گزارش صدای آمریکا از ادامه بازداشت علیرضا فرشی پس از گذشت سه ماه از بازداشت وی

صدای آمریکا . برنامه خبرها و نظرها ، جمعه ٣۰ مرداد ۱٣٨٨- ۲۱ اوت ۲۰۰۹علیرضا فرشی استاد دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و از فعالان مدنی اول خرداد ماه در پی تجمعی اعتراضی در خصوص حق یادگیری به زبان مادری در تبریز بازداشت شد.سیما دیدار همسر علیرضا فرشی نیز زمانی که از توسط مسئولین قضایی و از طریق وکیل برای ملاقات با همسرش به زندان تبریز فراخوانده شده بود دستگیر شد و پس از یک ماه آزاد شد.سیما دیدار یکی از فعالین مدنی آذربایجانی و مدیر مسئول نشریه دانشجویی است. عباس جمالی وکیل دادگستری در تبریز در یک گفتگوی تلفنی با پیام یزدیان به تشریح جزئیات پرونده موکلش می پردازد که توجه شما را در اینجا به آن جلب می کنم :

آقای علیرضا فرشی ۳۱ خرداد در پارک ائل گولی(شاه گولی) تبریز دستگیر شدند به اتهام هویت طلبی و تجزیه طلبی و در ضمن اتهام دیگه ای دارند مبنی بر هواداری از مجاهدین که هر چند این دو تا اتهام با هم به هیچ وجه نمی تواند تناسب داشته باشد ولی به این علت دستگیر شده اند و از آن موقع تا بحال در زندانند.بازجویی ایشان تمام شده است اما فعلا با قرار بازداشت در زندان هستند هر چند ما به قرار بازداشت ایشان اعتراض کردیم اما دادگاه هنوز در این مورد تصمیم خاصی نگرفته است.

صدای آمریکا : آیا موفق به دیدار با ایشان شده اید؟

بله من ایشان را دو یا سه بار ملاقات کردم اما پرونده ایشان را فرصت نکرده ام چون دوران بازجویی که امکانش نبود و الان هم هنوز نتوانسته ام پرونده شان را مطالعه کنم.

صدای آمریکا : گفته می شود که همسر ایشان هم گویا بازداشت شده اند و مدتی را هم در بازداشت به سر برده اند آیا در این زمینه اطلاعی دارید؟

بله همسر ایشان هم به همان اتهام بازداشت شده اند که متاسفانه نوع بازداشت ایشان با هیچ اصول اخلاقی و قانونی تناسب نداشت چون یک روز به من زنگ زدند.آقای فرشی را تا آن زمان ملاقات نکرده بودیم و اجازه ملاقات نمی دادند که ایشان ممنوع الملاقات در اداره اطلاعات تبریزبود و یک روز به من زنگ زدند که خانم ایشان را بیاورید و ملاقات بیایید و من هم روی این اعتماد که پیش می آید که بعضی وقتها به ما می گویند که خانواده فرد بازداشت شده را برای ملاقات بیاورید خانم سیما دیدار (خانم علیرضا فرشی) را برای ملاقات آقای آقای فرشی بردم که متاسفانه همانجا ماموران امنیتی با حکم جلبی که دستشان بود به جای ملاقات ایشان را جلب کردند که خوشبختانه پس از ۱۶ روز ایشان با قرار وثیقه پنجاه میلیونی آزاد شدند اما آقای فرشی هنوز با قرار بازداشت در زندان هستند.

صدای آمریکا : از زمان دستگیری موکلتان آقای علیرضا فرشی بگویید چون فیلمی را در دست داریم که ایشان در زمان دستگیری فریاد می زدند که هر کسی حق دارد به زبان مادری تحصیل کند.آیا ایشان در حال سخنرانی در پارک بودند که مامورین ایشان را دستگیر کردند؟

نه ایشان سرگرم سخنرانی نبود . در این پارک یک مسابقه دوی همگانی بود و اینها هم که یک عده از طرفداران زبان آذری بودند که اینکه به زبان مادربمان بتوانیم حرف بزنیم و بتوانیم به زبان آذربایجانی بنویسیم وبخوانیم.این اعتقادات آنهاست که در آن پارک بودند که آنها را به اتهام تجزیه طلبی دستگیر کردند در صورتی که اینها هیچ کدام تجزیه طلب نیستند.اینها طبق قانون انسانی و حق هر انسان برای خواندن و نوشتن به زبان مادریش و طبق اصل ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی ایتها حقشان هست که بگویند که ما به زبان ترکی بتوانیم بخوانیم و حرف بزنیم.این دیدگاه آنها است که در آن روز هم فقط به همین دلیل جمع شده بودند که متاسفانه در داخل پارک دستگیرشان کردند. فقط امیدوارم که قاضی رسیدگی به پرونده نسبت به اعتراض ما به قرار بازداشت آقای فرشی دقت کنند چون منهای اینکه خود آقای فرشی الان حدود سه ماه است که در زندانند که نباید باشندو اصولا اتهامشان اتهامی نیست که قرارش قرار بازداشت باشد از طرفی دیگر چون آقای فرشی استاد دانشگاه است زندانی بودن ایشان باعث شده که ۳۰۰ - ۴۰۰ دانشجو بلاتکلیف بمانند و مشخص نشود که وضعیت تحصیلی شان چه می شود که در قرار اعتراض من به همین مسائل هم اشاره کردم و الان امیدوارم که دادگاه به این مسائل دقت کند و با قرار قانونی ایشان موافقت کنند و ایشان از زندان بیرون بیایند تا بعد در جلسه رسیدگی دادگاه بتوانیم دفاعیاتمان را بکنیم.

دانلود فیلم مصاحبه

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed