اطلاعيه کمیته حفاظت از روزنامه نگاران (CPJ) در مورد اجرای حکم هشت سال زندان برای سعید متین پور و بازداشت شش روزنامه نگار دیگر در ایران


نيويورک، ۱۳ ژوئيه ۲۰۰۹ - کمیته حفاظت از روزنامه نگاران (CPJ) اعلام می کند که مقامات ايراني شش ژورناليست ديگر را دستگير کرده و همچنین روز يکشنبه ۱۱ ژوئيه ۲۰۰۹ سعید متین پور را برای تحمل هشت سال حبس دستگیر و به زندان انداخته اند که با اين کار جایگاه ایران را بعنوان بدترين زندان ژورناليست ها بيشتر تثبيت نموده اند.

يکی از شعب دادگاه انقلاب در ايران، سعيد متين پور را به جرم” ارتباط با بيگانگان و تبليغ عليه نظام ایران” محکوم کرده و بنا به گفته يک روزنامه محلي، وي را سريعا به زندان اوين اعزام کرده است. متين پور قبلا در ماه مه ۲۰۰۷ دستگير و پس از نه ماه با قيد ضمانت آزاد شده بود. بنا به اخبار محلي، اين ژورناليست علاوه بر فعاليت در وبلاگ شخصي خود براي نشريات يارپاق و موج بيداري در آذربايجان - غرب ايران - کار ميکرده است.

آقاي محمد عبدل دايم هماهنگ کننده برنامه خاور ميانه و شمال آفريقاي CPJ می گوید : “ ما حکم سنگين صادره برای سعيد متين پور را که بر اساس اتهامات مبهم صورت گرفته است محکوم کرده و از دادگاه تجديد نظر درخواست ميکنيم که اين حکم را لغو نمايد” وي اضافه می کند : “ ما از مقامات ميخواهيم که اقدامات خود را بر عليه ژورناليست ها متوقف کرده و آنهائي را نيز که در زندان مانده اند آزاد نمايد”

در طول دوره پس از انتخابات رياست جمهوري در ايران در ۱۲ ژوئن حد اقل ۳۱ ژورناليست، از جمله اشخاص زير، زنداني شده اند. دست کم شش خبرنگار ديگر نيز قبلا از برگزاري اين انتخابات مورد اختلاف در زندان بوده اند. از ميان افرادی که در حال حاضر پشت ميله های زندان قرار دارند ۱۶ نفر عمدتا در نشريات چاپي ، چهار نفر برای نشريات اينترنتي، دو نفر برای تلويزيون٬ هشت نفر نیز عمدتا در وبلاگ نويسي فعاليت داشته و هفت نفر ديگر نيز روزنامه نگار آزاد بدون وابستگي مشخصي بوده اند.

در ميان افرادی که دستگير شده اند، مجيد سعيدي بصورت يک عکاس آزاد براي “گتي ايمئج” کار مي کرده است. در اين ارتباط جاناتان کلاين مدير عامل و يکي از بنيان گذاران اين آژانس عکس در بيانيه اي گفت که “ما در گتي ايمئج براي سلامتي و رهائي فوري وي تلاش ميکنيم.”

از زماني که محمود احمدي نژاد انتخابات مورد اختلاف را برنده شده است، مقامات ايراني هزاران تظاهر کننده و ده ها ژورناليست را بازداشت کرده اند. بر اساس تحقيقات CPJبيشتر ژورناليست هاي دستگير شده براي نشريات محلي کار ميکرده و تنها يکي از آنان بنام مازيار بهاري خبرنگار نيوزويک بوده است.

اسامي ژورناليست هائي که دستگيري آنان پس از تاريخ هفت ژوئيه که ليست قبلي انتشار يافته بود مورد تائید CPJ قرار گرفته است به قرار زير است:

توحيد بگي، عکاس - تاريخ دستگيري ۹ ژوئيه

کاوه مظفري، وبلاگ نويس- تاريخ دستگيري ۹ ژوئيه

محد رضا يزدانپناه، ژورناليست آزاد، وبلاگ نويس- تاريخ دستگيري ۷ ژوئيه

مجيد سعيدي، عکاس آزاد براي گتي ايمج- تاريخ دستگيري ۱۰ ژوئيه

هنگامه شهيدي، وبلاگ نويس- تاريخ دستگيري ۳۰ ژوئن

سميه نصرتي، تهران امروز- تاريخ دستگيري ۲۱ ژوئن

لینک مستقیم بیانیه

ترجمه از ساوالان سسی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed