گزارش بخش آذربایجانی صدای آمریکا از نگرانی فعالان حقوق بشر نسبت به سلامتی سعید متین پور

ائمیل قولیئو - واشینگتن

سعید متین پور، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر آذربایجانی که از تیر ماه ۸۸ بازداشت و جهت گذراندن دوران محکومیت ۸ ساله اش به زندان اوین انتقال یافته است هم اکنون در وضعیت سلامتی سختی بسر می برد.

بنا به گفته واحید قاراباغلی* سخنگوی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ)، به درخواست های پزشکی او توجهی نمی شود. متن گفت و گو با آقای قاراباغلی را تقدیم می کنیم:

سوال: براساس معلوماتی که شما دارید سعید متین پور در چه وضعیت سلامتی بسر می برد؟ و آیا در کل امکان تماسی با او وجود دارد؟

جواب: در حال حاضر آقای متین پور در وضعیت سلامتی سختی بسر می برد. او طی نه ماه بازداشت قبلی که توأم با فشار و آزار و شکنجه جسمی و روانی بود به بیماری‌ها و ناراحتی‌های مختلفی دچار شده ‌است. و بنا بر گفته ها در حال حاضر شرایط و محل نگهداری اش مطلوب نیست؛ چنانکه در یک اتاق ۱۰ نفره، ۳۰ زندانی نگهداری میشوند. به نیازهای پزشکی وی توجه جدی نمی شود. او از کمر درد، بیماری قلبی و سرگیجه های شدید رنج می برد. سعید متین پور بعد از بازداشت در تماس هایی که با خانواده خود داشته این مسائل را ابراز کرده است. امکان دیدار او با خانواده اش به دلیل سختی راه و دیگر مسائل راحت نیست و سعید تنها هفته ای چند بار می تواند تماس تلفنی با منزل برقرار کند.

سوال: علت بازداشت سعید متین پور چه بوده است؟

جواب: سعید متین پور خرداد ماه ۱۳۸۶ در زنجان دستگیر شد. در مدت بازداشت ۹ ماهه اش؛ هفت ماه را در سلول انفرادی بسر برد. وی در این مدت امکان برقراری تماس با خانواده اش را نداشت و آنها از او بی خبر بودند. بعدها او را به اتهام ارتباط با بیگانگان به قصد انقلاب مخملی و تبلیغ علیه نظام جمعا" به ۸ ‏سال زندان محکوم کردند. اما اصلا" فعالیت های وی سیاسی نبود. او همیشه به مسائل حقوق بشری آذربایجانیها در ایران و ضرورت تحصیل به زبان مادری آنها توجه داشت که طرح این نوع موارد نیز موجب وحشت رژیم می شد.

سوال:بر اساس خبرهای منتشره وکیل سعید متین پور را نیز بازداشت کرده اند. در حال حاضر چه کسی از حقوق او مدافع می کند؟

جواب: در روزهای تائید حکم ۸ سال زندان آقای متین پور وکیل ایشان محمد علی دادخواه نیز در ارتباط با حوادث بعد از انتخابات ایران دستگیر شدند و او بدون وکیل به دادگاه احضار و بازاداشت شد. در حال حاضر خانواده متین پور فرد دیگری را به عنوان وکیل انتخاب کردند تا از این طریق بتوانند در خصوص رسیدگی به وضعیت سخت سلامتی سعید و تداوی وی اقداماتی انجام دهند.

لینک مستقیم گزارش از صدای آمریکا

ترجمه از ساوالان سسی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed