بازداشت علی حسین نژاد فعال مدنی آذربایجانی درماکو

سه‌شنبه ۲٨ مهر ۱٣٨٨ - ۲۰ اکتبر ۲۰۰۹

ساوالان سسی : علی حسین نژاد زندانی سیاسی حرکت ملی آذربایجان در ماکو که به تازگی با مرخصی از زندان آزاد شده بود توسط مامورین اداره اطلاعات بازداشت شد.

به گفته نزدیکان خانواده حسین نژاد ماموران اداره اطلاعات ماکو روز شنبه ۴ مهر ۸۸ با مراجعه به مغازه این فعال آذربایجانی،وی را بازداشت کردند. ماموران امنیتی پس از بازداشت حسین نژاد با مراجعه به منزل وی اقدام به تفتیش خانه نموده و سی دی ها، کامپیوتر و سایر لوازم شخصی او را با خود برده اند.

این فعال آذربایجانی در مدت بازداشت از حق تماس با خانواده و وکیل محروم بوده و مراجع قضایی از پاسخگویی به پرسشهای خانواده در خصوص علت دستگیری و اتهام و محل نگهداری حسین نژاد امتناع می کنند.اعلام خبر بازداشت حسین نژاد در حالی صورت می گیرد که منابع موثق خبر از انتقال این فعال آذربایجانی به اداره اطلاعات ارومیه در ۱۸ مهر ۸۸ می دهند.

منابع محلی گمان می برند بازداشت حسین نژاد، در پی پخش سی دی اعتراضات خیابانی ماههای اخیر به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران در سطح شهر ماکو صورت گرفته است.

علی حسین نژاد در خرداد سال۸۶ بازداشت و به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق دعوت مردم به شرکت در تجمع سالگرد تظاهرات اعتراض آمیز آذربایجانیها برعلیه کاریکاتور موهن روزنامه ایران محاکمه و به هشت ماه حبس تعزیری محکوم شده بود و در حال گذراندن حکم زندان ۸ ماهه خود بود.

علاوه از این حسین نژاد پیش از این نیز در جریان اعتراضات خرداد ۸۵ بازداشت و پس از ۲۷ روز بازداشت موقت از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب خوی به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت های پان ترکیستی به نفع گروههای معاند نظام(حرکت ملی آذربایجان جنوبی) به ۵۰۰ هزار تومان جریمه بدل از ۱۰ ماه حبس محکوم گردیده بود. قاضی نوروزی رئیس شعبه یک دادگاه انقلاب خوی در اقدامی غیر قانونی در شهریور ۸۸ و پس از گذشت ۱۸ ماه از تاریخ صدور و ابلاغ حکم با تغییر متن حکم صادره برای این فعال آذربایجانی وی را به ده ماه حبس تعزیری محکوم کرده است و حکم جدید در زندان به حسین نژاد ابلاغ شده است.

لازم به ذکر است که در ماههای پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران اعتراضاتی نسبت به آنچه تقلب در نتیجه انتخابات نامیده می شد به وقوع پیوست و طرفداران جنبش سبز در شهرهایی همچون تهران،اصفهان و شیراز و چند شهر دیگر در مرکز ایران با نیروهای امنیتی و انتظامی درگیر شدند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed