ممانعت از برگزاری مراسم روز جهانی کودک به زبان ترکی در زنجان

پنجشنبه ۲٣ مهر ۱٣٨٨ - ۱۵ اکتبر ۲۰۰۹

ساوالان سسی : مسئولین امنیتی زنجان از برگزاری مراسم روز جهانی کودک در این شهر ممانعت و عده ای از فعالین فرهنگی آذربایجانی در زنجان را دستگیر و پس از یک روز بازداشت آزاد کردند.

مراسم روز جهانی کودک که قرار بود روز جمعه ۱۷ مهر ٨٨ با خواندن سرودهای ترکی آذربایجانی در مهدکودک قصربازی در کوچه زند زنجان برگزار شود با ممانعت ماموران حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی زنجان و تهدید مسئولین برگزاری این مراسم لغو شد. ماموران همچنین با مراجعه به محل برگزاری مراسم ضمن پاره کردن پارچه نوشته های خوش آمدگویی به زبان ترکی، سه تن از خبرنگاران ماهنامه فرهنگی ترکی - فارسی بایرام به نامهای تلناز نعمتی، داود خداکرمی و بتول قاسمی را دستگیر کردند.بازداشت شدگان پس از یک روز بازداشت موقت با دادن تعهد آزاد شده اند.

تهدید و ارعاب وممانعت از برگزاری مراسم روز جهانی کودک به زبان ترکی آذربایجانی در حالی صورت می گیرد که این مراسم در بسیاری از مهدکودکهای شهر زنجان به زبان فارسی و با حمایت مسئولین برگزار گردید.

پیش از این نیز مسئولین امنیتی ایران از برگزاری مراسمات فرهنگی آذربایجانیها همچون روز جهانی زبان مادری، قلعه بابک، گرامیداشت ستارخان و دهها مراسم فرهنگی دیگر ممانعت کرده بودند ممانعت از برگزاری مراسمات فرهنگی آذربایجانیها در ایران در سالهای اخیر شدت یافته است و برگزارکنندگان و شرکت کنندگان این مراسمات بازداشت و مورد آزار و اذیت و بازداشت قرار می گیرند و به احکام سنگین زندان محکوم می گردند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed