گزارش سازمان روزنامه نگاران بدون مرز از سرکوب روزنامه نگاران و مطبوعات در ایران در ماههای اخیر


ساوالان سسی : سازمان گزارشگران بدون مرز طی اطلاعیه ای موارد سرکوب روزنامه نگاران درایران در ماههای اخیر را اعلام کرده است. در این بیانیه با اشاره به دو روزنامه نگار آذربایجانی وضعیت آنها تشریح شده است.

سعید متین پور فعال حقوق بشر و روزنامه نگار آذربایجانی یکی از این روزنامه نگارانی است که به هشت سال زندان محکوم شده است و مسئولین زندان اوین از دادن مرخصی به وی جهت درمان وی ممانعت می کنند.رحیم غلامی دیگر روزنامه نگار آذربایجانی است که در این گزارش بدان اشاره شده است.متن گزارش بدین شرح است:

٢١ آبان - مزدک علی نظری، روزنامه نگار و سردبير سايت "خبرنگاران صلح" از چند روز پيش بازداشت شده است. علی نظری در تماس کوتاهی با خانواده اش، بازداشت خود را تاييد اما از مکان نگهداری خود اظهار بی اطلاعی کرد. هنوز از علت بازداشت و اتهام او اطلاعی در دست نيست. اين روزنامه نگار تنها زندگی می کرد به همين دليل خبر يازداشت او ديرتر از حد معمول منتشر شده است. علی نظری در سال ۸۶ يکی از برندگان جايزه شادروان «مهران قاسمی» بود که از سوی انجمن صنفی روزنامه نگاران ايران برای يادبود اين رونامه نگار فقيد برگزار شد

٢٠ آبان - هیأت مدیرۀ رادیو بین المللی فرانسه در اطلاعیه ای که روز سه شنبه منتشر شد، ضمن ابراز نگرانی شدید خود از وضعیت سلامتی فریبا پژوه که با بخش فارسی این رادیو همکاری داشته است، خواستار آزادی این زن جوان روزنامه نگار شد. در این اطلاعیه آمده است که فریبا پژوه در حالی سومین ماه بازداشت خود را در زندان آغاز می کند که تا به حال امکان دیدار وکیل مدافعش را نداشته است. خانوادۀ فریبا پژوه که روز یکشنبۀ گذشته با وی در زندان دیدار داشته اند او را در وضعیت جسمی نامساعدی یافته اند. مدیریت رادیو بین المللی فرانسه در اطلاعیۀ خود به شرایط بسیار بد زندان اشاره می کند و می نویسد که این روزنامه نگار پس از گذراندن یک ماه در سلول انفرادی اکنون با یک زندانی متهم به جرائم عادی هم بند است.

١٨ ابان - هادی حیدری روزنامه نگار و کاریکاتوریست با سپردن وثیقه از زندان آزادی شد ـ این روزنامه نگار هفده سی‌ مهرماه در مراسم دعای کمیل بازداشت و به بند ٢٠٩ زندان اوین منتقل شده بود. وی پس از ده روز حبس انفرادی و حدود ٢١ ساعت بازجویی، به تازگی به بند عمومی این زندان منتقل شده بود. اتهام او «اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی عنوان شده است.

١٦ آبان – فرهاد پولادی خبرنگار آژانس فرانس پرس عصر امروز از زندان آزاد شد. وی به همکارانش گفت " من به خانه برگشتم و خوشحال است که به نزد پسرش بازگشته است. طبق قانون مرا آزاد کردند و رفتار ماموران با من مودبانه بود."

١٢ آبان - قرار بازداشت عیسی سحر خیز مجددا تمدید شد. ینا جعفری یكی از وكلای عیسی سحرخیز با اعلام این خبر به ایلنا، گفت:‌ پس از آنكه قاضی شعبه سوم دادگاه انقلاب قرار بازداشت دوماهه سوم موكلم را تمدید كرد، روز گذشته به شعبه رسیدگی كننده به پرونده موكلم مراجعه و به این قرار اعتراض كردم. گفتنی است تبلیغ علیه نظام و نشراكاذیب از طریق مصاحبه با رسانه‌های خارجی از اتهامات وی عنوان شده است.

١٢ آبان – علی پیر حسینلو همکار بسیاری از سایت های اصلاح طلب و وبلاگ نویس الپر از زندان آزاد شدو این وبلاگ شناخته شده ایرانی پس از ٥٠ روز زندان به همراه همسرش فاطمه ستوده از زندان آزاد شدند.

١١ ابان – رضا نوربخش سردبیر روزنامه فرهیختگان به شش سال زندان محکوم شد. این روزنامه نگار برای همکاری با سایت جمهوریت و تبلیغ علیه جمهوری سلامی به یکسال و برای "شرکت در تظاهرات ٢٥ خرداد به ٥ سال زندان محکوم شده است. پیش از او روزنامه نگار دیگر فرهیختگان مسعود باستانی به شش سال زندان محکوم شده بود. رضا رفیعی فروشانیروزنامه نگار مستقل و همکار بسیاری از رسانه های داخلی و بین المللی نیز به پنج سال حبس قطعی و ٧ سال زندان تعلیقی محکوم شده است. این روزنامه نگاران در سری دادگاه های استالینی برگزار شده در تهران محاکمه شده اند. و در این نمایش مجبور به قرائت نامه ای از اعتراف اجباری خود شدند.

١١ آبان - خبرنگاران: روزنامه «سرمایه» یكی از روزنامه‌های تاثیرگذار و صاحب‌سبك نزدیك به گروه‌های اصلاح‌طلب، بعدازظهر امروز پس از ۱۳۵۰ شماره، لغو امتیاز شد و از ادامه فعالیت مطبوعاتی خود بازماند.

مدیرمسئول این روزنامه در گفت و گو با سایت «خبرنگاران ایران» با تایید خبر لغو امتیاز «سرمایه» گفت:« طبق معمول چند سال اخیر ما خبر لغو امتیاز روزنامه خود را در خبرگزاری فارس دیدیم و تا این لحظه هنوز هیچ گونه ابلاغ رسمی‌ای مبنی بر لغو امتیاز روزنامه به ما نشده است. با وجود این خبر خبرگزاری فارس كه به نقل از روابط عمومی معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد اعلام شده است حاكی از لغو امتیاز روزنامه ماست.»

حسین عبده تبریزی كه روزنامه «سرمایه» از مرداد ماه سال ۱۳۸۴ تا كنون به مدیرمسئولی او منتشر شده است همچنین به «خبرنگاران ایران» گفت : «استناد خبر خبرگزاری فارس به تبصره ماده قانونی ۱۱ قانون مطبوعات است و یكی از دلایل لغو امتیاز سرمایه را رعایت نكردن این تبصره اعلام كرده است. این تبصره هم مربوط است به صلاحیت مدیرمسئول روزنامه كه احراز آن شرایطی دارد از جمله تابعیت ایرانی، سن بالای ۲۵ سال، صلاحیت علمی و یا اعتقاد به قانون اساسی كه اینجانب البته نه سن و سالم كاهش پیدا كرده و نه تابعیت خود را تغییر داده‌ام و نه اعتقاد خود به قانون اساسی را از دست داده‌ام و بنابراین روشن نیست كه دقیقا بر چه مبنایی با استناد به این ماده قانونی روزنامه سرمایه را لغو امتیاز كرده‌اند.»

مدیرمسئول روزنامه سرمایه همچنین با تاكید بر غیرقانونی بودن و غیرحقوقی بودن لغو امتیاز این رسانه اصلاح‌طلب به استناد دیگر خبر خبرگزاری دولتی فارس اشاره كرده و گفت:« در متن خبر این خبرگزاری آمده است كه روزنامه یرمایه تغییراتی در قطع و شكل ظاهری و روش كار خود داده كه منطبق با مجوز روزنامه نبوده و غیرقانونی شناخته شده‌اند و از این امر هم به عنوان دلیلی دیگر برای لغو امتیاز سرمایه یاد كرده است در حالی كه در طول تمام سال‌های انتشار این روزنامه، سرمایه با شكلی واحد منتشر شده و تغییری هم نكرده است و همواره روزنامه‌ای اقتصادی – اجتماعی باقی مانده است.بنابراین چنین دلیل‌تراشی‌هایی معقول به نظر نمی‌رسد.»

در همین حال عبده تبریزی از اقدام وكلای روزنامه سرمایه برای پیگیری حقوقی موضوع نیز خبر داد و افزود:« آقایان دلیل حقوقی برای این اقدام خود نداشتند.»

به گفته مدیرمسئول «سرمایه» اقدام هیئت نظارت مطبوعات در لغو امتیاز این روزنامه با توجه به فضای سیاسی حال حاضر كشور فارغ از جریانات سیاسی و تمامیت‌خواهی‌های دولتی نبوده است. عبده در این باره به خبرنگاران ایران گفت:« به هر حال وقتی كه در آستانه روز قدس ۳ نشریه را توقیف كردند و اكنون در آستان ۱۳ آبان نیز سرمایه را لغو امتیاز می‌كنند، نمی‌توان این اقدامات را خارج از چارچوب كنش‌های سیاسی اخیر بررسی كرد.»

با تعطیلی روزنامه سرمایه دست‌كم ۶۰ روزنامه‌نگار دیگر نیز به جرگه روزنامه‌نگاران بیكار ایران می‌پیوندند.

١٠ آبان- هنگامه شهیدی باوثیقه ٩٠میلیونی آزاد شد

هنگامه شهیدی یكی از متهمان حوادث اخیر روز یكشنبه از زندان اوین آزاد شد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، رییس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران متهم را با پذیرش تودیع وثیقه به مبلغ نود میلیون تومان از زندان آزاد كرد. اولین جلسه دادگاه متهم روز یكشنبه در همین شعبه برگزار شد كه بعد از قرائت كیفرخواست دادستان، متهم برای دفاع از خود از دادگاه تقاضای استمهال (مهلت) كه قاضی شعبه با تقاضای متهم موافقت كرد. جلسه بعدی رسیدگی به اتهامات متهم متعاقبا برگزار خواهد شد.

٨ آبان - رحیم غلامی روزنامه نگار در تاریخ ۶ آبان ٨٨ در شهر اردبیل بازداشت شد . این روزنامه نگار در ۶ آبان ٨٨ بازداشت و جهت اجرای حکم یک سال حبس تعزیری به زندان اردبیل منتقل شد. وی در تاریخ ۲۲ فروردین ۸۷ توسط ماموران امنیتی در اردبیل بازداشت شده بود. در شعبه یک دادگاه انقلاب اردبیل ابتدا به ٥ سال زندان وتبعید محکوم شد اما این حکم از سوی دادگاه تجدید نظ به اتهام " تبلیغ علیه نظام" به یک سال زندان قطعی محکوم تعدیل یافت. رحیم غلامی با نشریاتی چون "مهر اردبیل"،"فروغ آذربایجان"،"یاشیل مغان" و "یارپاق" همکاری داشت.

٩آبان – هنگامه شهیدی و فریبا پژوه در اعتصاب غذا

هنگامه شهیدی، مشاور امور زنان ستاد انتخاباتی مهدی کروبی و فریبا پژوه، روزنامه نگار و وبلاگ نویس در اعتراض به ادامه بازداشت شان از چند روز پیش دست به اعتصاب غذا زده اند.

محمد مصطفایی، وکیل هنگامه شهیدی در گفت و گو با بخش فارسی رادیو بی بی سی ضمن نگرانی از وضعیت جسمی خانم شهیدی از انتقال او به بهداری زندان اوین به دلیل اعتصاب غذا و ضعف شدید جسمانی خبر داد.

آقای مصطفایی همچنین معتقد است ادامه بازداشت هنگامه شهیدی از یکماه پیش تا کنون ضرورتی نداشته است.

آقای مصطفایی گفت: "به این دلیل که قرار بازداشت موقتی که برای خانم شهیدی در نهم تیرماه صادر شده بود به قرار وثیقه یکصد میلیون تومانی تبدیل شد. طبق قانون اگر متهمی توان تودیع قرار وثیقه را داشته باشد دلیلی برای ادامه بازداشت در زندان وجود ندارد."
او افزود: "مادر ایشان سند مالکیت دارد و می تواند قرار را تودیع کنند، ولی متاسفانه زمانی که ما خواستیم برای آزادی خانم شهیدی سند را معرفی و کارهای قانونی را انجام دهیم بازپرس پرونده اعلام کرد، دادستان تهران، اعلام کرده هیچ کدام از بازداشت شدگان فعلا آزاد نشوند."

آقای مصطفایی در ادامه می گوید این روند و شرایط برای شخصی که در زندان به سر می برد سخت و دردآور است و نتیجه این فشارها خانم شهیدی را وادار کرد تا در اعتراض به بلاتکلیفی اش دست به اعتصاب غذا بزند.

محمد مصطفایی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمی هنگامه شهیدی و سابقه بیماری قلبی او می گوید: "موکل من به دلیل وخامت شرایط جسمانی به بهداری زندان اوین منتقل شد."

فریبا پژوه روزنامه نگاری که در جریان اتفاقات بعد از انتخابات دستگیر شد نیز این روزها در اعتصاب غذا به سر می برد.
حمیدرضا دهقان از بستگان نزدیک خانم پژوه می گوید نزدیک به هفتاد روز از بازداشت این روزنامه نگار می گذرد.

او افزود: "متاسفانه قرار بازداشتی که دو ماهه بود، مجدد تمدید شده است. علیرغم اعتراض فریبا به عدم تمدید مدت بازداشت، تا این لحظه توجهی به این اعتراض نشده و بازداشت به مدت دو ماه دیگر تمدید شده است."

آقای دهقان می گوید فریبا پژوه از روز دوشنبه هفته گذشته در اعتصاب غذا به سر می برد .

او در ادامه گفت: "ما واقعا از وضعیت جسمی فریبا نگران هستیم و شرایط اش را شرایط خوبی نمی دانیم. فریبا از دوشنبه با وجود اعتصاب غذا دچار آنفولانزا هم شده و شرایط جسمی بدی دارد. مادرش هم که ملاقاتی با او داشته می گوید شرایط جسمی اش خوب نیست."

حمید رضا دهقان می گوید وضعیت پرونده خانم پژوه همچنان نامشخص است.

آقای دهقان در همین رابطه گفت: "هنوز موارد اتهامی به صورت دقیق مشخص نشده است. کلمات کلی مثل تبلیغ علیه نظام و امثال این مطرح، اما هنوز به صورت واضح و روشن بحثی در این مورد نشده است."

او افزود: "علیرغم همه پیگیری هایی که وکلای او، خانم جعفری و آقای نعمت احمدی داشته اند، هنوز وکالتی که فریبا امضا کرده به دست وکلا نرسیده و وضعیت وکیل هم هنوز روشن نیست."

هنوز تعدادی از خانواده های بازداشت شدگان اخیر، اطلاعات دقیقی از شرایط نزدیکانشان ندارند و همه روزه اخباری مبنی بر نگرانی از وضعیت بازداشت شدگان منتشر می شود.

این در حالی است که مقامات ایران تا کنون واکنشی نسبت به اعتصاب غذای هنگامه شهیدی و فریبا پژوه نشان نداده اند و همچنان بر این موضع که شرایط بازداشت شدگان در زندان های این کشور مناسب است و آنها در شرایط استاندارد نگهداری می شوند، پافشاری می کنند.

به نقل از بی بی سی فارسی

٨آبان - محمد قوچانی دربامداد جمعه ٨ آبان آزاد شد.

سردبیر روزنامه توقیف شده اعتماد ملی در تاریخ ۳۰ خرداد توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود .

٥ آبان - ابوافضل عابدینی نصر روز گذشته با سپردن ٣٠٠ میلیون تومان وثیقه از زندان آزاد د. این روزنامه نگار در تاریخ ٩ تیرماه در شهر اهواز بازداشت شد.

٣٠ مهر - هادی حیدری کاریکاتوریست ایرانی و همکار بسیاری از روزنامه های ایران بازداشت شد. اکثريت شرکت کنندگان در مراسم دعای کميل که قرار بود برای آزادی سيدشهاب الدين طباطبايی عضو زندانی شورای مرکزی جبهه مشارکت برگزار شود بازداشت شدند. هادی حیدری نیز یکی از شرکت کنندگان این مراسم بود.

٢٨ مهر - مازيار بهارى، گزارشگر آزاد شده نيوزويك، به لندن رفت
مجله آمريكايى نيوزويك روز سه شنبه اعلام كرد: مازيارى بهارى، خبرنگار آن در ايران، پس از آزادى از زندان اوين در هفته گذشته وارد لندن شده است.

در بيانيه نيوزويك آمده است: «ما خرسنديم اعلام كنيم كه مازيار بهارى، گزارشگر مجله همزمان با تولد نخستين فرزند خود وارد لندن شده است.»

اين بيانيه مى افزايد: «سردبيران نيوزويك، مازيار و پائولا گورلى، همسر وى، از دوستان، همكاران و كسانى كه طى ماه هاى گذشته در سراسر جهان براى كمك به وى براى داشتن اين لحظه تلاش كردند قدردانى مى كنند.»

در ادامه بيانيه نيوزويك آمده است: «تلاش هاى شما ارزشمند بوده و خانواده وى عميقا قدردان اين مسئله هستند. آنها تنها مى خواهند كه پس از ماه ها جدايى و دور بودن از يكديگر با هم باشند.»

به دنبال اعتراض هاى گسترده خيابانى به نتايج انتخابات دهم رياست جمهورى در ايران در خرداد و تيرماه گذشته، دهها تن از فعالان سياسى، مدنى و روزنامه نگار از جمله مازيار بهارى در تهران دستگير شدند.

در جريان اقدام نيروهاى امنيتى براى سركوب معترضان به نتيجه انتخابات، خبرنگاران خارجى از ايران اخراج و براى اطلاع رسانى رسانه هاى بين المللى محدوديت هاى شديدى اعمال شد.

در همين زمينه، جان لاين، خبرنگار تلويزيون بى بى سى، اخراج شد و جيسون فاودن، روزنامه نگار يونانى – بريتانيايى كه براى روزنامه «واشينگتن تايمز» كار مى كرد نيز بازداشت شد.

مازيار بهارى كه در چند ماه گذشته در بازداشت به سر مى برد اخيرا با قرار وثيقه ۳۰۰ ميليون تومانى از زندان اوين تهران آزاد شده بود.

آقاى بهارى از سوى دادستانى عمومى و انقلاب تهران متهم شده بود كه گزارش هاى نادرستى در باره انتخابات ارسال كرده و با شركت كردن در تجمع هاى غير قانونى و در اختيار داشتن اسناد طبقه بندى شده عليه امنيت ملى جمهورى اسلامى اقدام كرده است.

مجله نيوزويك بارها اين اتهام ها را رد كرده و خواستار آزادى مازيار بهارى شده بود.

آقاى بهارى داراى تابعيت دو گانه ايرانى – كانادايى است و به مدت ده سال در ايران براى مجله نيوزويك گزارش تهيه مى كرده است.
دولت كانادا از آزادى وى ابراز خرسندى كرده است.

به نقل ازرادیو فردا

اطلاعیه گزارشگران در این باره را بخوانید

٢٧ مهر - احمد زيدآبادی همچنان ممنوع الملاقات است

ادوار نيوز: مهديه محمدی همسر احمد زيدآبادی، با اعلام اين خبر که امروز (دوشنبه) نيز پس از مراجعه به زندان اوين موفق به ملاقات با همسر خود نشده است، گفت: "اکنون ۳۵ روز است که در بی خبری مطلق از آقای زيدآبادی به سر می‌بريم و در اين مدت حتی از تماس تلفنی برای ايشان هم دريغ کرده‌اند". همسر احمد زيدآبادی در ادامه با اعلام اعتراض خود به اين عملکرد غيرقانونی مراجع قضايی و امنيتی گفت: "حق قانونی ملاقات در زندان اوين به يک ابزار شکنجه بدل شده است و از اين طريق از سويی احد زيدآبادی و از سوی ديگر من و فرزندانم را آزار و اذيت می‌کنند". مهديه محمدی با طرح اين سوال که "درحالی که در آغاز پنجمين ماه بازداشت موقت آقای زيدآبادی هستيم چه دليلی برای ممانعت از ملاقات ما وجود دارد" خواستار اجرای حق قانونی خود برای ملاقات با همسرش شد. همسر احمد زيدآبادی، دبيرکل سازمان ادوارتحکيم وحدت همچنين افزود: "من و فرزندانم به خدا و روز جزا اعتقاد داريم و قطعا خداوند تقاص مظلوم را از ظالم خواهد گرفت". مهديه محمدی بار ديگر دليل اين روند غيرقانونی را وارد آوردن فشار عليه آقای زيدآبادی دانست و افزود:‌ "برای آنکه احمد پای يک ندامتنامه را امضاء کند همسرم را تحت شکنجه‌هايی قرار داده‌اند که ابعاد آن هنوز هم برای ما روشن نيست".

١٤ مهر - سه روزنامه در ایران توقیف شدند. هیات نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد در تهران دستور لغو امتیاز آشتی ملی و آرمان را صادر کرده است. آشتی ملی برای دومین بار است که توقیف می شود. و بعد از لغو توقیف این روزنامه از سوی دادگاه از سه ماه پیش بازانتشار خود را آغاز کرده بود. آرمان با شکل جدید در استانه انتشار پنجاهمین شماره خود بود. روزنامه تحلیل روز شیراز نیز به دستور هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شد. روزنامه تحلیل روز نشریه پرخواننده و حرفه ای بود

١ مهر - ضرب‌وشتم شدید احمد زیدآبادی در زندان

احمد زیدآبادی، دبیر کل سازمان ادوار تحکیم روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر برجسته ایرانی در بند ۲۴۰ زندان اوین زیر شدیدترین فشارها است تا قرائت متن نوشته شده توسط بازجو به جای دفاعیات خود در دادگاه را بپذیرد.

به گزارش روزآنلاین، مهدیه محمدی، همسر احمد زیدآبادی که روز دوشنبه برای ملاقات با همسرش به زندان اوین مراجعه کرده و موفق به ملاقات نشده بود ضمن اعلام خبر ضرب و شتم این روزنامه‌نگار در زندان، گفت: "روز دوشنبه گفتند که احمد ممنوع الملاقات است؛ هفته گذشته هم که برای ملاقات رفتیم به دلیل نامه ای که از قاضی پرونده داشتیم اجازه ملاقات دادند."

به گفته وی "بازجویی از آقای زیدآبادی که ۳۵ روز در بند ۲ الف و در جایی شبیه قبر زندانی بوده، پس از انتقال به بند ۲۴۰ شروع شده و بازجویی بسیار خشن به طرز وحشتناکی از او بازجویی کرده است."

به گفته خانم محمدی، بازجو به آقای زیدآبادی گفته است که "دستور داریم تو را له کنیم و اگر همکاری نکنی هر کاری دلمان خواست با تو می‌کنیم و اگر این کاغذهای بازجویی را ننویسی همین کاغذها را به خوردت خواهیم داد. او احمد را به شدت کتک زده و خود احمد می گفت که خشونت وحشتناکی علیه او به کار برده اند."

همسر آقای زیدآبادی افزود: "این اواخر بازجوی او عوض شده و بازجوی جدید رفتار انسانی‌تری با او داشته، اما چون او حاضر به قرائت متن نوشته شده توسط بازجو در دادگاه نشده است مجددا همان بازجوی خشن اولی برگشته و اکنون هم اوست که دوباره از آقای زیدآبادی بازجویی می‌کند."

نگارش نامه سرگشاده به آیت‌الله خامنه‌ای،‌ ارتباط با روزآنلاین و بی‌بی‌سی و دیدار با ابراهیم یزدی از جمله اتهاماتی است که بازجویان مطرح کرده‌اند. پس از تغییر مجدد بازجو و آمدن بازجوی قبلی، آقای زیدآبادی به گفته همسرش "تحت فشار شدیدی قرار گرفته تا به جای دفاع از خود، متن نوشته بازجو را در دادگاه بخواند و طلب بخشش کند."

خانم محمدی همچنین به این نکته اشاره کرده که همسرش از او خواسته که مصاحبه نکند و گفت: "احمد می گوید هر بار که من مصاحبه می‌کنم او را بیشتر تحت فشار قرار می‌دهند. من هم می‌دانم که با این مصاحبه فشار روی احمد بیشتر می‌شود اما چاره دیگری ندارم، احمد الان صد روز است که در انفرادی به سر می‌برد، او را به شدت کتک زده‌اند، به مرز جنون و خودکشی رسانده‌اند و اکنون نیز فشار می‌آورند که اعتراف بگیرند و دیکته کنند و او بنویسد و بعد در دادگاه بخواند."

به نقل از گویا نیوز

٣١ شهریور – نگرانی فریده غیرت از گم شدن "پرونده" بهمن احمدی عمویی فريده غيرت، وکيل بهمن نگرانی عميق خود را نسبت به وضعيت موکلش اعلام می کند، موکلی که هيچ پرونده قضائی در شعبه های دادگاه انقلاب ندارد و هيچ پی گيری قضائی درباره او امکان پذير نيست. اين وکيل با تجربه می گويد: "درباره بهمن يا يک بی توجهی مطلق يا با توجهی مطلق اعمال شده است که هر دوی آن ها به نظرم بسيار نگران کننده است." گفتگوی با او را درباره آخرين جزئيات پرونده بهمن احمدی امويی بخوانيد

سا یت گویا نیوز

٢٠ شهریور -گزارشگران بدون مرز مطلع شده است که در پی تلاش های وکیل روزنامه نگار زندانی محمدحسن فلاحیه‌زاده و در فردای بستری شدنش در درمانگاه اوین، مسئولان قضایی با مرخصی استعلاجی این روزنامه نگار موافقت کرده اند. و وی هم اکنون در مرخصی بسر می برد.

٥ شهریور - فریبا پژوه روزنامه نگار و وبلاگ نویس وبلاگ "پس از باران" در تاریخ ٣١ مرداد ماه در منزلش بازداشت و به زندان اوین انتقال یافت.

٥ شهریور – عبد الفتاح سلطانی، عضو بینان گذار کانون مدافعان حقوق بشر ایران، چهارشنبه ٤ شهریور ماه با سپردن صد میلیون تومان وثیقه از زندان آزاد شده است. وی در تاریخ ٢٦ خرداد ماه در دفتر کارش بازداشت شده بود.

٣ شهریور – دو روزنامه نگار و وبلاگ نویس سمیه توحیدی و مهسا امرآبادی با سپردن وثیقه در تاریخ اول و دوم شهریور ماه از زندان به شکل موقت و در انتظار محاکمه خود آزاد شده اند.

٢٩مرداد - گزارشگران بدون مرز از آزادی ژیلا بنی یعقوب مطلع شد، این روزنامه نگار با سپردن صد میلیون تومان وثیقه و تا برگزاری دادگاه خود به طور موقت از زندان آزاد شده است.

٢٧ مرداد -روزنامه آفتاب يزد امروز به دليل برخی مشکلات داخلی و مشکلات چاپی و چاپخانه ای منتشر نشد که اين موضوع باعث شد تا شائبه توفيق اين روزنامه پيش بيايد.

اين روزنامه بنا به اظهارات اعضای تحريريه اش توقيف نشده و با رفع مشکلات، از صبح فردا مجددا بر روی گيشه های مطبوعات قرار خواهد گرفت.

٢٧ مرداد - گزارشگران بدون مرز از آزادی تعدادی از روزنامه نگاران و وب نگار زندانی با خبر شده است. کاوه مظفری که در تاریخ ١٨ تیر بازداشت شده است در تاریخ ٢٦ مرداد ماه آزاد شد. همچنین مرجان عبدالهیان و ساتیار امامی عکاسان بازداشت در تاریخ ١٨ تیر و مهناز محمدی و رخساره قایم مقامی که با جعفر پناهی در مراسم چهلم برخی از جانباختگان در بهشت زهرا در تاریخ ٨ مرداد بازداشت شده بودند همگی در هفته های گذشته آزاد شده اند.

لازم به یادآوری است که همه روزنامه نگاران تا برگزاری دادگاه بصورت " موقت و با سپردن وثیقه" آزاد شده و می توانند هر زمان احضار و بازداشت شوند.

اسامی روزنامه نگاران و وب نگاران دستگیر شده از تاریخ ٢٣ خرداد ١٣٨٨

۱. احمد زیدآبادی ۲. کیوان صمیمی بهبهانی ۳. شیوا نظر آهاری ۴. محمد عطریانفر ۵. سعید حجاریان ۶. محمد علی ابطحی ۷. سعید لیلاز ۸. محمد قوچانی ۹. بهمن احمدی امویی ۱۰. مازیار بهاری ۱۱. عیسی سحرخیز ۱۲. مسعود باستانی ۱۳. هنگامه شهیدی ۱۴. سعيد متين پور ۱۵. کورش جوان ۱۶. حسن شیخ آقایی ۱۷. رضا رفیعی فروشانی ۱۸. امید سلیمی ۱۹. احمد بحری ۲۰. ابوالفضل عابدینی ۲۱. سعید شریعتی ۲۲. میرحمید حسن زاده ۲۳. رضا نوربخش ۲۴. رضا اصلانی

اسامی روزنامه نگاران و وب نگاران زندانی پیش از تاریخ ٢٣ خرداد ١٣٨٨

۱. عدنان حسن پور ۲. محمدحسن فلاحیه‌زاده ۳. محمد صدیق کبودوند ۴. کاوه جوانمرد ۵. مجتبی لطفی ۶. حسین درخشان ۷. بهمن توتونچی ۸. سجاد خاکساری

٢٦ مرداد - جلوگیری از انتشار "اعتماد ملی"

مدير مسئول روزنامه اعتماد ملی محمدجواد حق‌شناس، اعلام کرد که این روزنامه از سوی دادستانی تهران، "توقيف موقت" شده است. اما سعید مرتضوی این خبر را تکذیب و علت عدم انتشار روزنامه را مشکلات چاپخانه اعلام کرد. از تاریخ ٢٣ خرداد ماه ماموران دادستانی در چاپخانه ها همه ی مقالات روزنامه ها را پیش از انتشار بازرسی می کنند. ممناعت از انتشار روزنامه اعتماد ملی بنا به گفته حسين کروبی، فرزند مهدی کروبی ، "چاپ نامه کروبی در پاسخ به هتاکی‌های صورت گرفته نسبت به وی" بوده است.

۲۵مرداد -به رغم درخواست بازپرس؛ سحرخیز همچنان در انفرادی است

پس از نزدیک پنجاه روز بی‌خبری از وضعیت عیسی سحرخیز، وکیل او توانست با او در زندان دیدار کند. آن طور که نسرین ستوده وکیل آقای سحرخیز می‌گوید، موکلش طوری مورد ضرب و شتم قرار گرفته که جراخاتی به قفسه سینه‌اش وارد شده و دنده‌هایش شکسته است.

عیسی سحرخیز روزنامه‌نگار و از بنیانگذاران «انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ایران»، روز ۱۲ تیر ماه، در پی اعتراض‌های گسترده به نتایج اعلام شده انتخابات ۲۲ خرداد، بازداشت شد. نسرین ستوده وکیل آقای سحرخیز در گفت‌وگویی با رادیو فردا به تشریح وضعیت موکل خود می‌پردازد.

رادیو فردا: خانم ستوده، آیا مسئولان زندان اقدامات پزشکی لازم را برای درمان جراحاتی که طی بازجویی به قفسه سینه او وارد آمده کرده‌اند یا نه؟

نسرین ستوده: من امروز با موکلم، آقای عیسی سحرخیز ملاقات داشتم. علی‌رغم حکم بازپرسی مربوطه، که درخواست انتقال ایشان به بند عمومی را کرده، ایشان همچنان در انفرادی نگهداری می‌شوند. آقای سحرخیز به من اظهار داشتند که در زمان بازداشت مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند به نحوی که دنده‌هایشان شکسته.

علیرغم شکستگی دنده که با لمس عادی هم قابل تشخیص است، از ارائه هرگونه خدمات پزشکی و ارجاع ایشان به پزشک خودداری شده. علاوه بر این به ایشان تا یک ماه هیچگونه تفهیم اتهام نشده درحالی که طبق قانون بلافاصله و حداکثر تا ۲۴ ساعت پس از بازداشت باید نسبت به متهم، تفهیم اتهام صورت بگیرد. این اصل مهم قضایی در مورد ایشان نادیده گرفته شده.

همینطور موارد متعدد دیگری، برای تفتیش منزل ایشان حکمی وجود داشت ولی برای بازداشتشان قراری وجود نداشت. همه اینها از مواردی است که حقوق شهروندی به کلی نادیده گرفته شده و نکاتی قضایی در دستگیری شان رعایت نشده است.

آیا آقای سحرخیز این مطلب را تأیید کردند که برای بیان اعترافی برخلاف میلشان تحت فشار قرار داشتند یا نه؟

نه، ایشان قریب ۵۰ روزی که در بازداشت هستند، هیچ اعترافی از ایشان انجام نشده و به هیچ چیز اعتراف نکرده‌اند. ولی عموماً شرایطی که برای یک زندانی ایجاد می‌شود: ۱۵ روز در انفرادی بودند. امروز زمانی که برای ملاقات با من او را آوردند، با لباس زندان آوردند. این برخلاف آئین نامه امور زندان‌هاست.

زندانی در زمان ملاقات با بستگان وخانواده و وکیل خودش می‌تواند از لباس شخصی خودش استفاده کند. همه اینها و مدت‌های طولانی انفرادی بودند و پس از آن به سلول انفرادی دیگری که سلول انفرادی بود که دو نفر در آن به سر می‌بردند. همه از نمونه‌های فشارها بود و آن فشار جسمی که منجر به شکسته شدند دنده شده بود. آلرژی شدیدی که دو بار حال ایشان خیلی رو به وخامت گذاشت، همه اینها شرایط ناگواری بود که این مدت آقای سحرخیز تحمل کردند.

اقدام بعدی شما درمورد پرونده آقای سحرخیز چیست؟

من تا اینجا از بازپرس مربوطه تقاضا کرده‌ام که از حساب مشترک آقای سحرخیز و همسرشان رفع توقیف شود. در اقدام بعدی حتماً در جلسه بازجویی ایشان من به عنوان وکیلشان و وکلای دیگر این پرونده، خانم غنوی، خانم جعفری شرکت خواهیم کرد.

ضمن تذکر این نکته که تفهیم اتهام ایشان با تأخیر بسیار طولانی صورت گرفته است، از بازپرسی مربوطه می‌خواهیم که به این مسئله غیرقانونی رسیدگی کنند، و امیدوارم دست آخر، با توجه به اینکه هیچگونه مدارک و شواهدی دال بر ارتکاب جرمی از طرف آقای سحرخیز وجود ندارد، رأی برائت برای ایشان صادر شود.

به نقل از رادیو فردا

مرداد - گزارشگران بدون مرز مطلع شده است که در روزهای گذشته مجید سعیدی عکاس خبری و اسماعیل حق٢١ پرست روزنامه نگار با قید کفالت از زندان آزاد شده اند.
٢١ مرداد - در تاریخ ١٧ مرداد ماه اعلام شد که امیر اصلانی دانشجوی رشته برق دانشگاه علم و صنعت و مدیر یک شرکت نرم‌افزاری در برابر محل کارش بازداشت و به محل نامعلومی انتقال یافت. چند ساعت بعد ماموران لباس شخصی وی را برای بازرسی منزل و محل کارش همراهی کردند،در پی بازرسی کامپیوتر و وسائل شخصی اش در منزل و پانزده کامپیوتر متعلق به شرکت وی در محل کارش از سوی ماموران ضبط شد، کارکنان شرکت مجبور شدند که نام کاربری و کلمه عبور میل بکس های خود را به ماموران بدهند. خانواده و کارکنان شرکت از سوی ماموران امنیتی تهدید شده اند تا در این باره اطلاع رسانی نکنند. این دستگیر با حکم "شعبه اول دادسرای جرایم اینترنتی" انجام گرفته است. این " دادسرا ویژه" سال گذشته از سوی دادستان تهران سعید مرتضوی تشکیل شد و تحت ریاست وی عمل می کند.

١٤مرداد - دفتر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در آستانه برگزاری مجمع عمومی با حکم سعید مرتضو ی دادستان تهران پلمب شد.
١٤ مرداد - مهدی یزدانی خرم دبیر سرویس ادب و هنر روزنامه اعتمادملی بازداشت شد. این روزنامه نگار در مقابل نشر چشمه در نزدیکی دفتر روزنامه اعتمادملی توسط نیروهای لباس شخصی بدون ارائه حکم بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شد.این روزنامه نگار در اولین ساعات بامداد پنجشنبه ١٤ مرداد آزاد شده است.

١٣ مرداد - ميرحميد حسن‌زاده، یکی از مسئولان سابق خبرگزاری ايسنا و مدير سایت قلم‌نيوز، در محل کارش با حکم دادگاه انقلاب بازداشت شد. همچنین رضا نوربخش سردبیر روزنامه فرهیختگان نیز در محل کارش در ساعت نه شب از سوی ماموران وازارت اطلاعات بازداشت شد. این رو رزونامه نگار به محل نامعلومی انتقال یافتند.
١٢ مرداد – گزارشگران بدون مرز از آزادی سه روزنامه نگار در ایران مطلع شده است . فریبرز سروش، همکار رادیو فردا، سمیه نصرتی خبرنگار پارلمانی روزنامه های تهران امروز و حیات نو و محمدرضا یزدان پناه روزنامه نگار فرهیختگان در تاریخ های ٣ و ٧ مرداد ماه آزاد شده اند.

١١ مرداد – مسعود کردپور روزنامه‌نگار کرد پس از طی محکومیت یک ساله خود از زندان آزاد شده است. این همکار مطبوعات محلی در تاریخ ١٧ مرداد ماه در شهر بوکان از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و در تاریخ ٣١ شهریور از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی مهاباد به "تبليغ عليه نظام از طريق مصاحبه و گفتگو با رسانه های بيگانه " محاکمه و به یک‌سال زندان محکوم شد. این حکم نیز در پشت درهای بسته از سوی دادگاه تجدید نظر تایید شد.

٨ مرداد – مهناز محمدی و جعفر پناهی و رخساره قائم مقامی در بهشت زهرا بازداشت شدند. مهناز محمدی مستند ساز و با رسانه های مختلفی همکاری داشته است.
٨ مرداد - عبدالرضا تاجیک روزنامه نگار بسیاری از روزنامه های اصلاح طلب روز ٧ مرداد ماه با سپردن وثیقه آزاد شد. خبرنگار فرانسوی ایرانی تبار سعید موحدی نیز در تاریخ ٦ مرداد ماه با قید کفالت آزاد شده است.
٧ مرداد - سعید شریعتی روزنامه نگار بسیاری از روزنامه های نزدیک به حزب مشارکت در تاریخ ٧ مرداد ماه با حکم سعید مرتضوی دادستان انقلاب تهران بازداشت شد. این روزنامه نگار در تاریخ ٢٤ خرداد ماه نیز بازداشت شده بود که پس از یک روز ازاد شد.
٧ مرداد – گزارشگران بدون مرزبازداشت ابوالفضل عابدینی را در تاریخ ٩ تیرماه تائید می کند. این روزنامه نگار پیش از این چندین بار بازداشت شده بود.
اسامی روزنامه نگاران و وب نگاران دستگیر شده از تاریخ ٢٣ خرداد ١٣٨٨
مهسا امرآبادی، احمد زیدآبادی ،کیوان صمیمی بهبهانی، سمیه توحیدلو ، شیوا نظر آهاری، محمد عطریانفر، سعید حجاریان، محمد علی ابطحی، سعید لیلاز، محمد قوچانی، ژیلا بنی یعقوب، بهمن احمدی امویی، مازیار بهاری، اسماعیل حق پرست، فریبرز سروش، عیسی سحرخیز، مسعود باستانی، محمدرضا یزدان پناه، کاوه مظفری. مجید سعیدی، ساتیار امامی، هنگامه شهیدی، سمیه نصرتی، سعيد متين پور، مرجان عبدالهیان، کورش جوان، حسن شیخ آقایی، رضا رفیعی فروشانی. امید سلیمی، احمد بحری، ابوالفضل عابدینی، سعید شریعتی..
اسامی روزنامه نگاران و وب نگاران زندانی پیش از تاریخ ٢٣ خرداد ١٣٨٨
عدنان حسن پور، محمدحسن فلاحیه‌زاده، محمد صدیق کبودوند، کاوه جوانمرد، مجتبی لطفی، مسعودکرد پور، حسین درخشان، بهمن توتونچی ، سجاد خاکساری.

٦ مرداد –- شادی صدر وکیل مدافع حقوق بشر و همکار بسیاری از روزنامه های اصلاح طلب و سایت مدافع حقوق زنان ميدان زنان که در تاریخ ٢٦ تیر ماه و در خیابان از سوی ماموران بازداشت شده بود در تاریخ ٦ مرداد ماه با سپردن وثیقه آزاد شد.

٣١ تیر - احمد بحری صاحب امتیاز ماهنامه مهاباد بازداشت شد. این روزنامه نگار دومین روزنامه نگاری است که در طی هفته گذشته در مهاباد دستگیر شده است. حسن شیخ آقایی روزنامه نگار و کاریکاتوریست کرد در تاریخ ٢٧ تیر ماه در مهاباد بازداشت شده بود. دلایل و محل بازداشت این روزنامه نگاران اعلام نشده است. گزارشگران بدون مرز یادآور می شود که هم اکنون ٧ روزنامه نگار کرد در زندان های مختلف ایران در زندان بسر می برند.

٣١ تیر – مجتبی تهرانی خبرنگار سایت اعتماد ملی که در تاریخ ٨ تیرماه بازداشت شده بود و توحید بیگی عکاس خبرنگار سایت مشروطه یکی از سایت‌های حامی مهدی کروبی که در ٢٠ تیرماه بازداشت شده بود در تاریخ ٣٠ تیر ماه با قید کفالت آزاد شدند. این دو روزنامه نگار در بند ٢٠٩ زندان اوین زندانی شده بودند.
٣٠ تیر – امید سلیمی عکاس و دذانشجوی رشته خبرنگاری داشنگاه تهران که در تاریخ ٢٤ خرداد ماه پس از احضار به سپاه پاسداران اصفهان بازداشت شده بود در تاریخ ٢٧ تیرماه به زندان اوین انتقال داده شده است.

٢٨ تیر - انتقاد از سکوت انجمن صنفی عکاسان ایران
گروهی از گزارشگران تصویری، به سکوت انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران در خصوص بازداشت هفت عکاس در حوادث اخیر انتقاد کرده‌اند. ۶۶ نفری که تاکنون این نامه را امضا کرده‌اند، از انجمن خود خواسته‌اند که به طور «قاطع» از عکاسان مطبوعاتی حمایت کند و پیگیر علت بازداشت هفت عکاس در هفته‌های اخیر شود. مهدی زابلی، توحید بیگی، مجید سعیدی، ساتیار امامی، مرجان عبدالهیان، کورش جوان و سعید موحدی، هفت عکاسی هستند که در جریان ناآرامی‌ها پس از انتخابات در ایران بازداشت و زندانی شده‌اند.
سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه‌ای، با انتقاد از دستگیری این افراد، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته که هرچه سریع‌تر آنها را آزاد کنند. امضاکنندگان این نامه نیز از انجمن صنفی عکاسان خواسته‌اند در مقابل بازداشت و ضرب و شتم خبرنگاران عکاس، «سکوت» نکند که در غیر این صورت، پشتوانه بخشی از جامعه عکاسان را از دست خواهد داد. آلفرد یعقوب‌زاده، نیوشا توکلیان، حسن سربخشیان، حسین سلمانزاده، آرش عاشوری‌نیا، بابک برزویه و مهران افشار نادری از جمله عکاسانی هستند که این نامه را امضا کرده‌اند. آنها در نامه خود آورده‌اند که طی یک ماه گذشته، «جمع کثیری از عکاسان مطبوعات مورد ضرب و شتم، بازداشت، تهدید، از بین رفتن تجهیزات عکاسی، توقیف عکس‌ها، ممانعت از عکاسی و تولید خبر و …» قرار گرفته‌اند.
عکاسان، سکوت انجمن صنفی خود در مقابل چنین حوادثی را «تعجب‌برانگیز» خوانده‌اند. امضاکنندگان این نامه افزوده‌اند که در حوادث اخیر، بندهای یک، چهار و ۱۴ میثاق‌نامه انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران به «شکلی آشکار نقض شده است.» بند یک این میثاق‌نامه تاکید دارد که عکاس مطبوعات، باید از حق دستیابی آزادانه به همه منابع خبری برخوردار باشد. در بند چهارم این میثاق‌نامه آمده است که «عکاس مطبوعات را نمی‌توان مجبور کرد که بر خلاف اعتقاد و وجدان خود، به اقدامی حرفه‌ای دست بزند و عقیده‌ای ابراز دارد.» بند چهاردهم این میثاق‌نامه نیز بر «حمایت حقوقی از امنیت و آسایش شغلی عکاسان مطبوعات و جلوگیری از تهدید جسمی و جانی آنان» تاکید دارد.
به نقل از رادیو زمانه

٢٧ تیر- حسن شیخ آقایی روزنامه نگار و کاریکاتوریست کرد در شهر مهاباد بازداشت شد. دلایل و محل بازداشت این روزنامه نگار و همکار بسیاری از رسانه های محلی استان کردستان اعلام نشده است.

٢٦ تیر - شادی صدر وکیل مدافع حقوق بشر و همکار بسیاری از روزنامه های اصلاح طلب و سایت مدافع حقوق زنان ميدان زنان در تاریخ ٢٦ تیر ماه و در خیابان از سوی ماموران لباس شخصی ربوده شد و به محل نامعلومی انتقال یافت. دفتر و منزل وی پس از دستگیری از سوی ماموران امنیتی بازرسی شده است.
مهدی زابلی خبرنگار عکاس روزنامه همشهری که در تاریخ سی خرداد بازداشت شده بود با سپردن وثیقه آزاد در تاریخ ٢٣ تیرماه آزاد شده است.

٢٥ تیر - همسر و فرزند سعید حجاریان در تاریخ ٢٥ تیر از سوی ماموران امنیتی بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. وجیه مرصوصی به" همکاری با گروهای ضد انقلاب" و همکاری در "اغتشاش" مهم و لی آزاد شده است اما فرزند سعید حجاریان همچنان در بازداشت بسر می برد. اکبر گنجی روزنامه نگار در تبعید و نزدیک به خانواده سعید حجاریان هدف این دستگیری را " فشار وارد آوردن بر حجاریان برای گفتن سخنانی است که آقای خامنه ای بدان نیاز دارد" اعلام کرده است و تحت فشار قرار دان سعید حجاریان با وضعیت جسمی نا مساعد را جنایت خوانده است.

٢٤ تیر - مرجان عبدالهیان و کوروش جوان بازداشت شدند مرجان عبدالهیان از ادیتورهای قدیمی عکس و کوروش جوان، عکاس مطبوعات در ایران در ادامه بازداشت های پس از اعلام نتیجه انتخابات دستگیر شدند. خبرنگاری در تهران که خواست نامش فاش نشود، با اعلام این موضوع به بی بی سی گفت مرجان عبدالهیان روز پنج شنبه ۱۸ تیرماه دستگیر شد ولی از محل بازداشت وی اطلاعی در دست نیست.

۲۳ تير حمد اسماعیل زاده وبلاگ نویس مازندرانی پس از حدود یک ماه بازداشت با قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومانی آزاد شد - وبلاگ نویس بابلی در پی اعتراضات پس از انتخابات ۲۲ خرداد، توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد. آنچه به عنوان اتهامات این وبلاگ نویس مطرح شده است، توهین به رهبری و دعوت به شورش علیه نظام می باشد. وی پس از آنکه در ٢٤ خرداد به اطلاعات سپاه احضار شد، دو روز در بازداشتگاه سپاه بابل بازداشت و تحت شکنجه و ضرب و شتم شدید قرار گرفت و پس از صدور قراربازداشت به زندان بابل منتقل و بیش از ٢٥ روز در بازداشت به سر برد. محمد اسماعیل زاده از وبلاگ نویسان سرشناس مازندران، صاحب وبلاگ بوتیمار و موسس «خانه شعر شمال» است که در تاریخ۲۴/۳/۸۸ بازداشت و در تاریخ ۲۲/۴ با قرار وثیقه ۳۰ میلیونی آزاد شده است. وی در نامه ای به دادستانی بابل بازجویی های خود را تحت فشار و شکنجه خوانده و آنها را غیر واقعی و القا شده دانسته است. بنا به اعلام دادستانی بابل پرونده ی این وبلااگ نویس به دادگاه انقلاب بابل انتقال یافته است.

٢٢ تیر - ديدار خانواده‌های بهاور، قوچانی، تاجيک و سلطانی با آنان در اوين: اعترافات تکذيب شد،
گروهی از خانواده های زندانيان سياسی که پس از اتفاقات انتخابات بازداشت شده بودند و در بی خبری کامل به سر می بردند، ديروز توانستند با عزيزان خود در محل زندان اوين ملاقات کنند. ديروز خانواده های عماد بهاور، محمد قوچانی، عبدالرضا تاجيک و عبدالفتاح سلطانی با مراجعه به زندان اوين موفق شدند با اين زندانيان ملاقات کنند. مريم شفيعی همسر عماد بهاور در گفتگو با اعتماد از سلامت کامل همسرش خبر داد و گفت؛ «ديروز به همراه مادر عماد به زندان اوين مراجعه کرديم و توانستيم به مدت ۲۰ دقيقه به صورت کابينی ملاقات کنيم.» وی گفت؛ «بازجويی ها تمام شده است و عماد همچنان در سلول انفرادی نگهداری می شود.»

شفيعی افزود؛ «عماد دسترسی به تلويزيون، کتاب و روزنامه ندارد.» مريم شفيعی با مساعد توصيف کردن حال همسرش اضافه کرد؛ «حال روحی عماد خيلی خوب بود اما کمی لاغر شده بود ولی عماد در کل می خنديد و سفارش می کرد ما در بيرون مواظب خودمان باشيم.»

در ادامه ملاقات ها مريم باقی همسر محمد قوچانی نيز ديروز موفق شد با اين روزنامه نگار ملاقات کند. مريم باقی در توضيح وضعيت همسرش گفت؛ آقای قوچانی از نظر روحی وضعيت خوبی داشت. وی همچنين به نقل از قوچانی گفت؛ «من به زمان فکر نمی کنم و نمی دانم کی آزاد می شوم.» باقی افزود؛ فکر می کنم با گفتن اين جمله خيال ما را راحت کند. باقی اضافه کرد؛ «وی از نظر جسمی لاغر و ريش و موهای سرش هم بلندتر شده بود.»

مريم باقی خاطرنشان کرد؛ در زمان بازجويی ها در انفرادی نگهداری می شدند اما از زمانی که بازجويی ها تمام شده است به اتاق های چندنفره بند ۲۰۹ منتقل شده و در کنار چند متهم مواد مخدر و متهمان مالی نگهداری می شود.

همسر باقی اضافه کرد وی از وضعيت ساير متهمان سياسی بی خبر بود. مريم باقی در بخش ديگری از گفت وگوی خود با خبرنگار «اعتماد» گفت؛ «آقای قوچانی دسترسی به تلويزيون و روزنامه ندارد اما شبی که او را بردند با خود دو جلد کتاب همراه برد که اين دو جلد کتاب در اختيار وی قرار دارد.»

سوال ديگر خبرنگار درباره اعترافات تلويزيونی بود که باقی در اين باره گفت؛ «همان زمانی که يک روزنامه مدعی اين اعترافات شد، در تماس تلفنی که قوچانی با منزل داشت اين موضوع را به شدت تکذيب کرد و اتفاقاً در اين ملاقات کابينی هم مجدداً از او اين سوال را پرسيدم که وی بار ديگر هر گونه اعتراف را تکذيب کرد و حتی می‌گفت اينجا بحث های فکری زيادی درباره عدم وقوع انقلاب مخملی در ايران داشته‌ايم.»

مريم باقی گفت؛ «به رغم اينکه ملاقات کابينی بود اما سه مامور بر مکالمات ما نظارت داشتند.» مريم شفيعی همسر بهاور نيز هر گونه اعتراف تلويزيونی را تکذيب کرد. وی به نقل از عماد بهاور گفت؛ «از من خواسته شده اعتراف کنم اما با اين موضوع مخالفت کرده‌ام و آنها هم از پيگيری ماجرا منصرف شده‌اند.»

عماد بهاور رئيس شاخه جوانان نهضت آزادی ايران روز شنبه ۲۳ خرداد به همراه شماری از اعضای اين شاخه بازداشت شد. محمد قوچانی هم چند روز پس از بروز ناآرامی ها در ساعات اوليه بامداد بازداشت شد. همچنين خواهر عبدالرضا تاجيک ديگر روزنامه نگار بازداشت شده از وضعيت مساعد جسمی و روحی برادرش خبر داد.

وی نيز شرايط ملاقات را مشابه ديگر بازداشت شده ها به صورت کابينی بيان کرد. عبدالرضا تاجيک به خانواده اش گفته مراحل بازجويی وی تمام نشده است و بازجويی اش همچنان ادامه دارد.
به نقل از سایت نوروز

٢١ تیر – گزارشگران بدون مرز از آزادی روزنامه نگاران بهزاد باشو ، عليرضا بهشتي پور شيرازي ، کامبيز نوروزي و روح اله شهسواري در روزهای گذشته مطلع شده است.

٢٠ تیر- توحید بیگی عکاس خبرنگار سایت مشروطه یکی از سایت‌های حامی مهدی کروبی بازداشت شده است.
- سعيد متين پور روزنامه نگار هفته نامه يارپاق و همکار روزنامه های محلي استان آذربايجان در تاریخ ٢٠ تیرماه پس از احضار به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران بازداشت و برای طی کردن هشت سال محکومیت روانه‌ی زندان اوین شد.


١٩ - تیرماه مجید سعیدی عکاس خبرنگار و همکار بسیاری از خبرگزاری های داخلی و خارجی در منزلش از سوی ماموران لباس شخصی بازداشت شد. وی از جمله همکار مجله تایم برای پوشش رویدادهای افغانستان بعد از سقوط طالبان بود و مدتی نیز مسئولیت سرویس عکس خبرگزاری فارس را بر عهده داشت.

ساتیار امامی خبرنگار عکاس در همین تاریخ از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده است. خبرنگار جام جم و با بسیاری از خبرگزاری های داخلی و بین المللی همکاری داست.

١٨ تیر- کاوه مظفری وب نگار مدافع حقوق زنان مجددا بازداشت شد. همکار "تغییر برای برابری " به همراه مادر همسرش به هنگام مراجعه از بیمارستان در نزدیکی محل زندگی خود از سوی ماموران لباس شخصی "شناسایی" و دستگیر شده است. این وبلاگ نویس در تاریخ ٤ تیرماه پس از ٥٤ روز زندان آزاد شده بود.

١٧ تیر - محمدعلی دادخواه وکیل مدافع بسیاری از روزنامه نگاران زندانی و عضو کانون مدافعان حقوق بشر در محل کار بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده است.

١٦ تیر - محمدرضا يزدان پناه روزنامه نگار روزنامه های هم میهن و فرهیختگان و وبلاگ نویس وبلاگ بوی خاک در تاریخ ١٦ تیرماه در خیابان بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده است.

١٣ تیر - ر روزنامه نگار زندانی مصطفی قوانلو قاجار ١٣ تیرماه با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد. مصطفی قوانلو قاجار روزنامه‌نگار بسیاری از روزنامه‌ها از جمله ماهنامه سپیده دانایی و وبلاگ‌نویس " روزنامه نگار نو" در نیمه شب اول تیرماه بازداشت بود.

١٠ تیرماه - کلوتیلد ریس استادیار فرانسوی در تاریخ ١٠ تیر ماه در بازداشت بسر می برد. استادیار زبان فرانسه در دانشگاه اصفهان از سوی مقامات ایران که به " جاسوسی" متهم شده است. بنا بر اطلاعاتی که از سوی نزدیکان کلوتیلد ریس در اختیار گزارشگران بدون مرز گذاشته شده است، این دختر ٢٣ ساله در حافظه دوربین خود تعدادی عکس از تظاهرات معترضان در روزهای پس اعلام " پیروزی" محمود احمدی نژاد در انتخابات ٢٢ خرداد در شهر اصفهان وجود داشته است. وی احتمالا عکس و ای میل در باره متعرضان برای دوستانش ارسال کرده است.

۹ تیر - هنگامه شهیدی روزنامه‌نگار بسیاری از روزنامه های اصلاح طلب و وبلاگ نویس وبلاگ "پی نوشت" از تاریخ ٩ تیرماه در بازداشت بسر می‌برد و سمیه نصرتی خبرنگار روزنامه‌های تهران امروز و حیات نو از تاریخ ٣٠ خرداد بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده است.

٩ تیر - دليل منتشر نشدن اعتمادملی جهارشنبه ٨ تیر ماه

روزنامه اعتمادملي روز گذشته اجازه چاپ نيافت، با اين حال به گفته محمدجواد حق‌شناس، مديرمسوول، روزنامه اعتمادملي توقيف نشده است. وي درباره دليل منتشر نشدن شماره ۹۵۸ مورخ دهم تيرماه روزنامه به خبرگزاري ايسنا گفت: «سه‌شنبه شب با وجود اينكه روزنامه براي چاپ آماده شده بود، نماينده وزارت ارشاد كه نظارت قبل از چاپ را اعمال مي‌كند، از ما خواست بيانيه آقاي كروبي را از روزنامه حذف كنيم و اين در حالي است كه معتقديم بيانيه با رعايت دستورالعمل‌هاي وزارت ارشاد و مقامات قضايي درج شده بود.» حق‌شناس اضافه كرد: «با توجه به اينكه ساعت از نيمه‌شب گذشته بود، حاضر شديم كه محل بيانيه در روزنامه سفيد منتشر شود؛ اما موافقت نشد و البته آقاي كروبي هم موافقت نمي‌كرد كه روزنامه با مطلب ديگري منتشر شود و در آن ساعت از شب امكان جابه‌جايي بيانيه با مطلب ديگري هم وجود نداشت.» مديرمسوول روزنامه اعتمادملي از مخاطبان روزنامه به دليل عرضه نشدن شماره روز گذشته پوزش خواست. روز گذشته علاوه بر اعتمادملي، روزنامه‌هاي صداي عدالت، حيات‌نو، انديشه‌نو و همبستگي منتشر نشدند.

۸ تیر - مجتبی تهرانی خبرنگار سایت اعتمادملی بازداشت شد سحام نیوز : شنبه شب مجتبی تهرانی خبرنگار سایت اعتمادملی بازداشت شد . به گزارش سحام نیوز مجتبی تهرانی خبرنگار سایت اعتمادملی شنبه شب به هنگام مراجعه به منزل بازداشت شده است و تاكنون اطلاعي از وضعيت وي در دست نيست . بنابر اين خبر طي تماسي به خانواده وي خبر داده شد كه او دستگير شده است و حداقل تا ده روز در بازداشت خواهد بود . گفتني است كه تهراني شنبه شب قبل از خروج از دفتر حزب اعتمادملي طي تماسي به خانواده اش حركتش به سمت منزل را خبر داده بود ولي پس از خروج از دفتر به منزل مراجعه نكرده است گفتنی است صبح روز گذشته نیز ماموران پلیس امنیت با مراجعه به منزل وی علاوه بر بازرسی منزل لوازم شخصی وی مانند کامپیوتر و لوح های فشرده را به همراه خود برده اند .

٨ تیر - افراد ناشناس و مسلح شب گذشته 7 تیر ماه به خبرگزاري پانا حمله ور شدند.
به گزارش پانا، شب گذشته افرادي ناشناس و مسلح، خودسرانه هم زمان با برگزاري مراسم بزرگداشت شهيد بهشتي در مسجد قبا به خبرگزاري پانا وابسته به وزارت آموزش و پرورش حمله ور شدند و بدون نشان دادن مدارک هويتي خواستار تعطيل کردن و بستن درب خبرگزاري شدند.

در پي اين اقدام، مدير عامل خبرگزاري پانا خواستار خروج مهاجمان از مکان خبرگزاري شد اما آنان اقدام به تير اندازي هوايي کرده و وي را مورد ضرب وشتم قرار دادند و سپس متواري شدند.

گفتني است مهاجمان پس از حمله اقدام به ربودن يکي از پرسنل حراست نموده که تا اين لحظه از وي خبري در دست نيست.
به گزارش پانا، اين اتفاق در حالي رخ داد که حجت السلام طائب فرمانده نيروي مقاومت بسيج از دستگيري عده‌اي كه در اغتشاشات و آشوب هاي پس از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوري براي انجام خرابكاري از لباس پليس و بسيج استفاده کرده بودند، خبر داده است.

به نقل از سایت انجمن صنفی روزنامه نگاران

٧ تیر – کامبیز نوروزی دبير کميته حقوقي انجمن صنفي روزنامه نگاران امروز در تهران بازداشت شد. تعدادی دیگر از روزنامه نگاران از هفته پیش به دادگاه های انقلاب احضار شده اند.

٦ تیر - خبرنگار سی.ان.ان: گفتند گزارش مثبت ندهی، امنیتت را تضمین نمی‌کنیم

رضا سیاح، خبرنگار سی‌ان‌ان در ایران، روز پنج‌شنبه گفت که وزارت اطلاعات ایران از تضمین امنیت جانی او، در صورتی که از ایران «گزارش مثبت» مخابره نکند، سلب مسئولیت کرده است.

آقای سیاح که خود متولد ایران است و در سال ۱۳۵۷ با خانواده خود از ایران به آمریکا مهاجرت کرده است روز گذشته در آتلانتای آمریکا، مقر سی‌ان‌ان، افشا کرد که مأموری از وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از او خواسته است از اوضاع ایران گزارش مثبت بدهد.

این خبرنگار سی.ان.ان که مجبور به ترک ایران شده است گفت: «این مأمور به من گفت که اگر تعهدنامه امضا نکنی باید در عرض ۲۴ ساعت اینجا را ترک کنی و اگر ترک نکنی ما نمی‌توانیم امنیت تو را تضمین کنیم.»

آقای سیاح در مصاحبه‌های خود اشاره کرد که درست پس از سخنرانی رهبر ایران در نماز جمعه هفته گذشته «سرکوب وحشیانه» مردم توسط «بسیجی‌های لباس‌شخصی که به هیچ کس جواب نمی‌دهند» آغاز شده است.

رضا سیاح روز پنج‌شنبه در آتلانتای آمریکا، مقر سی.ان.ان، در تمام برنامه‌های این شبکه نه بر صندلی مصاحبه‌کننده، بلکه بر صندلی مصاحبه‌شوندگان نشست تا از مشاهدات خود در ایران بگوید.

او در برنامه «بک‌استوری» با اجرای مایکل همز تعریف کرد که «لباس‌شخصی‌ها در مقابل چشمان من دختری حدوداً ۱۴ ساله را زدند و وقتی مردی به این کار آنها اعتراض کرد این مرد را با باتوم به باد کتک گرفتند و مردی دیگر که کاری از دستش برنمی‌آمد از آن چه می‌دید به پهنای صورت اشک می‌ریخت.»

خبرنگار سی‌ان‌ان چهار روز پس از آن برای ملاقات با این مأمور وزارت اطلاعات به «وزارت ارشاد» فراخوانده شده است که سی.ان.ان از پوشش اخبار ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری منع شده بود.

در مدت چهار روزی که آقای سیاح هیچ گزارشی از ایران مخابره نکرد، شبکه سی‌ان‌ان با تکیه بر گزارش شهروندان خبرنگار ایرانی و فیلم‌ها و عکس‌هایی که از ناآرامی‌های ایران بر اینترنت قرار می‌گرفت به پوشش خبرها ادامه داد و بخش بزرگی از زمان برنامه‌های خود را به گزارش و تحلیل اوضاع اختصاص ‌داد.

سه روز پس از ناآرامی‌ها و اعتراضات مردم در ایران، ابتدا کریستین امان‌پور از شبکه سی.ان.ان مورد حمله خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس که حامی دولت نهم است قرار گرفت. خانم امان‌پور به درخواست مقامات دولت نهم مجبور به ترک ایران شد.

چند روز بعد وزارت خارجه ایران این شبکه آمریکایی را به جنگ اینترنتی علیه جمهوری اسلامی متهم کرد.
حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه دولت نهم، در نشست خبری خود سی‌ان‌ان را متهم کرد که به مردم «هک کردن سایت‌های دولتی ایران» را آموزش می‌دهد.

شبکه خبری سی.ان.ان در بیانیه‌ای ضمن رد این اتهامات اعلام کرد که به پوشش اخبار ایران ادامه می‌دهد و گفت: «اخباری که از ایران به بیرون مخابره می‌شود خود گویای اتفاقاتی هستند که در این کشور رخ می‌دهد.»

پس از این که وزارت کشور دولت نهم تنها دو سه ساعت پس از پایان زمان رای‌گیری اعلام کرد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور فعلی، از رقبای خود در این مبارزه پیش است و در کمتر از ۲۴ ساعت بعد او را پیروز انتخابات خواند، مردم معترض به نتیجه انتخابات و عموماً حامیان میرحسین موسوی، رقیب اصلی آقای احمدی‌نژاد، در خیابان‌های تهران و دیگر شهرهای ایران دست به اعتراضی زدند که هنوز به پایان نرسیده است.

جمهوری اسلامی از زمان آغاز این ناآرامی‌ها علاوه بر دستگیری بیش از ۳۰ خبرنگار و روزنامه‌نگار ایرانی، خبرنگاران خارجی حاضر در ایران را نیز به تلاش برای «براندازی» و «انقلاب مخملی» متهم کرده است.

به نقل از رادیو فردا

۵ تیرماه – مازيار بهاری، فيلمساز و خبرنگار هفته نامه آمريکايی نيوزويک در تهران بازداشت شد.

٢ تیر- مصطفی قزانلو قاجار روزنامه نگار و بلاگ نویس در شبانگاه ١ تیرماه در منزل مسکونی اش از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به محل نامعلومی منتقل گردید.

١ تیرماه – مازيار بهاری، فيلمساز و خبرنگار هفته نامه آمريکايی نيوزويک در تهران بازداشت شد.
آقای بهاری داری تابعيت دوگانه ايرانی و کانادايی است. نیوزویک ضمن تائید این خبر اعلام کرد که تاکنون هیچ اطلاعی از اتهامات آقای بهاری ندارد. این دستگیری در حالی صورت میگیرد که سخنگوی وزارت خارجه ایران، در کنفرانس خبری روز یکشنبه خود، شبکه‌های خبری برون‌مرزی ایالات متحده و بریتانیا را به هدایت ناآرامی‌های اخیر متهم کرد.

به نقل ازرادیو فردا

١ تیرماه – اعتراض روزنامه نگاران ایران به محدودیت های اطلاع رسانی

یکصد و هشتاد روزنامه نگار ایران با انتشار بیانیه ای با ابراز نگرانی از وضعیت کشور اعلام کرده اند که به دلیل محدودیت هایی که دولت ایجاد کرده، قادر به انجام وظیفه نیستند. روزنامه نگاران ایرانی در بیانیه اعتراضی خود نوشته اند که دولت اعلام کرده "روزنامه ها باید قبل از چاپ به نظر ماموران دولتی برسد و بدون کنترل منتشر نشود." به عقیده این گروه از روزنامه نگاران، "اقدام غیرقانونی دولت، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون سابقه نداشته است و حتی در دوران جنگ نیز چنین فشاری بر مطبوعات وجود نداشت." روزنامه نگاران ضمن اشاره به محدودیت های ارتباطی از بازداشت روزنامه نگاران انتقاد کرده و با استناد به اصول قانون اساسی از دولت خواسته اند که محدودیت ها را لغو کند بر اساس اصول قانون اساسی، نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند و تنها در صورتی که مطالبی خلاف قانون درج کنند طبق قانون به موضوع آنها رسیدگی می شود و هیچ مقامی به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور حق ندارد با وضع قوانین و مقررات، آزادی های مشروع را سلب کند. در حالیکه اخبار و گزارش های مربوط به مخالفت مردم با نتیجه انتخابات به طور وسیع در سطح جهان انتشار یافته، دستگاه های دولتی ایران از راههای مختلف مانع انتشار این اخبار شده اند. از جمله اقدامات دولت در محدود ساختن دسترسی آزادانه به اطلاعات، محدویت های شدیدی است که در زمینه ارتباط اینترنتی، شبکه مبادله پیامک، اختلال در تلویزیون های ماهواره ای، از جمله شبکه تلویزیون فارسی بی بی سی و محدودیت برای رسانه های داخلی و نمایندگان رسانه های خارجی است. پس از اعلام نتیجه شمارش آرا انتخابات در روز جمعه 22 خرداد محدودیت های گسترده ای بر تعدادی از روزنامه های داخلی وضع شده تا ظاهرا از انعکاس اخبار مربوط به اعتراضات در داخل کشور جلوگیری به عمل آید. کارشناسان می گویند محدویت گردآوری خبر برای رسانه های داخلی و خارجی می تواند باعث شود تا افکار عمومی ایران و جهان به جای گزارش های عینی، به شایعات اتکا کند که احتمالا شامل تصویری افراطی از وقایع خواهد بود. روزنامه نگاران با اشاره به گسترش وسایل ارتباطی نظیر ماهواره و اینترنت؛ محدود کردن مسیر اطلاع رسانی را غیر عملی و توهین آمیز تلقی کرده و در بیانیه خود نوشته اند:" متاسفیم که اکنون تصاویر وحشتناکی از خشونت و ضرب و شتم شهروندان ایرانی در شهرهای ایران خوراک رسانه های جهان شده است بدون این که رسانه های مستقل داخلی بتوانند در این مورد به نحو شایسته اطلاع رسانی کنند." این روزنامه نگاران از "مقامات دلسوز ملک و ملت" تقاضا کرده اند که "محدودیت های اطلاع رسانی را رفع کرده و اجازه دهند روزنامه نگاران از طریق اطلاع رسانی صحیح از رواج شایعات و اخبار کذب و تشویش اذهان عمومی و دامن زدن به تشنجات جلوگیری کنند."

به نقل ازبی بی سی فارسی

١ تیرماه -١٥٠ تن از وکلای دادگستری ایران خواستار آزادی عبدالفتاح سلطانی شدند جمعی از وکلای سرشناس دادگستری ایران در بیانیه‌ای که امروز در اینترنت منتشر شد، خواستار آزادی عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری شدند. آقای سلطانی ۴ روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دستگیر شده است.امضا کنندگان این بیانه ضمن پشتیبانی از خواسته مردم برای دفاع از آزادی و صیانت از آرا، که به گفته وکلا خواسته‌ به حق و قانونی مردم ایران است، توقف بازداشت‌های گسترده و غیرقانونی را خواستار شده‌اند.

به نقل از رادیو صدای آلمان

٣١ خرداد – ژیلا بنی یعقوب و بهمن احمد امویی سحرگاه ٣٠ خرداد در منزل خود بازداشت شدند. ماموران امنیتی پس از بازرسی منزل این دو روزنامه نگار مستقل را با خود به محل نامعلومی انتقال دادند. ژیلا بنی یعقوب مدیر مدیر سایت کانون زنان ایرانی و بهمن احمدی امویی همسرش هر دو از روزنامه نگاران پر سابقه روزنامه های اصلاح طلب ایران هستند.

بيانيه انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران درباره دستگيري روزنامه نگاران و اعمال محدوديت براي مطبوعات

متاسفانه در پي اعلام نتايج انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري و به دنبال اعتراض هايي كه از جانب نامزدها و مردم در سطح رسانه ها و جامعه منعكس شد، متاسفانه محدوديت ها و فشارهايي براي فعاليت رسانه ها- از جمله روزنامه ها و خبرنگاران- ايجاد شد كه به وضوح فاقد وجاهت قانوني است. اين در حالي است كه اهميت كار خبرنگاران، عكاسان و روزنامه نگاران تا حدي است كه حتي شرايط جنگي نيز نبايد مانع فعاليت آزادانه آنها باشد، چرا كه از نتيجه فعاليت اين حرفه نه تنها مردم و گروه هاي اجتماعي، بلكه نظام هاي سياسي نيز بهره مند مي شوند؛ ضمن آنكه از اين طريق مي توانند اعتماد عمومي و انسجام ملي را در جامعه همچنان حفظ كنند. تجربه نشان داده است كه هرگونه فشار بر رسانه ها و روزنامه نگاران و ايجاد محدوديت در شبكه آزاد اطلاع رساني اثري به شدت منفي بر اعتماد و اطمينان مردم نسبت به دولت ها و حكومت ها داشته است.

در حالي كه همه معترفند در روزهاي قبل از برگزاري انتخابات اندك فضاي آزاد ايجاد شده براي رسانه هاي كشور نقشي عميقاً موثر در ايجاد نشاط سياسي – اجتماعي در جامعه داشته، ايجاد محدوديت هاي شديد، سانسور و دستگيري روزنامه نگاران در فضاي ايجاد شده پس از انتخابات، متاسفانه پاسخ شايسته اي براي عملكرد مثبت و شجاعانه پاره اي از رسانه هاي مستقل و روزنامه نگاران نبود.
متاسفانه با توجه به اخبار و شواهد موجود، در هفته پس از انتخابات، موارد متعددي از اقدامات غيرقانوني در مورد رسانه ها صورت گرفته است:

الف) توقيف و ممنوعيت انتشار برخي روزنامه ها از جمله ياس نو و كلمه سبز

ب) دستگيري چندتن از خبرنگاران و روزنامه نگاران در تهران و شهرستانها

ج) حضور ماموران امنيتي در چاپخانه براي اعمال سانسور در مورد برخي مطالب، تيترها و عكس ها

د) نامه هاي مكرر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خطاب به مديران مسئول نشريات براي اعمال خود سانسوري با توجه به شرايط حساس كشور، اقدامات غيرقانوني فوق، به جز آنكه فضاي ناامني اطلاعاتي را در جامعه تشديد كند و بر بي اعتمادي مردم نسبت به دستگاه هاي اجرايي بيفزايد، ثمري در پي نخواهد داشت.

انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران ضمن محكوم كردن اين اقدامات مغاير قانون، از مسئولان ذيربط مي خواهد كه با آزاد كردن روزنامه نگاران بازداشت شده - كه وظايف حرفه اي خود را انجام مي دادند- و رفع محدوديت هاي ايجاد شده براي انتشار آزاد اخبار و مطالب روزنامه هاي پر مخاطب كشور، پايبندي مسئولان و دستگاههاي قضايي و اجرايي به قانون را نشان دهند.

دبيرخانه انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ايران

ببینید : فیلم روز

آغاز تظاهرات مسالمت آمیز مردم در تهران

٣٠ خرداد- محمد قوچانی سردبیر روزنامه اعتماد ملی و روزنامه های توقیف شده شرق و شهروند امروز، سحرگاه امروز در منزلش بازداشت و به محل نامعلومی انتقال یافت. محمد قوچانی نوزدهمین روزنامه نگار دستگیر شده در ایران است. ایران هم اکنون با ٣١ روزنامه نگار زندانی ، دومین زندان بزرگ جهان برای روزنامه نگاران است.

٣٠ خرداد- سایت انتخاب توقیف شد. این سایت یک رزو پیش از انتخابات مسدود شده بود. سایت انتخاب بدلیل انتشار مطالبی که از سوی دادستانی "اخلال در امر انتخابات" خوانده شده، توقیف شده است.

ببینید : فیلم روز

مشاهدات یک وبلاگ نویس از شب ۲۹ خرداد را ببینید.

اسامی روزنامه نگاران دستگیر شده از تاریخ ٢٣ خرداد ١٣٦٤

تهران : عبدالرضا تاجیک، مهسا امرآبادی، احمد زیدآبادی ،کیوان صمیمی بهبهانی،بهزاد باشو، سید خلیل میراشرفی، سمیه توحیدلو ،محمد ، محمد قوچانی عطریانفر، سعید حجاریان،محمد علی ابطحی،سعید لیلاز

مشهد : روح اله شهوار

بوشهر : ماشالله حیدر زاده، حمیده ماحوزی، امان الله شجاعی، حسین شکوهی

رشت : مجتبا میرمحسن

٢٩ خرداد تعداد دیگری از روزنامه نگاران در ایران دستگیر شدند

از روز شنبه ٢٣ خرداد تا امروز ١٧ روزنامه نگار و وب نگار دستگیر شده اند.

در بوشهر

٢٦ خرداد

ماشالله حیدر زاده

حمیده ماحوزی

امان الله شجاعی

حسین شکوهی

در رشت

٢٥ خرداد

مجتبا میرمحسن روزنامه سردبیر گیلان امروز و همکار رادیو زمانه

دیگر روزنامه نگاران زندانی

عبدالرضا تاجیک، مهسا امرآبادی، احمد زیدآبادی ،کیوان صمیمی بهبهانی،بهزاد باشو، سید خلیل میراشرفی، سمیه توحیدلو محمد عطریانفر، سعید حجاریان،محمد علی ابطحی،سعید لیلاز ، روح اله شهوار

٢٨ خرداد

به نام خداوند مهربانى‌ها

ما مستندسازيم، كار ما كشف و بيان حقيقت است. حقيقت از طريق بيان همه جانبه‌ى واقعيت امكان‌پذير است. در رويدادهاى اخير كشور، رسانه‌ى ملى با پنهان‌سازى واقعيت، امكان دسترسى به حقيقت را براى افراد جامعه غيرممكن مى‌سازد.

ما مستندسازيم، كار ما كارى رسانه‌اى است. صداوسيما به‌عنوان رسانه‌ى ملى متعلق به كل جامعه و موظف به بازتاب واقعى رويدادهاى اجتماعى و تنوع ديدگاه‌هاى متفاوت است؛ پس نبايد سخنگوى يك جناح خاص باشد و بخش وسيعى از جامعه را حذف كند.
ما مستندسازيم، كار ما هنر است و متعهد به فرهنگ، هنر و زبان سرزمين خود هستيم. زبان خبرى بايد حافظ اصول اخلاقى و شرافت جامعه باشد. صداوسيما با تحريف و حذف خبرها و كاربرد ادبيات خبرى تحقيرآميز، از يك‌سو دروغ گفتن و دروغ‌پراكنى را به امرى عادى در جامعه تبديل مى‌كند و از سوى ديگر مردم را با اصطلاحاتى موهن خطاب ‌كرده و با اين لحن و ادبيات، ملت را به سوى اغتشاش و تقابل مى‌كشاند.

ما هشدار مى‌دهيم در شرايط ملتهب فعلى، محروم كردن جامعه از بيان صلح‌آميز مطالبات خود مى‌تواند به بروز واكنش‌هاى خشونت‌آميز بيانجامد؛ جامعه‌اى كه مردم آن تا پيش از روز انتخابات با آرامش و در كنار يكديگر به تبليغ نظرات خود مى‌پرداختند.

ما هشدار مى‌دهيم اين نوع عملكرد، در حكم مشاركت در هر نوع خشونت، هر نوع كشتار، هر نوع دوپارگى اجتماعى و هر فاجعه‌ى انسانى در جامعه است و جامعه‌اى را كه مى‌تواند حول مفهوم عدالت به وحدت ملى برسد، به بخش‌هاى متخاصم و رودرو تقسيم مى‌كند.
يكايك مردم اين سرزمين، در اين سى سال، در تك‌تك روزها، در غم و شادى هم شريك بوده‌اند، در كنار هم جنگيده‌اند، و شهيد و قربانى داده‌اند.

ما ملتى هستيم با تاريخ چند هزار ساله. همه با هم‌ايم و همه شريك اين تاريخ و اين سرزمين.
ما را چند پاره نكنيد.

۲۷ خردادماه ۱۳۸۸

امضاكنندگان: ۱. محمدرضا اصلانى ۲. محمد تهامى‌نژاد ۳. رخشان بنى‌اعتماد ۴. پيروز كلانترى ۵. محسن عبدالوهاب ۶. اُرد زند ۷. همايون امامى ۸. ناصر صفاريان ۹. مجتبى ميرتهماسب ۱۰. محبوبه هنريان ۱۱. حسن بهرامزاده ۱۲. بهرام عظيم‌پور ۱۳. ابراهيم مختارى ۱۴. كامران شيردل ۱۵. محمدرضا مقدسيان ۱۶. پرويز كيمياوى ۱۷. خسرو سينايى ۱۸. مهوش شيخ‌الاسلامى ۱۹. فرهاد ورهرام ۲۰. هوشنگ آزادى‌ور ۲۱. مهناز افضلى ۲۲. رضا حائرى ۲۳. احمد ميراحسان ۲۴. فرهاد مهرانفر ۲۵. مانى پتگر ۲۶. مهرداد زاهديان ۲۷. هوشنگ آزادى‌‌ور ۲۸. رخساره قائم مقامى ۲۹. مهناز محمدى ۳۰. محمد رسول‌اف ۳۱. حميد سهيلى مظفر ۳۲. محمد جعفرى ۳۳. آذر مهرابى ۳۴. غلامرضا كتال ۳۵. ناهيد رضايى ۳۶. مجيد موثقى ۳۷. سودابه مرتضايى ۳۸. محسن خان‌جهانى ۳۹. هادى آفريده ۴۰. ميترا منصورى ۴۱. بنفشه خشنودى ۴۲. ماجد نيسى ۴۳. ايرج مصلحى ميلانى ۴۴. سعيد نادرى ۴۵. محمود مقدس جعفرى ۴۶. شهرام درخشان ۴۷. نادر خادم طريقت ۴۸. ليدا معينى ۴۹. جواد نجم‌الدين ۵۰. اميرحسين بهبهانى ۵۱. آرش رئيسيان ۵۲. احمد زاهدى ۵۳. پويان شاهرخى ۵۴. مصطفى شيرى ۵۵. محمدرضا مرزوقى ۵۶. مهدى باقرى ۵۷. حميد بهارى ۵۸. بابك بهداد ۵۹. آزاده بيزار گيتى ۶۰. جواد توانا ۶۱. محمد رازدشت ۶۲. مريم حق‌پناه ۶۳. محسن غلام‌زاده ۶۴. كاوه بهرامى‌مقدم ۶۵. اسماعيل امامى لنگرودى ۶۶. حميد جعفرى ۶۷. بهزاد خداويسى ۶۸. فرناز جمشيدى مقدم ۶۹. رضا بهرامى‌نژاد ۷۰. محسن استادعلى مخملباف ۷۱. عباس امينى ۷۲. هيوا امين‌نژاد ۷۳. مهدى گنجى ۷۴. مهدى پريزاد ۷۵. محمدصادق جعفرى ۷۶. محمد شيروانى ۷۷. محسن نظرى ۷۸. منوچهر مشيرى ۷۹. على شهريارى ۸۰. ابراهيم حقيقى ۸۱. فرحناز شريفى ۸۲. پدرام اكبرى ۸۳. على اركيان شريفى ۸۴. حسين دلير ۸۵. سوسن بيانى ۸۶. محسن اميريوسفى ۸۷. محمد خليل‌زاده ۸۸. ابراهيم سعيدى ۸۹. پريوش نظريه ۹۰. محمد راسخ‌فر ۹۱. حميده شريف‌راد ۹۲. سعيد وحيدى ۹۳. خاطره حناچى ۹۴. سيدعليرضا رسولى نژاد ۹۵. مرتضى‌ شاملى ۹۶. عليرضا دهقان ۹۷. ميلاد بهار ۹۸. مهدى قربان‌پور ۹۹. مهدى اسدى ۱۰۰. بابك شيرين صفت ۱۰۱. محمدحسن صائمى ۱۰۲. احمدرضا صدقى وزيرى ۱۰۳. محمدرضا فتاح حسينى ۱۰۴. كورش فرزانگان ۱۰۵. احمد گل‌نراقى ۱۰۶. كورش افشارپناه ۱۰۷. رضا مجلسى ۱۰۸. رضا ضيائى دوستان ۱۰۹. ابوالفضل حاج سعيد ۱۱۰. فواد عفراوى ۱۱۱. مازيار بهارى ۱۱۲. بهمن كيارستمى و... (اين اسامى در حال تكميل شدن است.) ببینید :

ببینید : فیلم روز

چهارشنبه ٢٧ خرداد

ممانعت از چاپ شماری از روزنامه ها در ایران

بنا بر گزارش ها از تهران، امروز شماری از روزنامه‌های ایران منتشر نشده و توزیع تعدادی دیگر نیز با مشکل روبرو شده است. به گزارش ایسنا روزنامه های آفتاب یزد، حیات نو و خبر منتشر نشده اند و جمهوری اسلامی نیز با تاخیر توزیع شده است.

ممانعت از چاپ شماری از روزنامه ها در ایران بنا بر گزارش ها از تهران، امروز شماری از روزنامه‌های ایران منتشر نشده و توزیع تعدادی دیگر نیز با مشکل روبرو شده است. به گزارش ایسنا روزنامه های آفتاب یزد، حیات نو و خبر منتشر نشده اند و جمهوری اسلامی نیز با تاخیر توزیع شده است.

امید قزوینی، سردبیر روزنامه حیات نو، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، با تایید خبر منتشر نشدن این روزنامه گفته است که سه شنبه شب، نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دادستانی کل کشور با حضور در چاپخانه‌ این روزنامه، از چاپ بعضی مطالب جلوگیری کردند و نسبت به درج برخی تیترها و مطالب انتقاد داشتند.

آقای قزوینی گفته است که مسئولان روزنامه تغییر مطالب و تیتر ها را قبول نکرده اند و به همین دلیل روزنامه منتشر نشده است.
منصور مظفری، مدیر مسوول روزنامه آفتاب یزد نیز در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا گفته است: " تیتر یکی از اخبار روزنامه به اظهارات یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری مربوط بوده که گفته‌های وی را از سایت منسوب به این کاندیدا نقل کرده بودیم، اما در چاپخانه از چاپ این مطلب و تیتر آن ممانعت شد."

روزنامه خبر هم در سایت اینترنتی خود توضیح داده است که امروز، چهارشنبه "به دلیل پاره‌ای مشکلات فنی" منتشر نشده و فردا، پنجشنبه نیز منتشر نخواهد شد.

به نقل از بی بی سی

هشدار سپاه پاسداران به سایت ها و وبلاگ ها

سپاه پاسداران ایران با انتشار اطلاعیه ای، گروهی را متهم کرده که با "دروغ ها و تهمت های ساختگی و سازماندهی شورشها" از طریق اینترنت به"تبلیغ آشوبگری" و "شایعه پراکنی" مشغولند.

٢٧ خرداد سعید لیلاز روزنامه نگار اقتصادی و عضو هئیت سردبیری تحریره روزنامه سرمایه در منزلش دستگیر شد

٢٦ خرداد محمد عطریانفر مدیر و صاحب امتیاز بسیاری از روزنامه های اصلاح طلب از جمله همشهری، شرق، شهروند امروز
بازداشت شد.

هشدار سپاه پاسداران به سایت ها و وبلاگ ها

سپاه پاسداران ایران با انتشار اطلاعیه ای، گروهی را متهم کرده که با "دروغ ها و تهمت های ساختگی و سازماندهی شورشها" از طریق اینترنت به"تبلیغ آشوبگری" و "شایعه پراکنی" مشغولند.

بنابر اطلاعیه ای که "مرکز بررسی جرایم سازمان یافته" وابسته به سپاه پاسداران منتشر کرده، از مدیران سایت های اینترنتی خواسته است مطالبی که حاوی "تبلیغ آشوبگری و تهدید مردم و شایعه" باشد را حذف کنند و گرنه "اقدامات قانونی ما می تواند برای آنها بسیار سنگین باشد."

این مرکز در اطلاعیه خود تاکید دارد که در بررسی خود "در فضای سایبر به موارد متعددی از سایت های خبری منحرف برخورد کرده که با تغییر رویکرد و ایجاد سایت ها و وبلاگهای متعدد به تشویش اذهان عمومی، تبلیغ اغتشاشگری و ایجاد آشوب های خیابانی" پرداخته اند.

مرکز بررسی جرایم سازمان یافته معتقد است که این سایت ها و وبلاگ ها "با دروغ ها و تهمت های ساختگی و سازماندهی شورشها به اقدامات غیرقانونی خود در زمینه تخریب و اخلال در نظرم و امنیت عمومی دامن می زنند."

سپاه پاسداران با تشبیه این سایتها و وبلاگ ها به مراکزی سازمان یافته، آنها را متهم کرده که "با حمایت مالی و فنی شرکت های کانادایی و آمریکایی و رسانه های تحت حمایت سازمان های اطلاعاتی آمریکایی و انگلیسی (رادیو زمانه، رادیو فردا، بی بی سی فارسی)" فعالیت می کنند.
معمولا در ایران تخلفات اینترنتی از سوی نهادهای قضایی و انتظامی و وزارت اطلاعات مورد پیگیری قرار می گیرد اما از اواخر سال گذشته تشکیلاتی با عنوان "مرکز بررسی جرائم سازمان یافته سایبری" سپاه پاسداران فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده است.
این مرکز می گوید که عوامل اصلی این "شبکه های اینترنتی مخرب" را شناسایی کرده و به زودی مستندات خود را منتشر خواهد کرد.
محدودیت رسانه ها این اطلاعیه در حالی منتشر شده است که در چند روز اخیر محدودیت های رسانه ای در ایران به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

گفته می شود وزارت ارشاد به خبرنگاران خارجی اطلاع داده که تنها حق دارند از گردهمایی های دارای مجوز دولتی گزارش تهیه کنند و حق ارسال خبر در مورد حوادث و تحولات خبری دیگر را ندارند.

این دستور پس از آن صادر می شود که با اعلام نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، شهر تهران و شمار دیگری از شهرهای این کشور صحنه تظاهرات و حضور اعتراض آمیز گروه های مختلف مردم بوده است.

روز دوشنبه، ۲۵ خرداد، صدها هزار نفر از طرفداران آقای موسوی در خیابان مرکزی شهر تهران در اعتراض به نتیجه انتخابات به راهپیمایی پرداختند و این راهپیمایی آرام در ساعات پایانی به خشونت کشیده شد. بنابر گزارشهای رسمی در جریان این راهپیمایی هفت نفر کشته و ۲۹ نفر زخمی شده اند.

گفته می شود که دستگاه های دولتی در ایران به اقدامات مختلفی برای جلوگیری از دسترسی مردم به اخبار این حوادث چند روز اخیر ایران بعد از انتخابات مبادرت کرده اند.

از جمله اقدامات دولت در محدود ساختن دسترسی آزادانه به اطلاعات، محدویت های شدیدی است که در زمینه ارتباط اینترنتی و شبکه مبادله پیامک و اختلال در تلویزیون های ماهواره ای، از جمله شبکه تلویزیون فارسی بی بی سی ایجاد شده است.

برخی از ناظران اینگونه اختلالات را بی سابقه توصیف کرده و گفته اند که تلاش برای قطع شبکه های ارتباطی داخل یک کشور معمولا اقدامی است که مخالفان یک دولت برای فلج کردن اداره امور، مثلا با دست زدن به اعتصاب عمومی، به آن مبادرت می ورزند و دولت ها قاعدتا خود را حافظ امنیت ارتباطی شهروندان می دانند.

پس از اعلام نتیجه شمارش آرا انتخابات در روز جمعه، نیروهای انتظامی در تهران و سایر شهرها مستقر شدند تا از اعتراض مردم نسبت به این نتیجه جلوگیری به عمل آورند.

همچنین، محدودیت های گسترده ای بر تعدادی از روزنامه های داخلی وضع شد تا ظاهرا از انعکاس اخبار مربوط به اعتراضات در داخل کشور جلوگیری به عمل آید.

همزمان دسترسی به برخی سایت های دولتی و طرفدار دولت نیز ظاهرا در نتیجه اقدامات مخالفان این سایت ها با دشواری صورت می گیرد.

سه شنبه ٢٦ خرداد

ابطحی، حجاریان و امین زاده بازداشت شدند

دختر محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر و معاون رئیس جمهوری در زمان محمد خاتمی، بازداشت او، سعید حجاریان و محسن امین زاده را تأیید کرده است.

فاطمه ابطحی روز سه شنبه ۲۶ خرداد (۱۶ ژوئن) به بی بی سی فارسی گفت که صبح امروز سه نفر با لباس شخصی به منزل آقای ابطحی مراجعه کرده و او را با خود برده اند.

خانم ابطحی گفت که بازداشت کنندگان کارت شناسایی یا حکم بازداشت ارائه نکرده اند و به پرسش های آنها پاسخ نداده اند، اما رفتارشان محترمانه بوده است و گفته اند که به زودی با خانواده آقای ابطحی تماس خواهند گرفت.

او گفت که با واسطه با اعضای خانواده آقای حجاریان و آقای امین زاده تماس داشته و می تواند بازداشت آنها را تأیید کند.
محمد علی ابطحی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از نامزدی مهدی کروبی حمایت می کرد.


سعید حجاریان و محسن امین زاده هم در این انتخابات از نامزدی میرحسین موسوی حمایت می کردند.

فارس: مسئول روابط عمومي دادگستري استان قزوين از توقيف نشريه ولايت قزوين خبر داد.‌ مظاهر مهرعليان بيان داشت: در پي چاپ كاريكاتور در نشريه شماره ۲۰ خرداد و شكايت ارائه شده مبني بر توهين به رئيس جمهور، رسيدگي به پرونده مربوطه از سوي دادستان محترم به بازپرسي شعبه اول دادسراي عمومي و انقلاب قزوين محول شد. وي ادامه داد: پس از بررسي‌هاي انجام شده بازپرس شعبه اول دادسراي عمومي و انقلاب قزوين حكم توقيف اين نشريه را تا اطلاع ثانوي صادر كرد. مسئول روابط عمومي دادگستري استان قزوين توضيح داد: حكم توقيف اين نشريه ابلاغ شده و اين نشريه تا اطلاع ثانوي توقيف است.

رضا تاجيك ، روزنامه نگار بازداشت شد

هم ميهن : رضا تاجيك روزنامه نگار، لحظاتي پيش توسط ماموران لباس شخصي در محل كارش در روزنامه فرهيختگان بازداشت شد. ماموران كه 3 نفر بودند علت بازداشت وي را اعلام نكردند.

مقامات ایرانی دفتر العربیه در تهران را برای یک هفته تعطیل کردند

لینک مستقیم از سایت گزارشگران بدون مرز

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed