تشدید بیماری سعید متین پور در زندان و نیاز فوری به درمان

چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱٣٨٨ - ۵ اوت ۲۰۰۹

وضعیت جسمی سعید متین پور فعال حقوق بشر و روزنامه نگار آذربایجانی در زندان اوین نگران کننده گزارش می شود. وی با وجودیکه از بیماریهای متعددی رنج می برد، امکان دسترسی به پزشک را ندارد و در وضعیت نامطلوبی نگهداری می شود.

متین پور از ناراحتی های گوارشی بویژه خونریزی معده، کمر درد، بیماری قلبی و سرگیجه های شدید رنج می برد که این ناراحتی ها طی روزهای اخیر تشدید یافته است.

با وجود نیاز به مداوای سریع و معالجه، وی هیچ گونه دسترسی به پزشک را ندارد و از امکان مرخصی جهت درمان نیز محروم می باشد ولی با این وجود در بند مالی اوین در شرایط نامطلوبی به سر می­برد چنان­که در یک اتاق ۱۰ نفره، ۳۰ زندانی نگهداری می­شوند و حتی امکان خواب شبانه نیز از آنان سلب شده است.

این فعال مدنی زنجانی روز ۲۰ تیر ٨٨ تنها جهت ارائه­ی پاره­ای توضیحات به صلواتی -­­­­­­ قاضی پرونده- به دادگاه انقلاب تهران احضار شده بود که برای اجرای حکم ٨ سال زندان بازداشت گردید. وی از زمان بازداشتش تا کنون حتی اجازه­ی دیدار حضوری با خانواده­اش را نیافته است.

متین­پور فارغ التحصیل فلسفه از دانشگاه تهران است که به دلیل فعالیت­های هویت­طلبانه، نوشتن مقالات در وبلاگ شخصی و نشریات آذربایجانی، پیگیری وضعیت فعالان حقوق بشر زندانی و انتقادهای صریح و بی پرده نسبت به آنچه که آنها را سیاستهای ظالمانه، نژاد پرستانه و غیرانسانی حاکمیت علیه ترک­ها در ایران می­دانست، در تاریخ ۴ خرداد ۸۶ در زنجان دستگیر شد که ۹ ماه در زندان به سر برد.

وی در حالی از ناراحتی­های متعدد جسمی رنج می­برد که هیچ گونه سابقه­ی بیماری را قبل از دستگیری در خرداد ۸۶ نداشته است.

این روزنامه نگار و فعال حقوق بشر آذربایجانی مدت ۷ ماه در سلول­های انفرادی زندان­های زنجان و اوین تهران و مدت ۲ ماه در سلول چهار نفره در اوین در بازداشت بود که در ۷ ماه انفرادی بجز چند تماس تلفنی، هیچ گونه ارتباطی با خانواده­اش را نداشته است.

وی در ٨ اسفند ۸۶ با وثیقه­ی سنگین ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد که چندین ماه بعد طی دادگاهی در تهران به ٨ سال زندان محکوم گردید و این حکم علیرغم تلاش های دادخواه -وکیل وی- در آبان ۸۷ تایید شد.

خاطر نشان می شود که هر گونه تلاش جهت آزادی سعید متین­پور یا گرامیداشت یاد وی، از سوی مسئولان امنیتی به شدت سرکوب می شود چنان­که برگزاری مراسم دعا برای آزادی متین­پور طی هفته های اخیر منجر به دستگیری ۳ فعال آذربایجانی در زنجان گردید.

گزارش دریافتی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed