گزارش رادیو آزادی از وضعیت بد جسمی سعید متین پور در زندان اوین

کبیران دیلاورلی - رادیو آزادلیق - بخش آذربایجانی رادیو اروپای آزاد

عطیه طاهری که در زنجان زندگی می کند از وضعیت سلامتی همسرش سعید متین پور، فعال حقوق بشر آذربایجانی که در زندان اوین تهران به سر می برد ابراز نگرانی می کند : « وضعیت سعید در زندان بغرنج است. سردرد و سرگیجه طولانی مدت و معده درد شدید از جمله مشکلاتی است که سعید با آنها روبروست»

سعید متین پور روزنامه نگار و فعال حقوق بشر آذربایجانی است که به حکم شعبه پانزده دادگاه انقلاب تهران به ۸ سال حبس محکوم شده و از ژوئن امسال در زندان به سر می برد.

اتهام متین پور ارتباط با بیگانگان و تبلیغ علیه نظام عنوان شده است. به گفته نزدیکان وی، او پس از سفر به ترکیه مورد خشم حکومت ایران واقع شد اما علت اصلی صدور حکم سنگین زندان برای وی فعالیتهای مدنی و مقالات و نوشته های او در رابطه با حقوق بشر است.

وضعیت سلامتی متین پور به دلیل شکنجه هایی که در مدت بازداشت تحمل کرده وخیم شده است

سعید متین پور در سال ۲۰۰۷ بازداشت و در سال ۲۰۰۸ به قید وثیقه از زندان آزاد شد.صالح کامرانی فعال سیاسی و یکی از افرادی که در آن مدت به همراه متین پور در بازداشت بود می گوید اتهام وارده به آنها بی پایه و اساس است:« دو سال پیش از بازداشتمان به ترکیه سفر کرده و در کنفرانسی با موضوع حقوق بشر شرکت کرده بودیم و حکومت از این مسئله مطلع بود اما دو سال بعد از آن ما را بازداشت کردند. کنفرانس مذکور کنفرانسی علمی بود».

صالح کامرانی می گوید وضعیت سلامتی متین پور به دلیل شکنجه هایی که در مدت بازداشت تحمل کرده وخیم شده است : « سعید ۹ ماه در بازداشت موقت بود که مدت ۷ ماه از این مدت را در سلول انفرادی نگه داشته می شد.نگهداری انسانها در سلول انفرادی خودش نوعی شکنجه محسوب می شود. در مدت بازداشت در سلول انفرادی وی را به صورت جدی مورد شکنجه جسمی قرار داده بودند و هرگونه اعترافی در پرونده هست زیر شکنجه جسمی از سعید اخذ شده است.من خودم هم شکنجه شده ام و از وضعیت خودم می توانم بگویم».

امکان دارد که بلایی سر متین پور بیاید

یاشار حکاک پور مسئول روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران(آداپ) می گوید معالجاتی را که سعید متین پور لازم دارد به وی ارائه نمی شود : « متین پور دچار ناراحتی های قلبی و کلیوی و کمردردهای شدید است. وی سرگیجه دارد و نمی تواند مدت طولانی سرپا بایستد که در روزهای اخیر وضعیتش وخیمتر شده است . متین پور باید مدتی طولانی زیر نظر پزشک معالجه شود و اکنون در شرایط بدی به سر می برد. وضعیت وخیم جسمی متین پور موجب نگرانی خانواده و گروههای حقوق بشری شده است که یکدفعه بلایی بر سر متین پور بیاید».

نزدیکان متین پور می گویند وکیل قبلی وی اکنون در بازداشت است و به همین دلیل وکالت وی از سوی خانواده به وکیل دیگری داده شده است که وکیل جدید جهت اخذ مرخصی جهت درمان متین پور به دادگاه مراجعه کرده است.

سازمانهای بین المللی حقوق بشر تا کنون چندین بیانیه در رابطه با سعید متین پور و دیگر فعالین آذربایجانی صادر کرده و با مراجعه به مسئولین حکومت ایران خواهان آزادی بدون قید و شرط متین پور شده اند.سازمان عفو بین الملل که سازمانی بین المللی در دفاع از حقوق بشر است اعلام کزده است که سعید متین پور زندانی عقیده و وجدان است.

مصاحبه را ازاینجا بشنوید

لینک مستقیم گزارش از رادیو آزادی

ترجمه از ساوالان سسی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed