بیانیه سازمان عفو بین الملل در خصوص وضعیت بلاتکلیف علی بیکس در زندان اوین

چهارشنبه ۲۲ مهر ۱٣٨٨ - ۱۴ اکتبر ۲۰۰۹

علی بیکس از مدافعان حقوق بشر، گویا هنوز در بند ۲۰۹ زندان اوین که در اختیار وزارت اطلاعات است، در بازداشت و در خطر شکنجه و اذیت و آزارهای دیگر به سر می برد. شیوا نظرآهاری، روزنامه نگار زن، وبلاگ نگار و مدافع حقوق بشر، در تاریخ ۲٣ سپتامبر از زندان اوین آزاد شد. مدافع حقوق بشر، ناصح فریدی، در حدود اول سپتامبر ۲۰۰۹، تقریبا دو هفته پس از حضور در دادگاه، به قید وثیقه آزاد شد.

شیوا نظرآهاری، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر، روز ۱۴ ژوئن دستگیر شد و سه ماه در زندان اوین در بازداشت به سر برد. مبلغ وثیقه برای آزادی او ابتدا به مبلغ ۵۰۰۰ میلیون ریال (۵۰۰۰۰۰ دلار آمریکا) تعیین شد، ولی خانواده اش ناتوان از تامین آن بود. در تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۰۹، وثیقه او به ۲۰۰۰ میلیون ریال (۲۰۰۰۰۰ دلار آمریکا) کاهش یافت و خانواده اش آن را تامین کرد. پس از تامین وثیقه، او در تاریخ ۲٣ سپتامبر ۲۰۰۹ آزاد شد. معلوم نیست که به او رسما تفهیم اتهام شده است یا خیر.

در باره علی بیکس، عضو کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی و یکی از فعالان حقوق اقلیت آذربایجانی ایران، که در اواسط ژوئن در پی انتخابات مورد مناقشه ی ریاست جمهوری دستگیر شد، اطلاعات تازه تری در دست نیست. گمان می رود که او هنوز در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت است و معلوم نیست که اجازه ملاقات با خانواده اش یا داشتن وکیل را داشته است یا خیر. علی بیکس در روز ۱ آگوست در جلسه «دادگاه نمایشی» حضور یافت که در آن به عنوان «عامل میدانی کودتای مخملی» متهم شد.

ناصح فریدی، عضو دیگر کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، که در همان جلسه «دادگاه نمایشی» حاضر بود، به علت فعالیت هایش در کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، از جمله مصاحبه با رسانه های خارجی، در کیفرخواست به ارسال اطلاعات برای گروه ممنوعه سازمان مجاهدین خلق ایران متهم شد. او دو هفته پس از آن به قید وثیقه آزاد شد.

لطفا فورا نامه هایی به فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسوی یا به زبان خودتان بفرستید و:

• از مقامات ایرانی خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط علی بیکس شوید، زیرا او یک زندانی وجدانی است که صرفا به خاطر به کارگیری مسالمت آمیز حق آزادی بیان و اجتماع خود بازداشت شده است؛

• از مقامات بخواهید او را از تمام شکل های شکنجه و اذیت و آزارهای دیگر محافظت کنند و تماس فوری و منظم او را با خانواده ها و وکیلش فراهم سازند؛

• خواهان لغو تمامی اتهاماتی شوید که بر ضد شیوا نظرآهاری، علی بیکس و ناصح فریدی صرفا بر اساس فعالیت های حقوق بشری آنها، از جمله فعالیتشان در جهت انتشار موارد نقض حقوق بشر، مطرح شده است.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed