برگزاری دادگاه شش فعال آذربایجانی بازداشت شده در حین سخنرانی تبلیغاتی میرحسین موسوی در تبریز

جمعه ۶ آذر ۱٣٨٨ - ۲۷ نوامبر ۲۰۰۹

ساوالان سسی : جلسه رسیدگی به اتهامات عسگر قدیمی(دانشجوی دانشگاه تبریز)، بابک مینقی(فیلمساز)، عبدالله صدوقی، آرمین شاکران واهی، فرید باقرزاده و برات دادگر از فعالین مدنی آذربایجانی در تبریز روز يکشنبه ۱۷ آبان ٨٨ در شعبه ۱۱۱ جزائی تبریز به ریاست قاضی محمدی برگزار شد.

این فعالین پس از پایان مراسم سخنرانی میرحسین موسوی در ورزشگاه باغشمال تبریز در ۴ خرداد ۸۸ و بدنبال طرح شعارهایی با محوریت حقوق زبانی و ملی آذربایجانیها و اعتراض به جوک نژادپرستانه سید محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۹ روز بازداشت موقت در بازداشتگاه صائب به قید وثیقه از زندان تبریز آزاد شده بودند.

اتهام این افراد اخلال در نظم عمومی از طریق سردادن شعارهایی با محوریت تحصیل به زبان مادری و خواستهای ملی و زبانی آذربایجانیها و اعتراض به جوک گویی نژادپرستانه محمد خاتمی بوده است.

جلسه دادگاه این فعالین به صورت غیر علنی برگزار شده و متهمین از حق داشتن وکیل محروم بوده اند.آنها در دوران بازداشت جهت اخذ اعترافات دروغین مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته و از حق ملاقات با وکیل و خانواده محروم بوده اند.

شایان ذکر است که در جریان سخنرانی میرحسین موسوی در تبریز ماموران امنیتی با حمله به عده ای از حاضرین که خواهان حقوق ملی و زبانی آذربایجانیها را بودند آنها را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده و عده زیادی را بازداشت کردند. نادر و جهانبخش بخت آور، مهدی و علی ایمانی(دانشجویان دانشگاه تبریز) و حامد حسن زاده(دانشجوی دانشگاه آزاد تبریز) از دیگر فعالین آذربایجانی هستند که در جریان این سخنرانی بازداشت و به قید وثیقه آزاد شده بودند و اکنون در انتظار محاکمه به سر می برند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed