گزارش بخش آذربایجانی رادیو آزادی از بازداشت امید شکری روزنامه نگار و فعال دانشجویی آذربایجان در اردبیل

سئوینج حسین زاده - رادیو آزادلیق - بخش آذربایجانی رادیو اروپای آزاد

امید شکری روزنامه نگار و مترجم آذربایجانی در ایران بازداشت شده است.وی در اخیرا در دانشگاه ازمیر مشغول تحصیل بود.این روزنامه نگار آذربایجانی ۱۶ سپتامبر و زمانی که برای دیدار با خانواده اش به اردبیل رفته بود توسط ماموران وزارت اطلاعات ایران بازداشت شده است.

یاشار حکاک پور مسئول روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران – آداپ در مصاحبه با رادیو آزادی می گوید شکری مقالاتی در رابطه با تضییع حقوق آذربایجانیها و تبعیض می نوشت و نهادهای امنیتی وی را به خاطر مقالات وی که تا سال ۲۰۰۶ در نشریه دانشجویی سایان دانشگاه پیام نور اردبیل منتشر شده بود بازداشت کرده اند.

به گفته حکاک پور اتهام مشخصی به این روزنامه نگار وارد نشده است و مسئولین از پاسخ به سوالات خانواده در خصوص علت بازداشت و اتهام وی امتناع می کنند.همچنین گفته می شود که دادگاه شکری در ۱۹ سپتامبر برگزار خواهد شد اما هنوز بطور دقیق هیچ چیزی مشخص نیست.

امید شکری از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ مدیر مسئول نشریه دانشجویی سایان در اردبیل بود.این نشریه فرهنگی که به سه زبان ترکی آذربایجانی، انگلیسی و فارسی منتشر می شد توانسته بود نزدیک به ۵۰ جایزه از جشنواره های مختلف کسب کند اما پس از مدتی توسط حکومت ایران توقیف شد.

در این میان مرکز فرهنگی آذربایجان در شهر ازمیر ترکیه نیز با انتشار بیانیه ای ضمن محکومیت بازداشت شکری اعلام کرده است که حکومت ایران مسئول سلامت جانی شکری است.

لینک مستقیم گزارش به نقل از رادیو آزادی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed