کمپین امضای آداپ و عفو بین الملل کانادا برای رسیدگی به وضعیت سعید متین پور

جمعه ۲۰ آذر ۱٣٨٨ - ۱۱ دسامبر ۲۰۰۹

ساوالان سسی : کمپین امضای سازمان عفو بین الملل به مناسبت روز جهانی حقوق بشر با همکاری انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) روز چهارشنبه ۱۸ آذر (۹ دسامبر ۲۰۰۹) در شهر ونکور کانادا برگزار گردید.

در این کمپین مواردی از نقض حقوق بشر در جهان از سوی سازمان عفو بین الملل انتخاب شده بود که شهروندان کانادایی با اشاره به کیس مورد نظر با امضای نامه هایی از حکومتهای مرتبط خواستند به نقض حقوق بشر پایان دهند.

در قسمت آذربایجانیهای ایران شرکت کنندگان در نامه ای به صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران نگرانیهای عمیق خود را از بی توجهی مقامات ایران به شرایط خطرناک سعید متین پور روزنامه نگار و فعال حقوق بشر آذربایجانی در زندان ابراز داشتند.در نامه تهیه شده آداپ گفته شده است سعید متین پور که هم اکنون در زندان اوين به سر می برد از سپتامبر ۲۰۰۹ دچار مشکلات شدید جسمی و روحی شده اما تا کنون از حق دسترسی به امکانات پزشکی محروم شده است. امضا کنندگان نامه در پایان از رئیس قوه قضائیه ایران خواسته بودند متین پور را به صورت بی قید و شرط از زندان آزاد کند و امکان دسترسي فوری وی به مداواي پزشکي در خارج از زندان را فراهم آورد.

عفو بين‌الملل و آداپ معتقدند سعید متین پور زندانی عقیده و وجدان می باشد که تنها به دلیل دفاع از حقوق بشر آذربایجانیها در ایران زندانی شده است. در قسمتی از نامه آمده است زندانی شدن این فعال حقوق بشر نقض صریح ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که ایران یکی از امضاکنندگان آن است.

در جریان مراسم روز جهانی حقوق بشر صدها نسخه از بروشوری که حاوی نقشه ای از شهرها و مناطق آذربایجانی در ایران و توضیحاتی در خصوص زبان ترکی آذربایجانی و ممنوعیت آموزش به این زبان در ایران بود٬ در بین شرکت کنندگان پخش شد.

همچنین شرکت کنندگان با مشارکت در دو کمپین دیگر جمع آوری امضاء٬ ضمن فرا خواندن مقامات ایرانی به برداشتن ممنوعیت تحصیل به زبان ترکی آذربایجانی در ایران از دولت کانادا تقاضا کردند که به منظور دفاع از فعالان حقوق زبانی آذربایجان که از طرف دولت ایران مورد تعقیب٬ حبس و شکنجه قرار می گیرند٬ انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) را مورد حمایت قرار دهد.

چندی پیش نیز سمیناری بر ضد شکنجه در ۲ نوامبر ۲۰۰۹ توسط سازمان عفو بین الملل در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی ونکور برگزار شده بود. در جریان این مراسم فاخته زمانی دبیر آداپ(انجمن دفاع از حقوق زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران) ضمن اشاره به شکنجه سعید متین پور، بهروز حیدری و لیلا صفری به سخنرانی در خصوص موارد شکنجه آذربایجانیها در ایران و معرفی فعالیتهای سازمان حقوق بشری مطبوعش پرداخته بود. شرکت کنندگان در سمینار در پایان با نوشتن نامه هایی از دولت ایران خواسته بودند ضمن آزادی بی قید و شرط سعید متین پور فعال حقوق بشر آذربایجانی، به شکنجه افراد در زندانها پایان داده و امکان دسترسی متین پور به مداوای پزشکی در خارج از زندان را فراهم کند.


عکسهای مراسم ۹ دسامبر ۲۰۰۹عکسهای مراسم ۲ نوامبر ۲۰۰۹ 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed