گزارش صدای آمریکا از محرومیت فعالین دانشجویی آذربایجان از ورود به دانشگاه در مقطع فوق لیسانس

صدای آمریکا . برنامه ویژه بامدادی، چهارشنبه ۲۵ شهريور ۱٣٨٨ - ۱۶ سپتامبر ۲۰۰۹وزیر علوم دولت نهم مهدی زاهدی روز دوشنبه اعلام کرد که وی دستور لغو آئین نامه ستاره دار شدن دانشجویان را در سال ۸۵ صادر کرد و از آن زمان تا به حال هیچ دانشجویی در کنکور کارشناسی ارشد محروم از تحصیل نشده و اگر مشکلاتی برای تعدادی از دانشجویان وجود دارد در دستگاههایی به جز وزارت علوم باید جستجو کرد. همچنین علی عباس پور تهرانی رئیس کمسیون آموزش مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه گفت هیچگونه دانشجوی ستاره دار نداریم و امسال تنها فقط ده نفر هستند که آنان مشکلاتی در حوادث اخیر ایجاد کرده اند.نوید محمدی فعال دانشجویی دانشگاه آزاد تبریز و فارغ التحصیل کارشناسی نرم افزار و محروم از تحصیل در کنکور کارشناسی ارشد معماری در گفتگو با صدای آمریکا درباره وضعیت خود چنین می گوید :

رتبه و کارنامه من اعلام شده بود که من برای ثبت نام به آموزش دانشگاه رفتم. زمانی که برای ثبت نام به دانشگاه رفتم به من گفتند که شما باید به مرکز آزمون مراجعه کنید.بعد رفتیم مرکز آزمون و چیزی به ما نگفتند و اعلام کردند که اصلا شما اینجا مشکلی ندارید و ما را به دانشگاه ارجاع دادند.بعد از کش و قوسهای فراوان با مسئولین دانشگاه دیدیم که یک نامه محرمانه ای از مرکز آزمون آمده که شما حق ادامه تحصیل ندارید و به ما هم نشان ندادند و فقط در حد حرف گفتن که هست.این یکی دوستانم هم که آموزش دانشگاهشان با آنها تماس گرفته و گفته اند که طبق نامه ای که از اداره اطلاعات در مورد شما فرستاده شده شما از تحصیل محروم هستید.

صدای آمریکا : بر چه اساسی تصمیم می گیرند که یک دانشجو را محروم از تحصیل کنند؟

ممکنه دلایل مختلفی داشته باشند ولی دانشجویانی که بیشتر به اسم ستاره دار شناخته می شوند دانشجویانی هستند که در دوران کارشناسی شان دانشجوهای منتقدی بودند و فعالیت تشکیلاتی داشتند به عنوان تشکلهای دانشجویی در دانشگاهها مثل خود ما که در تشکل آرمان بودیم و یک عده ای هم بدون اینکه در تشکلی حضور داشته باشند فقط دانشجویان منتقد بودند. در آذربایجان ما اولین سری از این محرومیت از تحصیل را بعد از کنکور به صورت علنی شاهد بودیم و امسال هم که سال دومی است که این قضیه اتفاق می افتد ولی در سایر مناطق گویا قبلا هم بوده است.

صدای آمریکا : در خبرگزاری مهر آمده است که رئیس دانشگاه آزاد تبریز گفته که در ثبت نام دانشجویان اختلالی بوجود نیامده است

همین طور بوده و کل مسئولین همیشه این مسئله را انکار کرده اند و ایشان هم دو یا سه هفته بیشتر نیست که به دانشگاه آمده اند و از فضای دانشگاه اصلا اطلاع ندارند.بنده مثلا یک سال است که برای ثبت نام مشکل دارم و ترم گذشته قول داده بودند که انشالله تا ترم آینده حل شود که حل نشد. ایشان اصلا در این فضا نیستند که بدانند که آیا چنین مساله ای وجود دارد یا نه.

اکثر دانشجویانی که در آذربایجان ستاره دار شده اند یا به هر طریق محروم از تحصیل شده اند دانشجویان هویت خواه بودند و دانشجویانی هستند که منتسب به طیف هویت خواه هستند اینها یک سری خواسته های قانونی که در قانون اساسی هم مطرح شده است را می خواهند مثل حقوق اولیه انسان که آموزش به زبان مادری است. ایتها در زمینه هویت خودشان فعال بوده اند و می خواستند از حقوق اولیه خودشان برخوردار باشند. خواسته های آنها در همین حد بوده که متاسفانه سختترین و بدترین رفتارها با این اشخاص شده است.

فیلم مصاحبه را از اینجا دانلود کنید

تحریریه : ساوالان سسی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed