گزارش بخش آذربایجانی صدای آمریکا از تایید حکم زندان پنج فعالین مدنی آذربایجانی در دادگاه تجدید نظر

بخش آذربایجانی صدای آمریکا ، جمعه ۲۰ شهريور ۱٣٨٨ - ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۹

شش آذربایجانی در اردبیل برای دومین بار در دادگاه به زندان محکوم شدند. این حکم امروز به وکیل این افراد در تهران ابلاغ شده است.

محمدرضا فقیهی وکیل این فعالین در مصاحبه ای با بخش آذربایجانی صدای آمریکا اعلام کرد : « شعبه ۷ دادگاه تجدید نظر اردبیل بهروز علیزاده، ودود سعادتی، رحیم غلامی، حسین حسینی مهماندار و اردشیر کریمی را هر کدام به یک سال حبس محکوم کرد و عسگر اکبرزاده دیگر فعال سیاسی اردبیلی که به حکم صادره از سوی دادگاه بدوی مبنی بر تحمل پنج سال حبس تعزیری در زندان زاهدان اعتراض کرده بود در انتظار صدور حکم دادگاه تجدید نظر به سر می برد».

این فعالین سیاسی اردبیلی ۱۶ ماه پیش بازداشت شده بودند و بر اساس اخبار دریافتی از منابع آذربایجانی در ایران آنها ۲۰ روز درسلول انفرادی نگهداری شده اند.

یاشار حکاک پور مسئول روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران می گوید حسین حسینی و بهروز علیزاده در دوران بازداشت شکنجه شده و در زیر شکنجه های شدید ماموران اداره اطلاعات اردبیل چندین بار بیهوش شده بودند. به گفته وی زیر همین شکنجه ها ازاین فعالین اعتراف گرفته شده بود.

محمد رضا فقیهی وکیل این فعالین می گوید که این افراد در حین پخش اعلامیه دستگیر شده بودند و سنگین ترین اتهامی که می توان برای این افراد متصور شد «تبلیغ علیه نظام» و «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» است اما متاسفانه اتهامات دیگری نیز به این فعالین وارد شده است.به گفته وکیل این فعالین علاوه از اتهامات فوق الذکر اتهام «عضویت در گروه جهت بر هم زدن امنیت ملی» نیز به این افراد نسبت داده شده است.

پرونده این افراد بر اساس اتهامات وارده از سوی اداره اطلاعات به دادگاههای جزائی و انقلاب اردبیل ارجاع شده است و چندی پیش قاضی حسن زاده رئیس شعبه یک دادگاه انقلاب اردبیل این افراد را به تحمل پنج سال زندان توام با تبعید محکوم نمود.

وکیل قبلی این فعالین آذربایجانی از سوی یکی از گروههای مدافع حقوق بشر در تهران معرفی شده بود.حکاک پور می گوید بر اثر تهدید وکیل از سوی قاضی حسن زاده رئیس شعبه یک دادگاه انقلاب اردبیل ، او در اثنای محاکمه از وکالت این فعالین استعفا داده و جلسه دادگاه را ترک کرده بود که در نتیجه این فعالین بدون وکیل محاکمه و به پنج سال حبس محکوم شده بودند.این فعالین بعدا سید محمد رضا فقیهی را به وکالت خود برگزیدند.

محمد رضا فقیهی وکیل عسگر اکبرزاده به حکم پنج ساله زندان توام با تبعید برای این فعال آذربایجانی اعتراض کرده است که پرونده جهت بررسی به شعبه شش دادگاه تجدید نظر استان اردبیل ارجاع شده است و تا کنون حکمی در این خصوص صادر نشده است. فقیهی امیدوار است که حکم پنج ساله حبس و تبعید موکلش لغو شود.

مصاحبه را از اینجا بشنوید

لینک مستقیم گزارش

ترجمه : ساوالان سسی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed