بیانیه تشکل آرمان در رابطه با محرومیت از تحصیل اعضای اسبق شورای مرکزی این تشکل

دوشنبه ۲٣ شهريور ٨٨ - ۱۴ سپتامبر ۲۰۰۹

ساوالان سسی: تشکل دانشجویی آرمان دانشگاه آزاد تبریز با صدور بیانیه ای ضمن اعتراض به اعمال فشارها و محرومیت از تحصیل دانشجویان مدافع هویت آذربایجان، خواستار عمل حاکمیت به مضامین حقوق بشر شد.

متن بیانیه به شرح زیر می باشد:

از ابتدای امسال کشور آبستن حوادث گوناگون و فراز و نشیبهای مختلف بوده است که انتخابات دور دهم ریاست جمهوری را می توان مهمترین آن دانست. در طی پروسه انتخابات، چه قبل و چه بعد از آن، جناحین بر اجرای قانون و احترام کامل به آن تاکید خاصی داشته و دارند، اما قضاوت در مورد اینکه دو طرف و بالاخاص مجریان قانون (دولتمردان) تا چه حدی قانونمداری را سرلوحه اعمال خود قرار داده اند را به دانشجویان واگذار می نماییم.

متاسفانه همانگونه که مردم آذربایجان تابحال از حقوق قانونی و اولیه خود همچون حق تحصیل به زبان مادری، برخورداری از حقوق شهروندی عادی و داشتن نهادهای فرهنگی-اجتماعی غیردولتی و...محروم بوده و فعالین و روشنفکران آذربایجانی که در صدد احقاق همین حداقل حقوقهای اولیه مردم آذربایجان هستند تحت شدیدترین فشارها و قانون شکنیها قرار گرفته و می گیرند.

همانگونه که پیامبر اسلام(ص)نیز تحصیل علم را از گهواره تا گور توصیه نموده‌اندپ،طبق کنوانسیونهای بین‌المللی نیز حق تحصیل برای تمامی انسانها برسمیت شناخته شده و تمامی دولتها مکلفند:

الف) تمامی امکانات و تسهیلات لازم را برای ایجاد شرایط مناسب جهت بهره مندی همه شهروندان از این حق طبیعی فراهم کنند

ب) کلیه موانعی را که در اثر شرایط خاص جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در مسیر رسیدن شهروندان به این حق قرار میگیرد مرتفع سازند.(مواد ۲۶ و ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بند دو ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مواد ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی)

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز به کرات بر این حق تاکید شده است از جمله؛

الف)در اصل ۳۰ قانون اساسی آمده است:

دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

ب) طبق بند6 دوم قانون اساسی چنین آمده است؛ جمهوری اسلامی نظامی است بر پایه ایمان به؛کرامت و ارزش های والای انسان و آزادی توام با مسوولیت او در برابر خدا، که از راه و استفاده از علوم و فنون و تجارب پیشرفته بشری و تلاش در پیشبرد آنها، قسط و عدل و استقلال سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و همبستگی ملی را تامین می کند.

پ)در اصل سوم قانون اساسی نیز چنین آمده است :

دولت جمهوری اسلامی موظف است برای نیل به اهداف مذکور در اصل دو، همه امکانات خود را برای امور زیر به کار برد
۳) آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح و تسهیل و تعمیم آموزش عالی

ت) اصل چهل و سوم قانون اساسی چنین مقرر داشته است؛

همان گونه که ملاحظه می شود دولت جمهوری اسلامی مکلف است کلیه امکانات لازم را برای بهره مندی از حق تحصیل را در اختیار همگان قرار دهد و طبق اصول ۱۹ و ۲۰ قانون اساسی این حق متعلق به همگان بدون استثنا است.

ایران یکی از کشورهایی است که در سال های قبل از انقلاب در تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر در مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۴۸ مشارکت داشته و به آن رای مثبت داده است و جمهوری اسلامی ایران نیز پس از پیروزی انقلاب بر این امضا صحه گذاشته است.

با تمام این اوصاف در سالهای اخیر مشاهده می‌شود که نهادهای گزینش آموزش عالی ب عناوین مختلف به برخورد حذفی با دانشجویان فعال و منتقد پرداخته است و در روزهای اخیر این برخورد دامن اعضای اسبق شورای مرکزی تشکل آرمان را نیز در بر گرفته است که شرح آن را در ذیل می‌خوانید:

يونس زارعيون ( دبير سابق تشكل و رئيس هئيت موسس تشكل آرمان )،مهندس وحيد شيخ بگلو ( عضو سابق تشكل آرمان)،مهندس بهنام تركانپور ( عضو سابق شوراي مركزي تشكل آرمان )و مهندس نويد محمدي ( دبیر سیاسی و عضو سابق شوراي مركزي ) همگي از ادامه تحصيل در کارشناسی ارشد محروم شده اند.

يونس زارعيون دانشجوي ترم آخر رشته علوم سياسي در مقطع كارشناسي ارشد قبل از آنكه موفق به ارائه پايان نامه خود شود، طي تماسي از طرف معاون آموزشي دانشگاه از صدور نامه اي محرمانه از طرف اداره اطلاعات مبني بر جلوگيري از ادامه تحصيل ايشان مطلع گرديده است. مهندس بهنام تركانپور دانشجوي ترم دوم مديريت صنعتي در مقطع كارشناسي ارشد با شرايطي مشابه از ادامه تحصيل محروم گشته است. مهندس وحيد شيخ بگلو نيز كه در رشته اقتصاد در مقطع كارشناسي ارشد در حال تحصيل بود در فاصله زماني دفاع از پايان نامه خود از ادامه تحصيل محروم شده است ،مهندس نويد محمدي نیز كه در رشته مهندسي کامپیوتر مقطع كارشناسي ارشد از آمون ورودي قبول شده بود،بنابر گفته‌ی مسئولین دانشگاه ، با ارسال نامه اي محرمانه به دانشگاه آزاد تبریز از ثبت نام ايشان جلوگيري بعمل آمده است.

حال جای سوال دارد که دولت قانونمدار و مهرورزی (!!!) که ید طولانی در محروم کردن دانشجویان از تحصیل و یا دستکاری کارنامه آزمون های آنان دارد چگونه و بر اساس کدامین قانون به خود اجازه می دهد با این دخالتها سرنوشت دانشجویان را عوض کرده و خسارتهای عظیم روحی، تحصیلی و مالی (که دانشجویان دانشگاه آزاد با پرداخت شهریه مشغول به تحصیل اند) به آنها وارد کند و سپس پروسه ی ستاره دار کردن دانشجویان را مربوط به دولتهای قبلی دانسته و خود را خاتمه دهنده آن؟!!!

آیا خیل عظیم دانشجویانی که هم اکنون در مقطغ کارشناسی مشغول تحصیل اند نیز باید در ادامه منتظر چنین محرومیتهایی باشند؟

آیا نهادهای امنیتی با محروم کردن فعالین هویت طلب آذربایجانی که فعلا تاکنون عکس العملی را در پی نداشته است قادر خواهند بود دلایل قانع کننده ای را در مقابل اعتراض دانشجویان بیان کنند؟

آیا نهادهای امنیتی با این چنین اعمال خواهند توانست سکوت معنادار آذربایجان را در فضای ملتهب کنونی کشور حفظ کنند؟ به هر حال تمام مسئولیت عواقب چنین اعمال غیر قانونی به عهده ی همان نهادهای قانون شکن خواهد بود.

و اما در دانشگاه آزاد تبریز، که ریاست آن اخیرا به آقای دکتر صادق ملکی واگذار شده است، آیا ایشان به اولین و والاترین وظیفه‌ی خود یعنی دفاع از دانشجو عمل خواهد کرد و یا به دخالتهای غیرقانونی نهادهای امنیتی چراغ سبز نشان خواهند داد و تلاش برای حفظ میز و منصب را به دفاع از دانشجو ترجیح خواهند داد؟ آیا ایشان در جهت تلاش برای رفع محرومیت دانشجویان محروم شده قدم خواهند برداشت و یا آتش زیر خاکستر اعتراض دانشجویان را شعله ور خواهند ساخت؟

در نهایت تشکل آرمان دانشجو ضمن اینکه این محرومیتها را به شدت محروم می کند آن را آغاز پروسه ای عظیم علیه تشکل دانسته و خواستار بازگشت تمامی محرومین از تحصیل هویت طلب و بالاخاص اعضای اسبق شورای مرکزی تشکل آرمان به ادامه تحصیل و پایان دادن به ستاره دار کردن دانشجویان می باشد چرا که مساله احقاق حقوق بحق مردم آذربایجان را با این اعمال نمی توان حل کرد.

تشکل آرمان دانشجو

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed