ممانعت از فروش کتابهای ترکی آذربایجانی در نمایشگاه کتابی در منطقه شهریار تهران

شنبه ۱۴ آذر ۱٣٨٨ - ۵ دسامبر ۲۰۰۹

ساوالان سسی : ماموران اداره اطلاعات تهران مانع از فروش و عرضه کتابهای ترکی آذربایجانی در نمایشگاه کتاب انتشارات پینار شدند.

در جریان برگزاری نمایشگاه کتاب انتشارات پینار ماموران وزارت اطلاعات ایران به همراه چند تن از کارمندان ارشاد روز پنجشنبه ۵ آذر ۸۸ با مراجعه به مسئولین برگزاری نمایشگاه از آنها خواستند تا کتابهای ترکی عرضه شده در این نمایشگاه را از سطح غرفه ها جمع آوری نمایند.
مامورین همچنین با تماسهای تلفنی با شریفه جعفری مدیر انتشارات پینار، فروش كتابهای ترکی در مناطق جنوبی تهران را که اکثریت ساکنان آن آذربایجانی هستند حساس خوانده و تهدید به لغو مجوز انتشارات پینار در صورت ادامه عرضه کتابهای ترکی آذربایجانی در این منطقه نمودند.

نمایشگاه کتاب انتشارت پینار از ۲۵ آبان الی ۱۱ آذر ۸۸ در منطقه نصير آباد شهريار در جنوب تهران برپا بود و بیش از هزار عنوان کتاب با موضوعات فرهنگی، تاریخی و اجتماعی در این نمایشگاه عرضه شده بود.

ممانعت از عرضه کتابهای ترکی آذربایجانی در نمایشگاه کتاب انتشارات پینار در حالی صورت می گیرد كه تمام كتابهاي تركي عرضه شده در این نمايشگاه داراي مجوز چاپ و نشر از وزارتفرهنگ و ارشاد ایران بوده است.

چندی پیش نیز هئیت ناظر وزارت فرهنگ و ارشاد ایران مانع از حضور ناشران کتابهای ترکی آذربایجانی در نمایشگاه سراسری کتاب ایران در ارومیه شده بود. فشار بر ناشران آذربایجانی در سالهای اخیر افزایش یافته و وزارت فرهنگ و ارشاد ایران صدور مجوز برای این ناشران جهت چاپ کتابهای ترکی آذربایجانی را محدود کرده و این ناشران تحت فشار مقامات امنیتی ایران قرار دارند. 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed