بازداشت سه فعال آذربایجانی در یک مراسم فرهنگی در قلعه بابک

شنبه ۱۷ مرداد ۱٣٨٨ - ٨ اوت ۲۰۰۹

ساوالان سسی : مصطفي قاسمي، مير موسي ضيا زرگر و رسول ايراني از فعالین فرهنگی آذربایجانی روز پنجشنبه ۱۵ مرداد ۸۸ به هنگام شرکت در مراسم فرهنگی در قلعه بابک بازداشت و به زندان اهر منتقل شدند.

همزمان با نیمه شعبان در روز پنجشنبه ۱۵ مرداد ۸۸ مراسم شعرخوانی و آواز و موسیقی و رقص آذربایجانی در قلعه بابک برگزار شد که ماموران انتظامی و امنیتی با حمله به مردم آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده و چندین نفر از جمله مصطفي قاسمي، مير موسي ضيا زرگر و رسول ايراني را بازداشت کردند.

قلعه بابک در نزدیکی شهر کلیبر در شمال غرب ایران قرار دارد و مقر بابک سردار بزرگ آذربایجان بوده است.

گفتنی است آذربایجانیها هرساله در سالروز تولد بابک خرمدین (قهرمان ملی آذربایجان) در ۱۱ و ۱۲ تیر نیز در قلعه بذ (قلعه بابک) گرد هم می آیند و با اجرای مراسمات فرهنگی یاد و خاطره قهرمان خود را پاس می دارند اما حکومت ایران از چند سال پیش مانع از برگزاری این مراسمات فرهنگی می شود و یک هفته پیش از برگزاری این مراسم تمامی راههای دسترسی به این مکان تاریخی را مسدود می کند در اطراف این قلعه تاریخی اقدام به برگزاری مانورهای نظامی می کند.

در سالهای اخیر برگزاری مراسمات فرهنگی آذربایجانی با ممانعت شدید مسئولین امنیتی و انتظامی روبرو شده است و آذربایجانیها از حق بزرگداشت قهرمانان ملی و برگزاری مراسمات فرهنگی محرومند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed