گزارش رادیو زمانه از دستگیری‌های آذربایجان در چند روز گذشته در گفتگو با مسئول روابط عمومی آداپ

اردوان روزبه

در چند روز گذشته پنج فعال آذربایجانی به دلیل شرکت در مراسم سوگواری یکی از فعالان آذربایجانی توسط اداره اطلاعات تبریز دستگیر شده اند که پس از دستگیری جهت تشکیل پرونده به دادسرا اعزام شده اند. از سویی سه فعال آذربایجانی که پیش از این حکمی برایشان صادر شده بود بازداشت شدندتا حکم در موردشان اجرا شود. علی حسین نژاد هم که پیش از این برای تحمل حکم در زندان بود در اولین مرخصی که توانسته بود به خانه بیاید دوباره به اتهام دیگری دستگیر شده که این امر بر خلاف تمام رویه های حقوقی است.

در مورد این مسائل یاشار حکاک پور سخنگوی انجمن دفاع از سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) توضیحاتی داده است، او در خصوص وضعیت این افراد اشاره می کند.

نوید مشکات، مدینه قاسمی، آیدین تقی پور، محمد محمد لو و جواد رمضان از فعالین مدنی در آذربایجان روز جمعه ۱ آبان ٨٨ بعد از شرکت در مراسم سالگرد مهندس امانی بازداشت شده بودند که همگی بعد از چهار روز آزاد شده اند.

بازپرس پرونده قاضی هاشم زاده بعد از مطالعه پرونده اتهامات وارده که از سوی اداره اطلاعات به این افراد نسبت داده شده بود را بی اساس دانسته است. این مورد یکی از موارد بارز بازداشت خودسرانه است که وزارت اطلاعات بدون هماهنگی با قاضی و بدون در دست داشتن مدارکی اقدام به بازداشت افراد می کند.

بازداشت این افراد زمانی اتفاق افتاده که آنها پارچه نوشته های تسلیت به زبان، ترکی در دست داشتند و سرودهای ملی آذربایجانی را می خواندند.

مدینه قاسمی یکی از این فعالین که بازداشت شده قبلا هم در ۲۰ آذر ٨۷ بازداشت شده بود و شعبه یک دادگاه انقلاب ارومیه بعد از ۲۵ روز بازداشت موقت،ایشان را به دوسال حبس تعلیقی محکوم کرده بود.

ماموران امنیتی قبل از اینکه مراسم سالگرد مهندس امانی برگزار شود خانواده امانی را تهدید کرده بودند و آنها را از برگزاری مراسم منع کرده بودند.

غلامرضا امانی از مدافعان هویت آذربایجانیها در ایران محسوب می شود و زندانی سیاسی سابق است که روز ٣ آبان ۱٣٨۷ طی حادثه رانندگی در جاده اهر به تبریز جان باخته بود و عده ای از آذربایجانی ها احتمال می دهند حادثه ای که برای وی پیش آمده از طرف مامورین حکومت ایران برنامه ریزی شده باشد.

چند فعال دیگر هم در اردبیل دستگیر شده اند وضعیت آن‌ها به چه ترتیبی است؟

بله رحیم غلامی روزنامه نگار نشریات محلی استان اردبیل و بهروز علیزاده و ودود سعادتی از فعالین ملی آذربایجانی در اردبیل روز چهارشنبه ۶ آبان بازداشت و برای اجرای حکم یک سال زندانشان به زندان اردبیل منتقل شده اند.

این افراد ۲۲ فروردین ۸۷ توسط مامورین اداره اطلاعات اردبیل بازداشت شده بودند که پس از ۲۰ روز بازداشت به قید وثیقه آزاد شدند. به گفته خانواده های این فعالین آنها در دوران بازداشت و در مدت ۲۰ روزه از طریق دادن شوک الکتریکی به نقاط حساس بدن و بیخوابی مفرط برای گرفتن اقرار به کارهایی که انجام نداده اند تحت فشار شدید قرار گرفته اند.

شعبه یک دادگاه انقلاب اردبیل در بهمن ۸۷ طی حکمی این افراد را به پنج سال حبس تعزیری در زندانهای بجنورد، سمنان و همدان محکوم کرده بود اما دادگاه تجدید نظر با رد اتهام تشکیل گروه، اتهام جدید تبلیغ علیه نظام را به این افراد نسبت داد که بر همین اساس حکم یک سال حبس را به این افراد داد و این افراد را به یک سال زندان محکوم کرد.

این افراد از سال ۸۵ بارها به خاطر خواستن خواسته های زبانی و ملی آذربایجانیها بازداشت شده اند و احکامی نظیر ۱۵ ماه و ۶ ماه زندان را تحمل کرده اند.

علاوه از این سه نفر، عسگر اکبرزاده فعال دیگر آذربایجانی که همراه این افراد دستگیر شده بود پرونده شان در دادگاه تجدید نظر است. حکم بدوی که برای ایشان صادر شده پنج سال حبس در زندان زاهدان است که هنوز دادگاه تجدید نظر جوابی در مورد تجدید نظرخواهی ایشان نداده است.

یکی از فعالان ترک به نام علی حسین نژاد ظاهرا وقتی که برای مرخصی از زندان خارج شده است توسط دستگاه امنیتی دوباره دستگیر شده است. ایشان مگر در حین گذراندن دوران محکومیتش نبوده پس چطور دوباره دستگیر شده اند؟

بله متاسفانه آقای حسین نژاد زمانی که برای مرخصی آمده بودند دستگیر شده اند. مامورین امنیتی ایشان را روز ۴ مهر ۸۸ بازداشت کرده اند و ایشان بعد از دو هفته بازجویی در ماکو به اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده اند و تا حالا هیچگونه تماسی با خانواده شان نداشته اند.

آن چیزی که عنوان می شود و منابع محلی اعلام می کنند بعد از اینکه سی دی های اعتراضات اخیر به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در سطح شهر ماکو پخش شده آقای حسین نژاد را بازداشت کرده اند.

علی حسین نژاد اصل علاوه از حکم هشت ماهه ای که تحمل می کردند حکم دیگری هم داشتند که در رابطه با شرکت در اعتراضات یک خرداد ۸۵ و در اعتراض به کاریکاتور چاپ شده در روزنامه ایران صادر شده بود که قاضی برای ایشان حکم ۵۰۰ هزار تومان جزای نقدی بدل از ۱۰ ماه حبس صادر کرده بود اما متاسفانه قاضی در عملی غیر قانونی این حکم را عوض کرده اند و ایشان را دوباره به ده ماه زندان محکوم کردند که این حکم بعد از ۱۸ ماه تغییر می کند و حکم جدید به ایشان ابلاغ شده است.

مصاحبه را از اینجا بشنوید

لینک مستقیم از رادیو زمانه

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed