برگزاری دادگاه سه فعال آذربایجانی در تبریز

جمعه ۲۹ آبان ۱٣٨٨ - ۲۰ نوامبر ۲۰۰۹

ساوالان سسی : جلسه رسیدگی به اتهامات جمشید زارعی، وحید شیخ بگلو و نیما پور یعقوب از فعالین آذربایجانی در تبریز روز سه‌شنبه ۱۹ آبان ۸۸ در شعبه دو دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی بیات برگزار گردید.

این فعالین ۷ آبان ۸۷ و در جریان برگزاری مراسم استقبال از دانشجویان دانشگاه تبریز که پس از ماهها بازداشت موقت از زندان آزاد شده بودند، در مقابل درب زندان تبریز بازداشت و پس از چند ساعت آزاد شده بودند. چندی بعد جمشید زارعی و وحید شیخ بگلو دوباره توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز بازداشت و به ترتیب پس از ۹و ۴۹ روز بازداشت موقت به قید وثیقه از زندان آزاد گردیده بودند.

اتهام این فعالین "اقدام علیه امنیت ملی" و "اخلال در نظم عمومی" عنوان شده و استنادات قاضی بیات برای طرح این اتهامات وقوع درگیری در مقابل زندان تبریز بین گارد زندان با استقبال کنندگان است. نقی محمودی وکیل دادگستری در تبریز وکالت این افراد را بر عهده دارد.

جمشید زارعی پیش از این نیز در ۲۱ اردیبهشت ۸۷ در رابطه با دعوت مردم به شرکت در تجمع اعتراضی سالگرد چاپ کاریکاتور توهین آمیز در روزنامه ایران درباره ترکها در ۱ خرداد ۸۷ در تبریز دستگیر و پس از تحمل نزدیک به ۳ ماه بازداشت به قید وثیقه از زندان آزاد شده بود.این فعال آذربایجانی ۱۲ آبان ۸۷ در همین شعبه محاکمه و به شش ماه حبس تعزیری محکوم گردیده است که حکم صادره پس از تایید در دادگاه تجدید نظر تایید شده و قابل اجرا است.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed