صدور حکم شش ماه حبس برای یاشار حکاک پور فعال حقوق بشر آذربایجانی

يکشنبه ۱۵ شهريور ۱٣٨٨ - ۶ سپتامبر ۲۰۰۹

ساوالان سسی : یاشار حکاک پور فعال حقوق بشر آذربایجانی که در بهمن ۸۴ بازداشت و پس از تحمل یکماه بازداشت موقت به قید وثیقه و ضمانت از زندان آزاد شده بود از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب زنجان به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

بر اساس حکم صادره در ۲۶ مرداد ۸۸، قاضی صادقی رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب زنجان اتهام این فعال حقوق بشر آذربایجانی را عضویت در دسته و گروه جهت برهم زدن امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی عنوان کرده است که دادگاه حکاک پور را در رابطه با دو اتهام عضویت در دسته و گروه جهت برهم زدن امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم نموده و در خصوص اتهام تشویش اذهان عمومی رای به عدم صلاحیت صادر و پرونده را به دادگاه جزائی استان زنجان ارجاع نموده است.

این فعال حقوق بشر و وبلاگ نویس آذربایجانی در ۱ بهمن ۸۴ در مقابل مغازه پدرش در مراغه بازداشت و یک ماه در سلولهای انفرادی اداره اطلاعات شهرهای مراغه و تبریز به سر برد.همزمان با این بازداشت دو پرونده در دادگستری شهرهای مراغه و زنجان با اتهامات مشابه برای حکاک پور تشکیل شد.

به گفته حکاک پورموضوع بازجویی های وی در زمان بازداشت فعالیتهای دانشجویی در تشکل جمعیت اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان و چاپ و توزیع نشریات دانشجویی قیزیل اوزن و زنگان سوزلری در این دانشگاه و راه اندازی دفتر NGO خانه فرزندان آذربایجان در مراغه و دست نوشته های وی بوده است.

یاشار حکاک پور عضو شورای مرکزی جمعیت اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان، مدیر مسئول نشریه دانشجویی هیمه و سردبیر نشریات دانشجویی قیزیل اوزن و زنگان سوزلری در دانشگاه زنجان و مسئول شعبه سازمان غیردولتی(NGO)خانه فرزندان آذربایجان در مراغه بود. وی اکنون در خارج از کشور به سر می برد و مسئول روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران(آداپ)است.

حکومت ایران همواره برخوردی امنیتی با فعالیتهای فعالان حقوق بشر آذربایجانی در ایران دارد و آنها را مورد آزار و اذیت و شکنجه و زندان قرار می دهد و به گونه ای که چندی پیش سعید متین پور فعال حقوق بشر و وبلاگ نویس آذربایجانی دستگیر و برای تحمل دوران محکومیت هشت ساله اش به زندان اوین تهران منتقل شد.


 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed