بشر و روزنامه نگار آذربایجانی، توسط ماموران اداره اطلاعات زنجان بازداشت شدند.

به گزارش خبرنگار ما از زنجان ماموران اداره اطلاعات این شهر زمانی که از قصد فعالین مدنی، فرهنگی و سیاسی این شهر برای حضور در خانه بستگان سعید متین پور و برگزاری مراسم دعا برای آزادی وی در روز پنجشنبه مطلع شدند با مراجعه به خانه و محل کار یا از طریق احضار تلفنی عده ای از فعالین مدنی در این شهر را بازداشت کردند. فعالین اجتماعی و سیاسی این شهر روز پنجشنبه ۲۵ تير ٨٨ به ملاقات پدر و مادر سعید متین پور رفته و در مراسم قرائت دعای کمیل برای آزادی سعید متین پور شرکت کردند.

در این میان پیشتر اداره اطلاعات زنجان با احضار پدر و مادر سعید متین پور آنها را تهدید کرده بودند که هیچ فعال زنجانی را به خانه خود راه ندهند. در غیر این صورت فرزندشان را که در زندان اوین زندانی است مورد آزار و اذیت قرار خواهند داد. مامورین همچنین با مراجعه به منزل و محل کار رئوف طاهری (برادر زن سعید متین پور)، احمد مدادی(معلم زنجانی و دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه زنجان) و رضا عباسی (عضو هیات موسس کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان- آسمک و عضو هیات موسس جمعیت ترکهای دانشگاه زنجان)،آنها را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده اند.

همچنین توکل غنی لو از فعالین مدنی زنجان پس از چندین ساعت بازجویی در اداره اطلاعات زنجان آزاد شده است.ماموران به غنی لو گفته بودند که برگزاری دعای کمیل برای آزادی سعید متین پور غیر قانونی است. آنها همچنین با تماس تلفنی با عده کثیری از فعالین مدنی آذربایجانی در زنجان از آنها خواسته بودند که در مراسم دعای کمیل برای آزادی متین پور شرکت نکنند و تهدید کرده بودند که در صورت برگزاری چنین مراسمی اقدام به بازداشت دسته جمعی شرکت کنندگان خواهند نمود.

ماموران امنیتی همچنین با مسدود کردن کوچه های منتهی به محل مراسم مانع از حضور گسترده مردم در این مراسم شدند و مراسم دعا با حضور بیش از شصت تن از فعالین سیاسی و مدنی و فرهنگی زنجان آغاز شد.

عطیه طاهری همسر سعید متین پور در ابتدای این مراسم با بیان علت دستگیری و شکنجه همسرش و صدور حکم زندان برای وی با بهانه سفر به ترکیه گفت : "سعید دیگر جوانی تندرست نیست و شکنجه هایی که در مدت ۲۸۷ روز بازداشت وی بر او اعمال شده است باعث معده درد- کمردرد و سردردهای شدید در وی شده است به گونه ای که امکان زندگی عادی را از وی سلب کرده است."

سعید متین پور فعال حقوق بشر و روزنامه نگار آذربایجانی است که در سال خرداد ۸۶ توسط مامورین اداره اطلاعات در زنجان دستگیر و پس از ۲۷۸ روز بازداشت توام با شکنجه در زندان اوین از سوی دادگاه انقلاب تهران به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده است.این مدافع حقوق بشر روز ۲۰ تیر۸۸ و پس از بازداشت و جهت اجرای حکم زندان هشت ساله خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

سازمان عفو بین الملل، سازمان گزارسگران بدون مرز، فرانت لاین و انجمن بین المللی قلم طی بیانیه های جداگانه سعید متین پور را زندانی عقیده شناخته و خواهان آزادی بی قید و شرط وی شده اند.

.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed