بازداشت دو فعال سیاسی در تبریز

یکشنبه ۵ مهر ۱٣٨٨ - ۲۷ سپتامبر ۲۰۰۹

ساوالان سسی : حسن ارک روزنامه نگار و ابراهیم دشتی از فعالین سیاسی آذربایجان روز دوشنبه ٣۰ شهريور ٨٨ توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

بازداشت این افراد در آستانه یک مهر (سالروز بازگشایی مدارس) صورت می گیرد و به گفته نزدیکان خانواده بازداشت شدگان ماموران پس از مراجعه به منزل این افراد، آنها را دستگیر و منزل و محل کارشان را مورد بازرسی قرار داده اند.مامورین پس از بازرسی منزل کتابها و دست نوشته ها و کیس های کامپیوتر را با خود برده اند.

فشار بر آذربایجانیها در هفته های گذشته و در آستانه بازگشایی مدارس در ایران افزایش یافته است به گونه ای که پیش از این و در طی هفته های اخیر چندین تن از فعالان مدنی آذربایجانی در اردبیل و نقده و چند شهر دیگر آذربایجان احضار یا بازداشت شده اند.

ممنوعیت و عدم آموزش به زبان مادری اعضای جامعه های غیر فارس در مدارس ایران باعث گردیده شده که این روز در بین آذربایجانیها به عنوان روزی نمادین و سالروز شروع تبعیض زبانی در ایران شناخته شود. آذربایجانیها هرساله با برگزاری تجمعات اعتراضی مسالت آمیز به سیاستهای تبعیض آمیز حکومت ایران اعتراض کرده و خواهان رسمی شدن زبان ترکی آذربایجانی و تحصیل به زبان مادری در مدارس می شوند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed